reklama
 
 

Rebelka Zelienková odešla od Babiše, teď zvažuje kandidaturu za TOP 09. Má straně pomoct na Zlínsku

14. 2. 2017 12:58
Bývalá poslankyně ANO Kristýna Zelienková, která o předsedovi ANO Andreji Babišovi prohlásila, že morálně selhal, míří k TOP 09. I když zatím není členkou strany, začala chodit do jejího poslaneckého klubu a vedení strany zvažuje, že by mohla být jednou z tváří TOP 09 v podzimních parlamentních volbách. TOP 09 by ji nasadila ve Zlínském kraji, kde v loňských krajských volbách strana propadla s pouhými dvěma procenty hlasů.

Praha - Není to tak dávno, co Kristýna Zelienková patřila mezi členy poslaneckého klubu ANO, do kterého se šéf TOP 09 Miroslav Kalousek trefoval víc než do kohokoliv jiného. Teď se ale může právě tato poslankyně zařadit mezi ty osobnosti v TOP 09, na které bude Kalousek v parlamentních volbách sázet.

Strany dávají dohromady jména pro volební souboj a Zelienková zatím podle informací Aktuálně.cz patří mezi nejzajímavější a nejpřekvapivější jména, která v politickém zákulisí zaznívají. Loni v červenci odešla ve zlém z hnutí ANO Andreje Babiše, který ji za "nevěru" ostře kritizoval, a postupně se začala sbližovat s TOP 09. Byť zatím členkou strany není, objevila se už na jednání poslaneckého klubu.

Sama poslankyně potvrdila, že její kandidatura je možná, a to ve Zlínském kraji. "O kandidatuře tady skutečně uvažuji," sdělila Zelienková, která sice dlouho žila v Praze a Středočeském kraji, ale ze Zlínska pochází a stále častěji tam pobývá. "Chtěla bych především pokračovat v podpoře živnostníků, nižší a střední podnikatelské třídy, která by měla být ekonomickou oporou země. Bohužel ale není, protože stát je systematickou byrokracií a neustálou změnou zákonů a vyhlášek udržuje v existenční nejistotě," tvrdí.

Poslankyně má pomoci na Zlínsku, kde TOP 09 propadla

Několik zdrojů z vedení TOP 09 potvrdilo, že zvažují její nasazení do čela kandidátky na Zlínsku mimo jiné proto, že tam v loňských krajských volbách strana propadla, když získala pouhá dvě procenta hlasů.

Předsedou krajské TOP 09 je Vlastislav Navrátil, který vedl i kandidátku pro krajské volby. "Na začátku března máme regionální sněm, na kterém už na předsedu nebudu kandidovat. O paní Zelienkové se v našem kraji v souvislosti s kandidátkou do parlamentních voleb mluví, ale nic víc k tomu zatím nelze říci, bylo by to předčasné," řekl Navrátil.

Otázka je, jak budou členové TOP 09 i voliči reagovat na to, že Zelienková přechází z vládního hnutí ANO do opoziční strany, která navíc Babišovo hnutí označuje za největší hrozbu v české politice. Předseda Miroslav Kalousek řekl, že spekulace o jménech na kandidátkách nechce komentovat. Sama poslankyně tvrdí, že vlastně pokračuje v práci, kterou dělala v ANO. "Ráda bych dodělala práci, kterou jsem začala v tomto volebním období a kterou loni v podstatě zablokoval můj odchod z ANO," doplnila.

Přes odpor ANO zůstala Zelienková v rozpočtovém výboru   

Že si Zelienková nebude ve sněmovně rozumět s hnutím ANO, bylo jasné od prvních měsíců po volbách. Spory vygradovaly ve chvíli, kdy předseda ANO Andrej Babiš čelil podezření ohledně dotací na své Čapí hnízdo. Zatímco ostatní poslanci ANO tvrdili, že jeho vysvětlení kolem dotací uvěřili, Zelienková měla opačný názor.

"Pan Babiš morálně selhal, jeho vysvětlování nevěřím," prohlásila tehdy. Po vystoupení z ANO ji poslanci tohoto hnutí chtěli odvolat z rozpočtového výboru, ale nepodařilo se jim to, protože se jí zákonodárci z jiných stran zastali. Zelienková se také věnuje zahraniční politice, kde měla také názorově blíž k TOP 09 než k hnutí ANO. Podporovala například Ukrajinu proti Rusku, zastávala se i uprchlíků, kteří utíkali z válečných oblastí.

"Chci být jedním z hlasů, které budou stále a nahlas říkat, že naše místo je v EU, která je naší ekonomickou a civilizační oporou. Díky spojené Evropě žijeme v podmínkách, které jsou pro většinu světa nedostižným snem. Rozklad Evropy, o který bohužel usiluje například i český prezident, by nás zavedl do ekonomického a bezpečnostního marasmu. Tomu se musíme tvrdě bránit," prohlašuje "rebelka" Zelienková, která členkou stálé delegace v Parlamentním shromáždění Rady Evropy.

autor: Radek Bartoníček | 14. 2. 2017 12:58

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama