Praha - Nejdřív začal platit poplatky za pacienty v krajských nemocnicích, teď chce David Rath vymazat další věc, kterou do zdravotnictví ve středních Čechách vnesla v předchozí éře ODS.
Pod heslem, že chce zachránit zadlužené středočeské nemocnice, chce všechny převést z akciových společností zpět na neziskovky. I ty, které koupil a spravuje soukromý vlastník.
To zvedlo šéfy soukromých zařízení ze židle. Například ředitel kutnohorské nemocnice Jaroslav Řehák se nemocnice vzdát nechce. Od města ji před dvěma lety koupil v dluzích a má s ní minimálně na dalších osm let plány.
"Rozhodně bych se jí dobrovolně nevzdal. Zaplatil jsem za ni a pak investoval třicet milionů do rozvoje a provozu. Z původních dvaceti milionů jsem ztrátu stáhl na pět," řekl ředitel nemocnice a majitel společnosti Medistyl-Pharma, která nemocnici vlastní.
Rath: Nevím, jak hospodaří
Hejtman Rath už ale podniká první kroky. Zúčastnil se jednání se starostou Kutné Hory, neoficiální informace o zájmu získat nemocnice poslal i do Nymburku a do Slaného.
"Kutnohorská nemocnice je jedna z těch, které mají velké problémy. Stejně jako ta nymburská. Nabídneme městům převzetí nemocnic Středočeským krajem," řekl deníku Aktuálně.cz Rath.
Nemocnice podle něj ruší oddělení, ze zařízení hromadně odcházejí zaměstnanci. Podle Ratha hrozí, že se z nemocnice časem stane jen léčebna dlouhodobě nemocných.
O tom, že by naopak dluhy v zařízeních klesaly, jak tvrdí ředitel kutnohorské nemocnice, údajně nic neví. "Vzhledem k tomu, že je to soukromá obchodní společnost, nemáme šanci se dostat k údajům a ověřit si je," řekl.
Města se převodům nebrání
To, že už s Davidem Rathem jednali, přiznávají i zástupci měst. Převodu na kraj se vesměs nebrání, i když přiznávají, že by to bylo složité.
"Jednání se uskutečnilo, a to v přátelském duchu. Zastavili jsme se při něm i u nemocnice. Pan Rath nám řekl, že v nejbližších dnech přijde oficiální nabídka o převzetí nemocnice do vlastnictví Středočeského kraje. Dopis ale zatím v poště nemáme," řekl starosta Kutné Hory Ivo Šalátek.
Pokud nabídka skutečně přijde, město podle něj bude muset oslovit právníky.
Věc se má totiž tak, že město prodalo stoprocentní podíl v nemocnici společnosti Medistyl-Pharma a budovu si nechalo. Provozovatel ale s městem uzavřel dlouholetou nájemní smlouvu.
"Smlouva je uzavřená na dobu určitou na dalších osm let a vypověditelná je jen při hrubém porušení smluvního závazku. Bylo by to proto na právní rozbor," řekl Šalátek.
Pokud chce ale David Rath dostat nemocnici pod svůj vliv, právě vypovězení smlouvy je klíčové. Společnost Medistyl-Pharma by bez budovy ztratila zázemí a mohla by mít problémy s uzavíráním dalších smluv na péči s pojišťovnami.
Úkol jste splnili, můžete jít
Nymburk zase nedovolí převod bez náhrady. "My jsme od kraje nemocnici koupili, musela by proto přijít nabídka i s nějakou finanční kompenzací," řekl místostarosta Nymburku Miloš Petera. Také v nymburské nemocnici působí provozovatel v nájmu, i tam by se proto muselo jednat.
Tomáš Tvarůžek, ředitel provozovatelské společnosti PP Hospitals, si ale žádné podobné jednání nedovede představit.
"Přebírali jsme od města nemocnici v únoru loňského roku sice s pětimilionovým dluhem, ale s vizí a plány minimálně na dvacet let. Naše hospodaření je prozatím vyrovnané a dluh rozhodně neprohlubuje. Nedovedu si představit, že by po roce město najednou přišlo a řeklo: Udělali jste svoji práci a teď zase můžete jít," řekl Tvarůžek.
Jeho společnost PP Hospitals vlastní kromě nemocnice v Nymburce i další zařízení v Brandýse nad Labem, v Českém Brodě a Dačicích.
Rath prý zastaví zavírání oddělení
Pokud David Rath nemocnice skutečně znovu získá, má prý s nimi velké plány.
Například v Kutné Hoře chce vybudovat nová oddělení a obnovit zrušenou porodnici a dětskou část. Aby nezůstala nemocnice na hospodaření sama, nabídne městu její připojení k nově vznikající středočeské neziskové nemocnici. "Pokud by se navázala na kolínskou nemocnici, mohla by slušně přežít," řekl Rath. Doposud se podle něj jen topila v dluzích a rušila oddělení.
"Je pravda, že se nám nelíbilo, když nemocnice zrušila porodnici a dětské oddělení," řekl starosta Kutné Hory Šalátek.
Pojišťovny ale neobnovily kutnohorské nemocnici smlouvu na základě doporučení ministerstva. To v lednu 2007 doporučilo pojišťovnám uzavřít v nemocnici smlouvu jen na obory vnitřní lékařství, chirurgie a následná léčebná rehabilitace. Doporučení na dětské lékařství a gynekologii úřad nepodepsal.
Situace v každé nemocnici, kterou původně vlastnil kraj či město, je jiná. Některé nemocnice zůstaly pod nadvládou hejtmanství, jiné od krajů koupily obce. Některá města řešila zadlužení nemocnic nájmem nebo prodejem, jiná se snaží hospodařit sama.