Ministerstvo vychází z údajů zdravotních pojišťoven. Plyne z nich, že lékaři loni předepisovali výrazně méně některých skupin léků - například cytostatik, tedy léků na rakovinu.
|
"Je alarmující, že u některých léků došlo k tak výraznému poklesu spotřeby," řekl náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň. "Některé pacienty to mohlo poškodit," dodal.
Podle ministerstva zdravotnictví za to může bývalý ministr David Rath, protože zpřísnil limity, podle kterých lékaři mohou předepisovat pouze určitý objem léků.
Rath obvinění odmítá. "Lékaři mohli v minulém roce předepsat léky ve stejné hodnotě jako v předcházejících letech. Pokud někomu odmítli předepsat nejvhodnější lék, je to jejich chyba," řekl.
Podle údajů společnosti IMS Health se loni poprvé od roku 1990 v českém zdravotnickém systému zastavil strmý růst výdajů za léky.
Cytostatika: O 15 procent méně
Zdravotní pojišťovny přiznávají pokles spotřeby cytostatik o 15 procent. Tak výrazný skok podle náměstka ministra zdravotnictví Pavla Hroboně mohl poškodit pacienty.
"Co se týče rakoviny, loni se počet přeživších pacientů zvýšil," tvrdí bývalý ministr zdravotnictví David Rath. Podle něj byla v minulém roce pro české pacienty například kvalitnější a dostupnější radioterapie, což podle něj může být jedním z důvodů, proč spotřeba cytostatik poklesla. "Méně léčby je někdy více. Cytostatika mají řadu vedlejších účinků," soudí bývalý ministr.
Onkolog Luboš Petruželka z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy neúplné statistiky nechce příliš komentovat. "Je to složitý problém. Systém limitů je však dost neprůhledný. Je možné, že určitý pokles spotřeby způsobil," říká. "Limity nás omezují zejména v přijímání nových pacientů," dodává Petruželka. Nemyslí si však, že by loni byla omezena péče o onkologické pacienty.
Spotřeba analgetik klesla
Podle údajů pojišťoven loni poklesla spotřeba některých léků proti bolesti až o 40 procent. "Například u léku tramal byl pokles spotřeby asi 16 procent," řekl náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň.
V souvislostech
- Vyhrává člověk boj s rakovinou? Přečtete si v tomto speciálu Aktuálně.cz.
Primář Centra pro léčbu a výzkum bolestivých stavů Jiří Kozák je v hodnocení opatrný. "Z takového údaje nelze jednoznačně říct, zda došlo k omezení péče, to by bylo velké zjednodušení," tvrdí Kozák. Například pokles spotřeby tramalu podle něj může být způsoben tím, že lékaři předepisují jiný lék. "V našem centru jsme nezaznamenali stížnosti pacientů, že by jim lékaři odmítali předepisovat léky proti bolesti," říká.
Limity benevolentnější
Lékaři mohou za rok předepsat určitý objem léků. Pokud limit překročí, musí vše doplatit.
Podle náměstka ministra zdravotnictví Hroboně limity na předepisování léků stále platí. "Budou však benevolentnější a lékař bude smět napsat o něco více léků než nyní. Lékařům za překročení limitů nebudou hrozit tak vysoké sankce," říká Hroboň.
Nová vyhláška umožňuje v případě překročení limitu diskusi mezi pojišťovnou a lékařem. "Lékař bude moci vysvětlit, proč předepisoval tak drahé léky. Pojišťovna pak po něm sankce nemusí požadovat," vysvětlil Hroboň.
Vyšší doplatky od dubna
Od začátku dubna se také změní výše doplatků na léky. Podle ministerstva zdravotnictví budou lidé doplácet v průměru o 150 korun za rok více než v minulém roce. Dostupnější by měly být některé moderní léky na vážné nemoci.