Rasisté z Jeseníka dostali nižší tresty

Martina Macková, Tomáš Fránek
8. 6. 2006 16:10
Olomouc - Krajský soud v Olomouci zmírnil tresty dvěma mladíkům za brutální napadení romského páru v Jeseníku.

Petr Blajze půjde na tři roky a tři měsíce do věznice s ostrahou. Martinu Stiskalovi uložil odvolací soud tříletý podmíněný trest.

Trest pro třetího z mladíků, Martina Jaše, soud neprojednával kvůli jeho dlouhodobé hospitalizaci. Podle předsedy senátu Jindřicha Bayera je nepochybné, že mladíci jednali v přímém úmyslu. "V případě Blajzeho jsme museli trest změnit, neboť byl uložen jako souhrnný, což v tomto případě nelze. Trest jsme nepatrně snížili," uvedl soudce. Podotkl přitom, že během tohoto stíhání se obžalovaný dopouštěl dalších trestných činů. Podmíněný trest by tak nebyl výchovný.
   
Naopak v případu Stiskaly soudci přihlédli k tomu, že mladík má dosud čistý trestní rejstřík. "Má pět nebo šest záznamů, ale v žádné věci nebylo zahájeno trestní stíhání nebo došlo k jeho zastavení. V porovnání s ostatními by tam byl značný nepoměr. Navíc se činu dopustil těsně po dovršení 18 let věku. Je hrozné, co udělal, ale je to poprvé a je na místě mu dát šanci," uvedl předseda senátu. Doplnil, že trest mu byl podmíněně odložen na dobu čtyř let za vyslovení dohledu.

Brutální útok na romský pár Žigových, kterého se dopustili tři mladíci, už soudy řešily několikrát. Podle obžaloby trojice násilníků v červnu 2003 vnikla do bytu Romů pod záminkou, že jsou policisté. Těhotnou ženu zasáhli dlažební kostkou do oka a muže pořezali.

Petru Blajzemu uložil jesenický okresní soud původně 3,5 roku vězení, Martinovi Stiskalovi tři roky a Martinu Jašovi 4,5 roku.

Infobox

Co se stalo v Jeseníku:

  • červen 2003 - trojice mladíků Petr Blajze, Martin Jaš a Martin Stiskala napadla Žigovi v jejich bytě
  • leden 2004 - soud udělil mladíkům podmínečný trest
  • únor 2004 - krajský soud zrušil rozsudek a nařídil nové projednání
  • březen, duben 2004 - mladíci se zapletli do dalších potyček s Romy
  • duben - soudce se vyloučil z případu. Kauzu přebírá nový soudce
  • červen - Stiskala odsouzen k podmínce za další napadení Roma
  • červen, srpen - Jaš odsouzen k vězení za další napadení Romů
  • září - krajský soud zrušil rozsudek nad Stiskalou a případ vrátil k novému projednání
  • prosinec - soud začal nově projednávat případ a odložil jej na neurčito
  • listopad 2005 - soud udělil mladíkům nepodmíněné tresty, ihned se odvolali
  • červen 2006 - Krajský v Olomouci Blajzemu a Stiskalovi zmírnil tresty

Žena po útoku oslepla

Těhotná Romka po útoku dlažebními kostkami a lahvemi zcela oslepla na jedno oko, její partner má jizvy ve tváři a na těle. Při prvním projednání celého případu ale dostali všichni tři mladíci pouze podmínečné tresty, a to vyvolalo protesty jak veřejnosti, tak politiků a zástupců nevládních organizací.

"Ten rozsudek byl jednoduše skandální. Odporoval elementárnímu právnímu i etickému cítění. Jestliže někdo může zaútočit na rodinu přímo v jejím bytě a dostane od našich soudců podmínku, je to jasný signál. Chodíme kolem soudů jako kolem nezávislé modly, a přitom neexistuje žádná náprava takto zbabraného rozsudku," řekl tehdy hejtman Olomouckého kraje, dnes europoslanec Jan Březina. Kvůli verdiktu poslal dva dopisy ministru spravedlnosti.

Protesty pak zcela změnily obsazení soudu i trest. Krajský soud totiž zrušil rozsudek a nařídil nové projednávání. V něm byly vyneseny u okresního soudu v Jeseníku tresty nepodmíněné.

Další útoky

Mezitím se navíc mladíci zapojili do dalších šarvátek s Romy. Soud na ně nakonec uvalil vazbu. Dodnes mladíci tvrdí, že se jim romské etnikum v Jeseníku takto pomstilo právě za útok na Žigovy. Argumentují tím, že některá napadení soud odložil.

Neprokázalo se totiž, že by se konflikty skutečně staly. Za jiné výtržnosti a ublížení však mladíky odsoudil. Poslední rozsudek nad Martinem Stiskalou ale krajský soud zrušil a stejně jako napadení Žigových se znovu projednává.

 

Právě se děje

Další zprávy