Ústí nad Labem - Přibližně tři sta až čtyři sta pravicových radikálů prošlo centrem Ústí nad Labem, aby si údajně připomenula spojenecké bombardování severočeské metropole na konci 2. světové války.
Jejich pochod se obešel bez skandování, mašírovali jen za doprovodu bubnů. Někteří měli v rukou hřbitovní svíce, jiní nesli transparenty většinou v německém jazyce. V čele průvodu pak zástupci organizátorů z řad Autonomních nacionalistů nesli transparent s nápisem Nezapomeneme.
Celá akce byla ukončena v 22:30 poté, co se neonacisté vrátili na Lidické náměstí. Po celou dobu pochodu průvod po obou stranách obklopovaly kordony policistů.
Bestie v kokpitech
"Myslím, že nasazení policie bylo zbytečně velké," komentoval bezpečnostní opatření svolavatel akce Adam Beršík. "Z naší strany vše proběhlo v pořádku. Většina účastníků se nyní chystá domů," dodal.
Příští rok by pak setkání rád zopakoval.
Pochod, jehož motto bylo podle ochránců lidských práv jen zástěrkou pro propagaci ultrapravicových názorů, začal s více než hodinovým zpožděním. Organizátoři totiž chtěli počkat na své příznivce, které zdržely policejní prohlídky.
Na Lidickém náměstí zazněl asi hodinový blok projevů, ve kterém se střídali převážně čeští a němečtí řečníci. Objevila se tu ale i slovenština nebo maďarština.
Projevy vesměs odsuzovaly nálety spojeneckých vojsk na německá a česká města. Spojenecké piloty řečníci nazývali "bestiemi v kokpitech" a výzývali ke společnému boji za svobodnou jednotu národů. Den pochodu označovali za historický pro jejich další úsilí.
Zásah proti anarchistům
Mezi shromážděnými se mihl i místopředseda Dělnické strany Petr Kotáb, který dopoledne spílal Rómům a cizincům v nedaleké Krupce.
Během pochodu městem došlo k jediné potyčce. V Masarykově ulici čekala na průvod více než stovka anarchistů a další odpůrci pochodu. Jakmile se k nim pravicoví radikálové přiblížili, police odpůrce skandující "neprojdete" zatlačila do přilehlých ulic.
Policisté přitom zadrželi dva anarchisty. Dav odpůrců pochodu pak od snah prolomit policejní kordon odrazovala i přítomností vodního děla.
Konflikt s policií měli také čtyři pravicoví radikálové, kteří při pohlídce odmítli odevzdat zbraně. Policisté zadrželi i pět místních obyvatel, které vyšetřuje kvůli útoku na veřejného činitele.
Po rozpuštění ultrapravicového pochodu policie dále střežila město. Neonacisty směřovala na nádraží tak, aby se nevydali zpět za svými odpůrci.
Během celého dne vypadalo Ústí jako město duchů. Obchody byly zavřené a ani pochod samotný mnoho diváků nepřilákal.