Rakoviny bude přibývat. Umírat se na ni ale bude méně

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
31. 5. 2009 11:20
Rakoviny bude více, umírat se na ni ale tolik nebude
Foto: Jan Langer

Praha - Každý třetí Čech dostane rakovinu. Každý čtvrtý na ni pak zemře.

V počtech lidí, kterým vyroste během života zhoubný nádor v tlustém střevě nebo konečníku, jsou Češi dokonce světová jednička. Případů podle statistik přibývá.

Tuhle nelichotivou statistiku představil koncem týdne na setkání s lékaři šéf České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Dodal ale i jednu dobrou zprávu: Zhoubných nádorů sice přibývá, stále více lidí ale nad nimi vyhrává.

400 tisíc Čechů s rakovinou 

"V Česku každoročně napočítáme kolem čtyř set tisíc lidí s některým typem zhoubného nádoru . To už je takové větší město, kupříkladu Brno," přiblížil situaci Vorlíček.

Každý rok se tohle město rozroste o dalších několik desítek případů. Podle posledních statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky z roku 2006 to bylo o 71 913 nových případů. U mužů poprvé za patnáct let počet zjištěných nádorů klesl. Žen s rakovinou ale stále přibývá.

Češi nejčastěji trpí rakovinou kůže, tlustého střeva a konečníku a nádory plic. U žen se často objevuje rakovina prsu, u mužů prostaty.

Prevence se lidé bojí

"Na onkologii jde proto téměř třicet procent výdajů na zdravotnictví," připomněla Stanislava Pánová, ředitelka odboru zdravotních služeb na ministerstvu zdravotnictví.

Ze zhruba 230 miliard pojišťovny za léčbu rakoviny zaplatí 67 miliard korun. A náklady podle Pánové porostou. "Dáno je to mimo jiné tím, že populace stárne a rakovina je nemoc především starších lidí. Bude se objevovat častěji," řekla Pánová.

Onkologická statistika

Národní onkologický registr ČR hlásí:

  • V roce 2006 bylo 71 913 případů zhoubných novotvarů (36 682 muži, 35 231 ženy)
  • Počet nově zjištěných nádorů u mužů poprvé od roku 1990 klesl.
  • Zatímco počet novotvarů roste, úmrtnost o klesá.
  • Na zhoubný novotvar zemřelo 27 895 lidí (15 354 mužů a 12 541 žen).
  • Většina nádorů zjištěna u lidí starších 60 let
  • Nejčastěji Češi trpí novotvary kůže, rakovinou tlustého střeva a konečníku, průdušnice a plic, prsu a prostaty.

(Zdroj: ÚZIS, data za rok 2006)

Pojišťovny proto začaly nabízet některým věkovým skupinám vyšetření zdarma. Například krevní vyšetření kvůli karcinomu tlustého střeva a konečníku si může zdarma nechat udělat každý nad 55 let.

"Podle mého soukromého průzkumu si ho ale nikdo udělat nechce. Lidé se bojí, že by lékaři opravdu rakovinu zjistili, tak tam raději nejdou," podotkl Vorlíček.

Prevence podle něj netáhne ani kuřáky, kteří mají až třicetkrát vyšší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou plic.

Přitom právě nádory tlustého střeva a plic se často odhalí pozdě - ve třetím a čtvrtém stádiu. "Například na karcinom tlustého střeva se přijde ve vysokém stadium v šedesáti procentech případů. Šance na přežití je pak jen velmi malá," upozornil Vorlíček.

V budoucnu se na rakovinu umírat nebude

Onkologové ale přinesli také dobrou zprávu: Nad rakovinou dnes vyhrává o deset až patnáct procent víc lidí, než tomu bylo ještě před deseti lety.

"Situace se zlepšuje a podle našich odhadů se bude zlepšovat. Seniorů bude více, nádorů také, ale medicína si s nimi lépe poradí. Může se tak hypoteticky stát, že za několik desítek let nebudou lidi umírat na infarkt, ani na rakovinu, ale na odvápnění kostí," řekl Ladislav Dušek, ředitel Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity v Brně.

Počet zhoubných nádorů přibývá.
Počet zhoubných nádorů přibývá. | Foto: Aktuálně.cz
Na rakovinu se každým rokem umírá méně.
Na rakovinu se každým rokem umírá méně. | Foto: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy