Rafaj zamítl protest proti nemocnici. Čunek se může rozloučit podpisem za 351 milionů

David Klimeš David Klimeš
22. 10. 2020 10:26
Politický boj o výstavbu nové zlínské nemocnice dosavadní hejtman Jiří Čunek v krajských volbách prohrál. To ale neznamená, že k výstavbě nemocnice nezaváže své nástupce. Podle zjištění Aktuálně.cz šéf antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petr Rafaj zamítl protest proti výběru projektanta nemocnice za osm miliard. Končící hejtman tak může ještě zakázku podepsat. Jeho nástupce proti tomu protestuje.
Jiří Čunek a Petr Rafaj
Jiří Čunek a Petr Rafaj | Foto: Aktuálně.cz

Oba končí, ale oba mají na stole ještě jednu důležitou společnou agendu. Zamýšlenou novou nemocnici v Zlíně-Malenovicích za osm miliard korun.

Šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj počátkem října již neustál sérii svých skandálů a podal do rukou prezidenta rezignaci k počátku prosince. Dlouholetý zlínský hejtman Jiří Čunek zase vstupoval do říjnových krajských voleb jako favorit, ale odešel z nich jako poražený. Jedním ze zásadních důvodů porážky bylo právě jeho usilovné prosazování výstavby nové nemocnice.

Po vytvoření nové koalice z odpůrců výstavby nové nemocnice ANO, Pirátů, ODS a ČSSD se zdálo, že Čunkův velký investiční plán je u ledu.

Ale nyní se ukazuje, že než v listopadu Radim Holiš (ANO) převezme kraj, odcházející hejtman chce pro výstavbu nemocnice učinit ještě maximum. Nejprve HN informovaly, že jen několik dnů po volbách nechal koupit od zlínské farnosti pozemky pod zamýšlenou nemocnicí za 42 milionů.

Nyní se hraje o mnohem větší peníze. V srpnu kraj vyhlásil vítěze, který má vyprojektovat novou nemocnici za 351 milionů. Stalo se jím konsorcium čtyř firem. Vše se ale hned zase zastavilo kvůli napadení zakázky u antimonopolního úřadu.

"Nenastaly podmínky pro zrušení"

Po několika peripetiích se vše dostalo na stůl končícího předsedy antimonopolního úřadu Petra Rafaje, který se opakovaně scházel s Jiřím Čunkem přímo u něj v úřadě. A podle rozhodnutí z 21. října, které má Aktuálně.cz k dispozici, všechny námitky v obsáhlém 130bodovém dokumentu odmítl: "Po zvážení všech aspektů dané věci a rozkladových námitek navrhovatele, na základě zjištění, že Úřad postupoval při rozhodnutí o návrhu v souladu se zákonem a správním řádem, jsem dospěl k závěru, že nenastaly podmínky pro zrušení nebo změnu napadeného rozhodnutí," vyhodnotil kroky hejtmanství Rafaj.

Jiří Čunek tak jen několik dnů před svým odchodem do opozice může zakázku ještě podepsat. Hejtman nejprve na dotaz Aktuálně.cz k Rafajovu rozhodnutí zareagoval: "Tak to je pro mě nové…" Na doplňující otázku, zda smlouvu s projektanty tedy podepíše, či ne, už neodpověděl.

Jeho nástupce Holiš k tomu řekl: "Opakovaně jsme senátora Čunka vyzývali, aby nečinil v této záležitosti žádné další kroky a plně respektoval výsledky voleb. Teď už je to jen na jeho osobní zodpovědnosti vůči kraji." Pokud by kraj smlouvu podepsal, její případná výpověď by mohla přijít pěkně draho.

Vyprojektovat nemocnici přes Vánoce

Celá kauza nové nemocnice není důležitá jen pro Zlín. Všechny kraje i obce ji nyní pečlivě sledují, aby zjistily, co je v Česku u velkých investičních projektů ještě možné a jak moc je možné u toho "tlačit na pilu".

Jiří Čunek nejprve rozštípl nemocnicí krajskou politiku. Když investice nebyla krajskými zastupiteli schválena, nechal o ní opakovaně hlasovat, dokud neměl dost odpadlíků z různých stran. Následně bez skoupených pozemků a klíčové dohody s městem Zlín vyhlásil soutěž na projekt nové nemocnice. Tu antimonopolní úřad předběžným opatřením sice pozastavil, ale Čunek stejně v srpnu vyhlásil vítězem konsorcium čtyř firem. Cena 351 milionů korun byla přitom vyšší než od druhého uchazeče s 285 miliony.

Vítězné sdružení se skládá z firmy Penta Projekt, která ale nijak nesouvisí s Penta Investments, jejíž nové nemocnice na Slovensku kdysi přivedly Čunka na celý nápad. Dále kanceláře Casua, společnosti Atelier-r a firmy Smart Healthcare Solutions. Ta naopak s Pentou souvislost má, protože ji ovládá Martin Šamaj, který jako zdravotnický expert pro Pentu připravoval zmíněné slovenské nemocnice.

Finální rozhodnutí Petra Rafaje nám dává nahlédnout hlouběji do propletence vztahů, protože se šéf úřadu musel podrobně vyrovnat s námitkami hradecké společnosti Jika-cz, že někdo mohl být v zakázce zvýhodněn.

Rafaj nejprve odmítá, že by bylo něco divného na krajem vyhlášené lhůtě pro předložení nabídek na projekci obří osmimiliardové stavby během 33 dnů nebo na tom, že se vyhlásila 19. prosince 2019 před vánočními svátky. "Samozřejmě zde vždy budou takoví dodavatelé, kteří budou potřebovat delší lhůtu či mírnější zadávací podmínky, aby se mohli přihlásit, avšak to bez dalšího neznamená, že lhůta byla nepřiměřeně krátká," píše Rafaj.

Nic divného také předseda antimonopolního úřadu nespatřuje na požadavku, aby stavaři měli například k ruce lékařského manažera s přesně stanovenou délkou praxe 10 let a alespoň třemi měsíci stáže v zahraniční nemocnici. Což může být například i slovenská. "Zdůvodnění zadavatele pak lze shledat jako zcela dostačující," píše Rafaj. A stejně tak nic divného jeho úřad neshledává například na tom, že součástí obří zakázky na nemocnici je i zcela vágně definovaný nákup půlroční marketingové prezentace včetně požadavku na "spolupráci s klientem vybranými novináři (regionálními/celostátními)."

Jiří Slánský z Jika-cz spatřuje ještě další pochybení v určení ceny či navrhovaném řízení vůči životnímu prostředí. Slánský zdůrazňuje, že chybí i celkový zdravotnický generel, aby bylo jasné, co se stane s dosavadními menšími zdravotnickými zařízeními: "Je třeba říct ostatním městům - Kroměříži, Vsetínu, Uherskému Hradišti - co se stane v horizontu pěti až patnácti let s jejich zařízeními." Největší spor pak je, co udělat se stále relativně moderní dosavadní zlínskou nemocnicí "Baťovkou".

Podklady byly, ale jen pro vlastní potřebu

Nejzásadnější námitkou, se kterou se Rafaj musel vyrovnat, bylo podezření, že Čunek do velmi krátké výzvy k vypracování plánu celé velké nemocnice neuvedl všechny podklady, které měl. To se dostalo ven bizarním způsobem, když jednou hejtman při prezentaci nové nemocnice před fotografy ukazoval hostům výrazně více rozplánovaný výkres nemocnice, než jaký pak soutěžící dostali.

Zlínský úřad nejprve popíral, že by nějaké podrobnější studie měl, na počátku října však vše vyjasnil v dopise Rafajovi. Dle Čunkových podřízených to byly jen nějaké nepodstatné interní materiály spolupracujícího ateliéru, jenž "na fotografiích zobrazené materiály vypracoval pro svou vlastní potřebu a poskytl je k prezentaci na schůzku, která je zobrazená na fotografiích. Jedná se tedy o interní materiály společnosti Atelier-r, s. r. o., jejichž vznik zadavatel nemohl nijak ovlivnit". 

Miroslav Pospíšil z Atelier-r je autorem urbanisticko-architektonické studie nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích, za kterou kraj v roce 2019 zaplatil kolem dvou milionů korun. Atelier-r je součástí vítězného konsorcia.

Oleg Haman ze studia Casua vytvořil urbanistickou studii na budoucí využití areálu Baťovy nemocnice v hodnotě asi 200 tisíc korun. Casua je součástí vítězného konsorcia.

Martin Šamaj ze Smart Healthcare Solutions zpracoval předprojektovou přípravu stavby nové nemocnice pro kraj za zhruba dva miliony. Rovněž Smart Healthcare Solutions je součástí vítězného konsorcia.

"Vzhledem k výše uvedenému, když jsem neshledal důvody, pro které by bylo nutno napadené rozhodnutí změnit nebo zrušit, rozhodl jsem tak, jak je ve výroku uvedeno," uzavírá Petr Rafaj své poslední důležité rozhodnutí ve funkci šéfa úřadu, který by měl dbát na transparentnost veřejných zakázek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy