Radnice v Litvínově škodí chudým, tvrdí úřad ombudsmana

Lenka Smyčková
3. 11. 2008 13:27
Poukázky prý trestají i ty, kteří si to nezaslouží
Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová kritizuje postup litvínovské radnice.
Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová kritizuje postup litvínovské radnice. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno, Litvínov - Litvínovská radnice vyplácí všem, kteří jsou déle než půl roku bez práce, část sociálních dávek v poukázkách. Podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové je to nezákonné.

Správně by všechna města měla poukázky místo peněz dávat jen těm, u kterých hrozí, že hotovost propijí nebo třeba naházejí do automatů. Za poukázky podobné stravenkám si sociálně slabí v Litvínově můžou nakoupit například jídlo nebo základní hygienické potřeby.

Současný stav v Litvínově podle ochránce poškozuje ty, kteří za svou neutěšenou situaci nemohou. Například nezaměstnané padesátníky nebo matky s dětmi, kteří jsou na trhu práce znevýhodnění.

Padesátníci s alkoholiky v jednom pytli

Litvínovská radnice si pochvaluje, že poukázky zabraly a učí sociálně slabé lépe hospodařit a hledat si práci. Radnici chválil i ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Se stanoviskem ombudsmana přitom souhlasí i ministerstvo práce a sociálních věcí. To již v září v metodickém pokynu upozornilo, že pokud chtějí města vyplácet dávky v poukázkách, musí individuálně posuzovat, kdo si to zaslouží, a kdo ne.

Městští úředníci ombudsmanovi tvrdili, že to, že je někdo dlouho v evidenci úřadu práce, už  samoc nasvědčuje tomu, že dávky nevyužívá k určenému účelu. Zástupkyně ombudsmana si to nemyslí.

Poukázky se nejvíce týkají litvínovských Romů. Házet všechny sociálně slabé do jednoho pytle je ale podle ombudsmana nesprávné.
Poukázky se nejvíce týkají litvínovských Romů. Házet všechny sociálně slabé do jednoho pytle je ale podle ombudsmana nesprávné. | Foto: Stanislav Krupař

„Ve skutečnosti městský úřad zneužívání dávek nezjišťoval. Postihl i příjemce z rizikových skupin uchazečů o zaměstnání, kteří z objektivních důvodů nemohou najít práci - osoby nad 55 let věku, zdravotně postižené, osoby pečující o děti a podobně," říká Seitlová.

Tito lidé tak v podstatě v Litvínově skončili v jednom pytli s těmi, kteří sociální dávky skutečně zneužívají.

Nezbývalo ani na léky

Individuálně by radnice také měly posuzovat podíl poukázek na celkové výši sociálních dávek. V Litvínově všichni dostávali 70 procent v poukázkách a 30 procent v hotovosti. Jenže některým příjemcům pak podle zástupkyně ombudsmana nezbývaly peníze například na léky.

„Zástupkyně ochránce si je vědoma obtížnosti řešení v situaci dochází ke kumulaci problémů, jako je závislost na sociálních dávkách, vysoká nezaměstnanost, zadlužování, zhoršující se vztahy s ostatními obyvateli obce a jiné," uvedla mluvčí kanceláře ombudsmana Iva Hrazdílková.

„Systémovým řešením ale rozhodně není zavedení plošné výplaty dávek formou poukázek, aniž by byla přijata další opatření, zejména v oblasti sociální práce," dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy