Valašskomeziříčská radnice tak reaguje na listopadovou akci hnutí Greenpeace v areálu místní chemičky Deza. Ekologové tehdy na komíně továrny demonstrovali několik dní.
Vedení města chce navrhnout ministerstvu vnitra, aby zavedlo nový trestný čin - nedovolený vstup do rizikových prostor. Dnes je to pouze přestupek.
Bezpečnostní rada města se pro návrh na zpřísnění legislativy rozhodla, když se zabývala listopadovým protestem aktivistů ekologického hnutí Greenpeace, kteří pronikli do areálu chemické továrny Deza. Členové hnutí vylezli na její teplárenský komín a vyvěsili transparenty proti výrobě ftalátů.
"Budeme chtít, aby vstup nepovolaných osob do rizikových prostor byl klasifikován jako trestný čin," uvedl starosta Jiří Kubeša.
Ochrana továren nestačí
Vedení města chce situaci projednat s vedením chemičky Deza a se zástupci Svazu chemického průmyslu. Schůzka proběhne příští týden. Bezpečnostní rada města také vyzvala Dezu, aby zpřísnila bezpečnostní opatření.
"Už pouhá existence dvou chemických továren ve městě je jedním z největších bezpečnostních rizik ve Zlínském kraji. Každá další podobná věc jen toto riziko pro obyvatele města zesiluje. Radnice se tomu snaží předejít," řekl Aktuálně.cz mluvčí radnice Josef Beneš.
- Město chce omezit také přelet sportovních letadel nad chemičkou - čtěte ZDE
Ochranu velkých továren před vniknutím cizích osob po akci Greenpeace kritizoval také ministr životního prostředí Libor Ambrozek. "Vedení Dezy deklarovalo, že bezpečnostní systém je zde dokonalý. Je nutné v tomto směru rychle systémy podobných firem prověřit a vylepšit," řekl už dříve Ambrozek.
Zástupci Greenpeace ale říkají, že by se město mělo spíše snažit o to, aby továrna řešila svoje problémy. "Trestat nenásilný protest nám nepřijde jako adekvátní a těžko předpokládat, že by to mohlo například odradit teroristy od útoku na chemičku," uvedl Jan Rovenský z Greenpeace.
Greenpeace jsou na komínech často
Aktivisté Greenpeace k podobné akci, jako byla ta listopadová v chemičce Deza, sáhli v minulosti několikrát. Před třemi roky se členové Greenpeace dostali na komín chemičky Spolana v Neratovicích a vydrželi tam jedenáct hodin. Aktivisté požadovali, aby se chemička přihlásila k toxickému zamoření okolí.
Pod komínem na ně čekala policie, která je po sestupu vyslechla. Středočeský policejní mluvčí Pavel Truxa ČTK řekl, že tím pro policii celý případ skončil, protože aktivisté se nedopustili žádného trestného činu.
Vůbec prvním "komínovým" protestem byla akce proti výstavbě jaderné elektrárny Temelín v dubnu 1990. Devět horolezců tehdy umístilo na chladicí věž transparent se slovy "Žádný československý Černobyl".
V červnu 1997 na chladicí věže v Temelíně vylezli dva lidé, kteří chtěli upozornit na nedostatečnou ostrahu. O měsíc později zasáhla v areálu jaderné elektrárny policie poté, co se do něj podařilo dostat účastníkům blokády elektrárny.