Praha - V hlavním městě pokračují vědecké testy, které mají během týdne napovědět, jak zemřel slavný dánský alchymista a astronom Tycho Brahe.
Jeho ostatky byly v pondělí na žádost dánských expertů exhumovány z hrobu v Týnském chrámu. Nové testy mají ukázat, zda byl Brahe otráven rtutí. Smrt, kterou už staletí obestírá tajmeství a pověry (typu: praskl mu močový měchýř) totiž podle badatelů nemusela být přirozená.
Ve středu skelet kostryTychona Brahe zkoumali radiologové Nemocnice Na Homolce.
Pro vyšetření využili počítačovou tomografii (CT), tedy metodu, která speciálním způsobem využívá rentgenových paprsků a umožňuje podrobné zobrazení jednotlivých částí těla (v Brahově případě pouze kostí), v tenkých vrstvách.
"Ostatky těla jsme vyšetřovali po částech - zkoumali jsme postupně dlouhé kosti, žebra, obratle, zbytky obličeje i další drobné kosti. Celá lebka se nezachovala, zůstala jen její obličejová část, zachovalé jsou i zuby v horní čelisti. Naskenovali jsme zhruba 25 tisíc tenkých řezů. Samotné vyšetření trvalo asi hodinu, počítačové zpracování dalších pět hodin," popsal radiolog Martin Horák.
Doplnil, že výsledky po zpracování, tedy po vytvoření 3D modelů kostí, předá dánským vědcům, kteří jsou schopni sestavit z těchto dat celou kostru dánského astronoma a určit z ní i řadu dalších údajů. Například, jak byl vědec vysoký, nebo zda trpěl nějakou chorobu.
Primář Radiodiagnostického oddělení Nemocnice Na Homolce Josef Vymazal připomněl, že jeho pracoviště již má zkušenosti se zkoumáním neživých objektů. "Nedávno jsme ve spolupráci s historiky prováděli podrobné CT vyšetření vzácné dřevěné církevní sochy. Jeho výsledky budou sloužit k dokonalejší restauraci historické památky," dodal.