Rada navrhla vládě, jak měřit hlasitost reklamy

ČTK ČTK
18. 4. 2013 16:51
Vyhláška vycházející z praxe mezinárodních institucí má platit od letošního června
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jaroslav Pikous Aktuálně.cz

Praha - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) poslala vládě návrh vyhlášky, která stanovuje způsob měření hlasitosti reklam.

Po loňské novele zákona je to další krok k řešení jedné z nejčastějších diváckých stížností, které rada dostávala. Vyhláška vycházející z praxe mezinárodních institucí má platit od letošního června, potvrdila předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová.

Rada dosud neměla žádný nástroj, jak proti provozovatelům vysílání postupovat. "Do nabytí účinnosti novely nemá RRTV kompetenci provádět a ani neprovádí žádná kontrolní měření," poznamenala Kalistová s odvoláním na očekávanou účinnost nových předpisů.

Vyhláška má za sebou kolo připomínek od ministerstev, rada ji také konzultovala s profesními subjekty. Jednou z výhrad, které rada na návrh ministerstva financí a ministerstva průmyslu a obchodu do nové vyhlášky zapracovala, bylo odmítnutí nákladů na nového zaměstnance, jenž by měl na starosti kontrolu dodržování pravidel.

"Budeme se tak muset s novou agendou vyrovnat ve stávajícím počtu zaměstnanců, ačkoliv personální stav RRTV je ve srovnání s regulátory v podobně velkých evropských zemích již dlouhodobě značně poddimenzován," upozornila šéfka mediální rady.

Některé televize přitom podle dostupných informací k "samoregulaci" již přistoupily. Nova a Prima od nového roku, Česká televize hlasitou reklamu odstranila dokonce již loni v březnu, kdy zároveň sladila jednotlivé kanály. Úbytek stížností na reklamní sdělení potvrdila také rada.

"Jednotlivé stížnosti na hlasitou reklamu RRTV nadále chodí, nicméně v mnohem nižším počtu než před přijetím novely zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání," dodala Kalistová.

Pokuta až pět milionů

Při porušení zákona hrozí provozovatelům vysílání pokuta, která může dosáhnout až pěti milionů korun. V případě prvního prohřešku rada vydá tzv. upozornění na porušení zákona. Nezjedná-li provozovatel nápravu, zahájí rada správní řízení, které může skončit pokutou.

Při jejím stanovení ale rada bude hodnotit také takzvanou společenskou nebezpečnost, která podle Kalistové pravděpodobně bude nižší než u nekalých obchodních praktik v reklamě či ochrany dětí a mladistvých před škodlivým obsahem vysílání.

Cílem vyhlášky je u reklamy, teleshoppingu a označení sponzora technicky stanovit přípustnou hladinu hlasitosti. Stanovuje také pravidla měření, aby bylo možno zjistit, zda vysílání odpovídá zákonným požadavkům. Využívá při tom postupů Evropské vysílací unie a Mezinárodní vysílací unie, které se této problematice věnují.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy