Rada navrhla vládě, jak měřit hlasitost reklamy

ČTK ČTK
18. 4. 2013 16:51
Vyhláška vycházející z praxe mezinárodních institucí má platit od letošního června
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jaroslav Pikous Aktuálně.cz

Praha - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) poslala vládě návrh vyhlášky, která stanovuje způsob měření hlasitosti reklam.

Po loňské novele zákona je to další krok k řešení jedné z nejčastějších diváckých stížností, které rada dostávala. Vyhláška vycházející z praxe mezinárodních institucí má platit od letošního června, potvrdila předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová.

Rada dosud neměla žádný nástroj, jak proti provozovatelům vysílání postupovat. "Do nabytí účinnosti novely nemá RRTV kompetenci provádět a ani neprovádí žádná kontrolní měření," poznamenala Kalistová s odvoláním na očekávanou účinnost nových předpisů.

Vyhláška má za sebou kolo připomínek od ministerstev, rada ji také konzultovala s profesními subjekty. Jednou z výhrad, které rada na návrh ministerstva financí a ministerstva průmyslu a obchodu do nové vyhlášky zapracovala, bylo odmítnutí nákladů na nového zaměstnance, jenž by měl na starosti kontrolu dodržování pravidel.

"Budeme se tak muset s novou agendou vyrovnat ve stávajícím počtu zaměstnanců, ačkoliv personální stav RRTV je ve srovnání s regulátory v podobně velkých evropských zemích již dlouhodobě značně poddimenzován," upozornila šéfka mediální rady.

Některé televize přitom podle dostupných informací k "samoregulaci" již přistoupily. Nova a Prima od nového roku, Česká televize hlasitou reklamu odstranila dokonce již loni v březnu, kdy zároveň sladila jednotlivé kanály. Úbytek stížností na reklamní sdělení potvrdila také rada.

"Jednotlivé stížnosti na hlasitou reklamu RRTV nadále chodí, nicméně v mnohem nižším počtu než před přijetím novely zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání," dodala Kalistová.

Pokuta až pět milionů

Při porušení zákona hrozí provozovatelům vysílání pokuta, která může dosáhnout až pěti milionů korun. V případě prvního prohřešku rada vydá tzv. upozornění na porušení zákona. Nezjedná-li provozovatel nápravu, zahájí rada správní řízení, které může skončit pokutou.

Při jejím stanovení ale rada bude hodnotit také takzvanou společenskou nebezpečnost, která podle Kalistové pravděpodobně bude nižší než u nekalých obchodních praktik v reklamě či ochrany dětí a mladistvých před škodlivým obsahem vysílání.

Cílem vyhlášky je u reklamy, teleshoppingu a označení sponzora technicky stanovit přípustnou hladinu hlasitosti. Stanovuje také pravidla měření, aby bylo možno zjistit, zda vysílání odpovídá zákonným požadavkům. Využívá při tom postupů Evropské vysílací unie a Mezinárodní vysílací unie, které se této problematice věnují.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

před 52 minutami

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha, Štingl už ho nechce

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha v pražských Bubnech, který připomíná transporty českých Židů do Terezína za druhé světové války. Na Twitteru to oznámil ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek. O konkrétní formě převzetí bude teprve jednat se zakladatelem Pavlem Štinglem. Dle dokumentaristy, jenž s myšlenkou přebudovat nepoužívané nádraží na památník před lety přišel, stát a město k věci přistupují nesystémově. V rozhovoru pro Deník N tento týden Štingl řekl, že pokud stát nebo město památník do 27. ledna nepřevezmou, s jeho provozováním skončí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Paříži podle odborů demonstrovaly proti penzijní reformě statisíce lidí, podle úřadů jen desetitisíce

V Paříži i dalších velkých francouzských městech dnes statisíce lidí demonstrovaly proti kontroverzní penzijní reformě prezidenta Emmanuela Macrona. Odborové svazy protesty svolaly při příležitosti projednávání reformy ve francouzské vládě. Ta dnes zákony spojené s reformou schválila a norma tak zamíří do parlamentu, informovala agentura AFP.

Podle odborové organizace CGT se v celé Francii sešlo 1,3 milionu lidí, přičemž jen v Paříži jich bylo přes 350 000. Francouzské ministerstvo vnitra uvádí výrazně odlišná čísla. Podle úřadů se po celé zemi sešlo 249 000 lidí, z toho v hlavním městě 31 000. Dnešní demonstrace tedy byla početnější než poslední protesty ze 16. ledna. Účastníků však bylo znatelně méně, než na začátku protestního hnutí 5. a 17. prosince, poznamenala AFP.

Další zprávy