Rada ČT čelí žalobě za průběh volby ředitele

Eliška Morochovičová
26. 10. 2011 15:05
Muž, který žalobu podal, napadá hlasování členů Rady ČT i výběr kandidátů
Foto: Česká televize

Praha - Na Městský soud v Praze dorazila žaloba proti Radě České televize, která napadá průběh zářijového výběrového řízení na ředitele ČT.

Jaroslav Novák, který sám sebe v žalobě nazývá "řádným koncesionářem", požaduje zrušení výběrového řízení.

"Žalobu jsme obdrželi 20. září, s přiloženým trestním oznámením," uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Důvodů žaloby muž uvedl několik, nelíbí se mu například údajné nesvobodné hlasování členů rady při výběrovém řízení. Členové byli podle jeho slov pod tlakem parlamentních stran.

Dále uvádí podezření na zfalšovanou volbu jednoho z finalistů Radomíra Šimka, který do druhého kola postoupil s osmi hlasy. Muž však připomíná zveřejněný článek týdeníku Respekt, který se v této věci dotazoval jednotlivých členů rady. 14 z 15 členů tehdy popřelo, že by Šimka volilo. 

Muž v žalobě také napadá výběr dvou kandidátů, kteří údajně nesplnili podmínky dle zadávací dokumentace. Jako hlavní problém vidí skutečnost, že Jan Svoboda nemá požadované vysokoškolské vzdělání.

V neposlední řadě Novákovi vadí i pomluva Dany Eklové, kterou znevýhodnila jednoho z kandidátů, producenta a režiséra Fera Feniče. Tehdy o něm prohlásila, že se v minulosti na České televizi "obohatil" o 150 milionů.

Podle Lhotákové soud již předal žalobu Radě České televize. "Žalované straně jsme žalobu odeslali 5. října a nyní čekáme na její odpověď. Bez ní v tuto chvíli nemůžeme nic dělat."

Místopředsedkyně Rady ČT Dana Makrlíková existenci žaloby potvrdila, ale bližší informace sdělit nechtěla. "Čekáme, až nám od soudu přijdou nějaké podklady, zatím se k tomu nemůžeme vyjadřovat," řekla Aktuálně.cz  s tím, že se radní případem budou zabývat příští středu na zasedání.

Celé řízení je momentálně v počátcích a datum případných jednání ve věci zatím není znám.

Ředitelem České televize byl 21. září zvolen Petr Dvořák, bývalý ředitel TV Nova. Ve finále od rady dostal 12 hlasů. Druhý finalista, Hynek Chudárek z TV Óčko, dostal hlasy tři.

Dvořák byl na základě řádné žádosti nejprve vybrán mezi dvaatřicet kandidátů, následně postoupil i mezi finálních pět. Do finále spolu s Dvořákem postoupili Hynek Chudárek, prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory Radomír Šimek, někdejší marketingový ředitel TV Prima a pražského dopravního podniku Jan Svoboda a výkonný ředitel ČT24 Roman Bradáč.

Způsob volby ředitele už v průběhu napadali například filmaři a odbory. Zástupci Asociace režisérů a scénáristů (ARAS) a Český filmový a televizní svaz (FITES) si stěžovali především na nekompetentnost členů Rady ČT a zmiňovali také jejich závislost na přáních politiků, kteří je do rady jmenovali.

Nezávislé odborové organizaci ČT se zase nelíbilo, že rada údajně nebrala u finalistů v potaz kvalitu jejich projektů, na které přitom při vyhlášení výběrového řízení kladla velký důraz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy