"Nezodpovědný, odborně neobhajitelný." Ptali jsme se lékařů na dopis Pirka a Šmuclera

Radek Dragoun Radek Dragoun, Jarmila Ivasková
7. 10. 2020 18:19
Nevidíme důvod k zavádění opatření, povinné nošení roušek je na některých místech zbytečné a přestaňte testovat osoby bez příznaků, stojí v otevřeném dopise, pod kterým je podepsaný mimo jiné kardiochirurg Jan Pirk či stomatolog Roman Šmucler. Deník Aktuálně.cz oslovil lékaře a vědce s otázkou, co si o dopisu myslí. Mezitím se od dopisu distancovali i další odborníci, jejichž reakci vám přinášíme.

Milan Kubek, prezident České lékařské komory

Foto: Jan Langer

Nepodceňujte, prosím, nebezpečí této infekce, která ohrožuje především životy našich starších nebo nemocných příbuzných, přátel a sousedů. Covid-19 je závažnější než sezonní chřipka a ukazuje se, že také častěji zanechává trvalé poškození zdraví, a to i u lidí mladých a jinak zdravých. O důvod víc, abychom byli opatrní.

Cílem současných protiepidemických opatření, které měla být schválena již dříve, rozhodně není likvidace ekonomiky ani omezování osobních svobod, ale zpomalení šíření infekce tak, aby naše zdravotnictví dokázalo nápor nemocných zvládnout.

Varováním pro nás všechny budiž dočasný kolaps zdravotnictví, ke kterému došlo na přelomu letošního dubna a května v New Yorku. Ve městě, kde za normální situace umírá z nejrůznějších příčin 1200-1500 lidí týdně, se počet úmrtí v kritických týdnech zvýšil na šest až osm tisíc. Nemá smysl spekulovat, kdo z nich zemřel "na covid" a kdo "s covidem". Tisíce lidí zemřely zbytečně a třeba i bez koronavirové nákazy prostě proto, že se zdravotnictví dočasně zhroutilo. Takové katastrofě, která na jaře postihla také Itálii, Španělsko či Velkou Británii, musíme u nás předejít.

Protiepidemická opatření mají samozřejmě negativní dopad na ekonomiku. Jinou možnost ale v současnosti nemáme. Představa, že můžeme mít stovky tisíc nakažených, desítky tisíc hospitalizovaných, že denně bude umírat několik stovek našich spoluobčanů, a přes to všechno bude naše ekonomika prosperovat, tak ta je samozřejmě zcela nesmyslná. V případě nezvládnutí epidemie by ekonomika zkolabovala samospádem. A to by teprve byla katastrofa.

Nedbejte na rady různých "odborníků", kteří zlehčují nebezpečí, o kterém často sami nic nevědí. Těmto lidem, kteří nenesou žádnou zodpovědnost, většinou nejde o nic jiného než o mediální pozornost. Chtějí být prostě zajímaví za každou cenu. Radím vám, ignorujte je.

Vážení spoluobčané, lékaři i ostatní zdravotníci jsou samozřejmě připraveni poskytovat zdravotní péči každému, kdo ji bude potřebovat. Máme-li však současnou epidemii zvládnout, potřebujeme také my nutně vaši pomoc.

Buďte opatrní a navzájem k sobě ohleduplní! Respektujte platná protiepidemická opatření! Nenechte v tom nás zdravotníky samotné, pomozte nám!

(z oficiálního vyjádření na webových stránkách komory, redakčně zkráceno)

 

Právě se děje

Další zprávy