Vymřelo 10 milionů ptáků, vrabců zbývá už jen polovina

Pavel Baroch
31. 10. 2010 9:17
Nové údaje o českém ptactvu, úbytek nejpočetnějších druhů pokračuje
Ještě ho poznáte? Vrabec domácí
Ještě ho poznáte? Vrabec domácí | Foto: Archiv

Praha - Kdysi patřil vrabec domácí mezi hlavní polní škůdce a nejrozšířenější ptáky českých měst.

To už ovšem dávno neplatí. Vrabců je čím dál méně. Podle aktuálních dat České společnosti ornitologické jich žije v zemi už jen zhruba polovina v porovnání se stavem před třiceti lety.

Vrabec není jediný. Podobně mizí třeba i pěnkavy nebo zvonci.

"Počet ptáků v krajině se snižuje, ubývají zejména ty nejpočetnější druhy," uvedla ornitologická společnost, která analyzovala současné stavy ptactva. Velmi špatně na tom jsou především ptáci zemědělské krajiny.

"Ani v letošním Mezinárodním roce biodiverzity nemůžeme říci, že by se ptákům v Česku dařilo," řekl ředitel ornitologické společnosti Zdeněk Vermouzek. "Pravý opak je bohužel pravdou. Právě zveřejněné výsledky poukazují na další pokles ptačích populací."

Za třicet let mínus 10 milionů ptáků

Ornitologové spočítali, že za posledních třicet let zmizelo z české krajiny více než 10 milionů ptáků.

Graf znázorňuje, jak ubývá vrabce domácího

Foto: ČSO

"Ptáci jsou dobrým indikátorem stavu přírodního prostředí, protože stojí na vrcholu potravní pyramidy a současně rychle reagují na změny prostředí. Pokud se podmínky pro některý druh zlepší, rychle se to projeví. Skutečnost je ale přesně opačná, ptáků u nás stále ubývá," uvedla ornitologické společnost.

Ptáci přicházejí o své prostředí

Hlavní příčina úbytku ptactva je ztráta jejich přirozeného prostředí. Například zmiňovaní vrabci jsou ve městech vázáni na parkové plochy s keři a travnatými pásy, vnitroblokovou zeleň. Nejvíce jim vyhovovala ta méně udržovaná.

Čejka chocholatá
Čejka chocholatá | Foto: Česká společnost ornitologická

Jenže to se změnilo. Zeleň ve většině měst je přesně střižená, trávníky posekané, mizí i proluky mezi domy, poškozená omítka, kam se vrabci mohli ukrýt. Architektonicky udržované prostředí se pro vrabce stává "biologicky sterilní".

Podobně sterilní je i zemědělská krajina, která víceméně slouží jenom k tomu, aby se na ní něco pěstovalo. "Stejně by se daly plodiny pěstovat třeba ve vaně," řekl Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Například počty skřivana polního se od počátku 80. let minulého století snížily o více než 35 procent, čejky chocholaté dokonce skoro o 90 procent.

Ptactvu ovšem vadí i zabetonovávání krajiny výstavbou nových satelitů nebo supermarketů či skladišť nebo budování nových dálnic a silnic. Nepříznivý je podle ornitologů i stav lesních ptáků, i když jejich úbytek není tak markantní.

Další hrozbou je oteplování

Další reálnou hrozbou pro české ptactvo představuje globální oteplování, kvůli němuž se budou druhy stěhovat z jihu na sever. Pro Česko to ovšem znamená, že víc druhů zmizí, než se sem přistěhuje. Někteří ptáci navíc nenávratně zmizí, protože potřebují ke svému životu specifické podmínky vybrané oblasti.

Z Česka by měl kvůli klimatickým změnám odletět například budníček větší nebo datlík tříprstý. Naopak na jižní Moravě se objevuje "přistěhovalkyně" vlha pestrá.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 2 hodinami

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy