Prymula založil živnost na výrobu zdravotnických prostředků. Nic vyrábět nebudu, říká

ČTK ČTK
10. 9. 2020 17:36
Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula má od poloviny června živnostenské oprávnění mimo jiné pro výrobu zdravotnických prostředků. Vyplývá to z evidence ministerstva průmyslu a obchodu. Prymula uvedl, že si živnost založil, když po neshodách s ministrem Adamem Vojtěchem (za ANO) odcházel z ministerstva zdravotnictví, ale nic nevyrábí.
Roman Prymula.
Roman Prymula. | Foto: ČTK

Prymula si živnost založil k 17. červnu letošního roku. Jedním z uvedených oborů činnosti je i "výroba zdravotnických prostředků". Tedy například roušek či respirátorů, které Prymula od jara prosazoval jako prostředek v boji proti koronaviru.

"Ctím presumpci neviny, ale pan Prymula by měl ke vší úctě k jeho osobě vyvrátit podezření, že je ve střetu zájmů," reagoval europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Prymula ale souvislost popírá. "Žádný zdravotnický materiál nevyrábím. Nevyrábím nic. Mám to proto, abych mohl třeba přednášet," prohlásil pro server TN.cz. "Dezinfekci ani roušky vyrábět nehodlám. Nepřipadá to v úvahu," řekl serveru iDnes.cz.

Živnostenské oprávnění platí vedle výroby zdravotnických prostředků také pro poradenskou a konzultační činnost, zpracování odborných studií a posudků, pro výzkum a vývoj a pro mimoškolní výchovu a vzdělávání, pořádání kurzů a školení včetně lektorské činnosti.

Prymula po březnovém vypuknutí epidemie koronaviru v Česku řídil Ústřední krizový štáb, od konce března stál v čele Centrálního řídícího týmu covid-19, který měl na starosti projekt chytré karantény, kapacity nemocnic, laboratoří či testování nakažených. Od 25. května spadá chytrá karanténa pod ministerstvo zdravotnictví. Vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví je Prymula od počátku června, na Úřad vlády se přesunul z ministerstva zdravotnictví, kde do konce května působil jako náměstek ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Video: Lidé už nejsou poslušní, nárůst bude pokračovat. Vakcín na chřipku bude málo, říká Prymula

Nárůst nákazy bude pokračovat, uvolňuje se na hraně rizika, zavádění roušek nikomu politické body nepřinese. Vakcín na chřipku bude málo. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy