Svátek práce v Česku: Komunisté trumfli Paroubka

Jakub Antoš, Markéta Chaloupská, Michal Pavec
1. 5. 2008 18:30
UVNITŘ : Interaktivní mapa prvomájových demonstrací
Předseda Komunistické strany Čech a Moravy nemůže na prvomájových oslavách v Praze chybět, program má ale údajně náročný, protože chce stihnout navštívit i další místa...
Předseda Komunistické strany Čech a Moravy nemůže na prvomájových oslavách v Praze chybět, program má ale údajně náročný, protože chce stihnout navštívit i další místa... | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Zatímco v Istanbulu policie nasadila proti odborářům vodní děla a v Německu se střetli extremisté z obou táborů, letošní 1. máj v Česku byl jen bojem slov.

Už ráno se sešli na Výstavišti asi dva tisíce příznivců komunistů a proti nim přišli demonstrovat příznivci Národní strany. Ke střetům ale nedošlo. Proslovy skončily i potenciálně nebezpečné odpolední demonstrace pravicových a levicových radikálů v centru Prahy.

Čtěte také: První máj odstartovali na Výstavišti komunisté a Národní strana

Neonacisté se sešli na náměstí Jiřího z Poděbrad, anarchisté se ze Střeleckého ostrova přesunuli na hudební festival proti rasismu na Císařské louce. K vzájemným potyčkám nedošlo, přes tisíc připravených policistů nemělo větší práci.

OBRAZEM: První máj na Výstavišti - komunisté a národovci
Na výstavišti v Holešovicích měli sraz komunisté. Nacionalistická Národní strana (vlevo její neoficiální vůdce Pavel Sedláček) připravila z transparentů komunistům před vchodem "uličku hanby."
Na výstavišti v Holešovicích měli sraz komunisté. Nacionalistická Národní strana (vlevo její neoficiální vůdce Pavel Sedláček) připravila z transparentů komunistům před vchodem "uličku hanby." | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
U brány výstaviště se někteří lidé spěchající ke Křižíkově fontáně zastavili a hlasitě obhajovali komunismus.
U brány výstaviště se někteří lidé spěchající ke Křižíkově fontáně zastavili a hlasitě obhajovali komunismus. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Jiní rovnou na místě trhali letáky Národní strany a házeli je na zem.
Jiní rovnou na místě trhali letáky Národní strany a házeli je na zem. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Předseda Komunistické strany Čech a Moravy nemůže na prvomájových oslavách v Praze chybět, program má ale údajně náročný, protože chce stihnout navštívit i další místa...
Předseda Komunistické strany Čech a Moravy nemůže na prvomájových oslavách v Praze chybět, program má ale údajně náročný, protože chce stihnout navštívit i další místa... | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Na stáncích mohli oslavující komunisté získat kromě piva, slivovice a klobásek, také různé knihy a samolepky, jako například tuto (na snímku).
Na stáncích mohli oslavující komunisté získat kromě piva, slivovice a klobásek, také různé knihy a samolepky, jako například tuto (na snímku). | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

V Praze i v Brně se objevily prapory zakázaného Komunistického svazu mládeže - na Moravě vlajky zabavili strážníci.

Boj za "krásnou bílou zemi"

Pravicoví extrémisté se měli původně setkat u Národního památníku na Vítkově, ale pražský magistrát jim hned dvě nahlášené akce s trasou vedoucí Žižkovem zakázal - k památníku nikdo z neonacistů nedorazil.

Připojili se proto ke shromáždění krajně pravicové Dělnické strany, která začala demonstrovat v jednu hodinu odpoledne na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Na místě se sešlo okolo čtyř stovek radikálů. Na akci dohlíželi policisté - na náměstí přijelo osm aut s těžkooděnci, jízdní hlídka a zhruba desítka členů antikonfliktního týmu.

OBRAZEM: První máj na Žižkově - demonstrace pravicových radikálů:
"Jak mohou anarchisté slavit svátek práce, když nepracují?" ptal se ve svém projevu předseda krajně pravicové Dělnické strany Tomáš Vandas.
"Jak mohou anarchisté slavit svátek práce, když nepracují?" ptal se ve svém projevu předseda krajně pravicové Dělnické strany Tomáš Vandas. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Dělnická strana a Národní odpor při společné demonstraci.
Dělnická strana a Národní odpor při společné demonstraci. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Na jindy poklidném místě před kostelem Nejsvětějšího srdce Páně bylo rušněji než jindy, akce ale proběhla v poklidu.
Na jindy poklidném místě před kostelem Nejsvětějšího srdce Páně bylo rušněji než jindy, akce ale proběhla v poklidu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Shromážděný dav se prošel několika žižkovskými ulicemi, aby se nakonec vrátil zpět na náměstí.
Shromážděný dav se prošel několika žižkovskými ulicemi, aby se nakonec vrátil zpět na náměstí. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Policie musela během pochodu zastavilit v okolí dopravu.
Policie musela během pochodu zastavilit v okolí dopravu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Musíme uchránit tu naši krásnou bílou zemi," pronesl v úvodním proslovu předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. Od přítomných extrémistů - s černými prapory či papírovými štíty se znakem Dělnické strany - si za svá slova vysloužil velký aplaus. V projevu nešetřil ani anarchisty, komunisty a současnou vládu.

Ke slovu se dostali i představitelé neonacistických organizací, jejichž akce město zakázalo. Před třetí hodinou odpoledne se radikálové vydali na plánovaný pochod žižkovskými ulicemi - zhruba po hodině se na náměstí vrátili zpět.

Demostranti nesli během pochodu transparenty hlásící se k příslušnosti k Národnímu odporu či ženské organizaci Women Unity. Pražskými ulicemi zněla hesla jako "USA - Izrael, táhněte do pekel!"

Proti útlaku a kapitalismu

Jejich odpůrci z řad anarchistů nahlásili setkání na Střelecký ostrov, kde se jich sešlo asi sto padesát. Krátkým proslovem uvítal demonstranty pořadatel akce Ondřej Slačálek.

"Sešlo se tu víc lidí, než jsem očekával. Jde o pietní akci pro lidi, kteří se hluboce zabývají o naši problematiku," pronesl .

Anarchisté přišli vyjádřit svůj odpor k údajným nespravedlnostem ve společnosti a zdůraznit svůj boj proti útlaku a kapitalismu. Účastníci demonstrace se po proslovu vydali směrem k Palackého náměstí. Tam akci oficiálně ukončili a vyrazili na Koncert proti rasismu na Císařské louce.

Střetem s neonacisty se levicoví radikálové vyhnuli.

Žofín patřil politickým vězňům

V rámci prvomájových oslav se setkali i bývalí političtí vězni; na Žofíně se jich sešlo okolo pěti stovek. Účastníci si připomněli oběti komunistického režimu.

Do žofínského paláce dorazili i vládní politici v čele s premiérem Mirkem Topolánkem, ministrem Cyrilem Svobodou či místopředsedkyní poslanecké sněmovny Miroslavou Němcovou.

K politické propagaci využily svátek práce i dvě nejsilnější české strany. Občanští demokraté se sešli tradičně na Petříně. Pražský primátor Pavel Bém tam vyzval sympatizanty strany, aby nezapomněli na podzimní krajské a senátní volby.

Právě Bém se pak dočkal kritiky na setkání ČSSD, které socialisté svolali na holešovické Výstaviště, kde ráno byli komunisté.Šéf pražské ČSSD Tomáš Hulínský tady řekl, že ODS není schopná vládnout hlavnímu městu a vše jen zdražuje.

Na Výstavišti, které dopoledne patřilo komunistům i  Národní straně, dorazilo v odpoledních hodinách na tisíc příznivců sociální demokracie - tedy o necelých tisíc méně než komunistů. O moc víc jich neposlouchalo ani předsedu strany Jiřího Paroubka, když vypočítával hříchy vlády.

Pořadatelé totiž rozdali asi tisíc lístků na pouťové atrakce a záhy nebylo u fontány vidět žádné rodiče s dětmi.

 

Právě se děje

před 10 minutami

U letiště v Mošnově se tvoří několikakilometrové kolony. Lidé míří na Dny NATO

U letiště v Mošnově na Novojičínsku se ze všech stran tvoří kolony aut, která míří na Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Lidé v kolonách čekají minimálně desítky minut, nejdelší, asi sedmikilometrová kolona je od Studénky, kudy vede cesta od dálnice. ČTK to řekl operátor speciální policejní linky Michal Tichý.

Situace je obdobná jako v jiných letech. "Je pěkné počasí, takže jede hodně lidí," řekl operátor speciální policejní linky Michal Tichý. Kolona ve směru od Ostravy je dlouhá asi pět kilometrů a od Příbora asi 2,5 kilometru. Očekává se, že na akci denně dorazí okolo 100 tisíc návštěvníků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

O víkendu bude vystaven Kupkův rekordní obraz

Ve výstavní síni areálu zámku v Opočně je tento víkend možné prohlédnout si obraz Františka Kupky nazvaný Plochy příčné II. V květnu byl vydražen za 78 milionů korun, čímž přepsal rekordy českých aukcí. Královéhradecký kraj dvoudenní výstavu připravil ve spolupráci s opočenskou radnicí ke 148. výročí narození Františka Kupky a ke 100. narozeninám mecenášky umění Medy Mládkové. Plochy příčné II jsou jedním z nejdůležitějších Kupkových děl a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým autor předstihl vývoj světového malířství. Dílo namaloval ve Francii, v roce 1946 ho věnoval pražskému příteli za pomoc s retrospektivou v Mánesu. V roce 1968 bylo plátno součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně, pak se ale vytratilo z povědomí veřejnosti. Až do letošní aukce jej vlastnila rodina původního majitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy