První soudní spor o ukradenou píseň čeká jen rozsudek

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
4. 11. 2008 14:35
Verdikt padne koncem listopadu
Jan Kalousek
Jan Kalousek | Foto: Jiří Herman ml.

Praha - První případ české justice, ve kterém se rozhoduje o "ukradené" písni míří u Městského soudu v Praze do finále.

Zpěvák a skladatel Jan Kalousek zažaloval bývalého kytaristu skupiny Support lesbiens Jaroslava Helešice. Ten podle Kalouska okopíroval část jeho hitu Chodím ulicí do své písně In da Yard.

Helešic se brání, že Kalouskovu tvorbu neznal a pokud drobná podobnost vznikla, je to jenom náhoda.

Soudce Martin Valehrach dnes vyslechl poslední dva svědky. Helešicova profesora z pražské konzervatoře Milana Zelenku a lídra kapely Support lesbiens Kryštofa Michala.

Ti měli dosvědčit, jak Helešic píseň skládal. Vzhledem k tomu, že od začátku sporu uplynulo pět let, ani jeden si na detaily nedokázal vzpomenout.

"Tady se nemůže mluvit o ukradené melodii, to žádná melodie není," vypověděl Zelenka s tím, že celý spor se vede celkem o sedm not v jednom taktu v rozsahu jedné sekundy.

Tři noty jsou melodie, dvě ne

Spíše ve prospěch kytaristy kapely Support lesbiens vypovídal také při minulém jednání soudní znalec, který obě písně porovnával. Dospěl totiž k závěru, že originální není ani jedna a sporný motiv se už v populární hudbě objevil mnohokrát. "Je to originální asi tak, jako když si děti staví věže z kostek," řekl.

Kalouskův právní zástupce předloužil soudu dnes na poslední chvíli jako důkaz záznam o desítky let starém sporu, který ve státě New York vedl člen kapely Beatles George Harrison a Ronald Mack. Soud uznal, že Harrisonova píseň My sweet lord je po hudební stránce plagiátem Mackovy písně He´s so fine.

Helešicova právní zástupkyně ale upozornila, že v americkém případě už "ukradené" noty tvořily melodii. "V našem případě jsou sporné pouze dvě noty, které netvoří melodii, ale pouze rytmizovaný interval," řekla soudu Lenka Radoňová.

Americké judikáty nebrat

Soudce Martin Valehrach uvedl, že rozsudek z USA nebude brát v potaz, protože nebyl nijak autorizovaný. "Navíc ve Spojených státech funguje naprosto jiný právní systém, takovou judikaturu nelze použít," vysvětlil po jednání.

Připustil, že jako hudební laik musí případu věnovat mnoho času a rozhodnutí bude velmi náročné.

Při mezi oběma hudebníky se pokoušel urovnat i Ochranný svaz autorský. Navrhoval, aby se oba hudebníci o tantiemy z písně rozdělili a Kalousek u ní figuroval buď jako spoluautor, nebo jako "tichý" autor. Takovou dohodu ale Helešic odmítl.

 

Právě se děje

Další zprávy