První příznak bývá posledním. Případů zákeřné nemoci přitom rapidně přibývá

Kristýna Pružinová Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
1. 2. 2023 11:03
Rakovina slinivky břišní patří mezi nejzákeřnější karcinomy. Jedná se o nádorové onemocnění, které je velice obtížné včas odhalit, má špatnou prognózu a většina nemocných zemře do několika málo měsíců. Co patří mezi alarmující symptomy? A poskytne pokrok v medicíně klíč k včasnějšímu záchytu této nemoci? Sledujte osmý díl série První příznaky.
První příznaky - profesor Miroslav Zavoral o rakovině slinivky | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa

Rakovina slinivky břišní, kterou v Česku ročně onemocní přibližně dva tisíce lidí, představuje podle profesora Miroslava Zavorala z Ústřední vojenské nemocnice v Praze jeden z největších medicínských problémů současnosti. "Je to totiž nádorové onemocnění, které se chová zcela odlišně od všech ostatních karcinomů - rychle roste, rychle metastázuje a má špatnou prognózu," uvádí Zavoral, ředitel ÚVN.

>>> Všechny dosavadní díly série První příznaky sledujte ZDE <<<

Další problém této diagnózy také podle něj spočívá v tom, že postupem let výrazně stoupá počet nových případů. "Za posledních 40 let vzrostla takzvaná incidence, to znamená počet nových onemocnění na 100 tisíc obyvatel na rok, až o 100 procent," podotýká v pořadu lékař. V roce 2018 například v Česku tento karcinom postihl přes 2 300 obyvatel, z nichž téměř 2 200 zemřelo.

První příznaky, které by nemocný mohl poznat, se totiž objeví většinou až ve fázi, kdy se nádor nachází v pokročilém stadiu. "Pacienti bezbolestně zežloutnou, zhubnou a často mají i bolesti břicha, které jsou někdy poměrně silné," popisuje Zavoral. "Ale v tu chvíli už všechny další kroky a vyšetřování vedou jen k upřesnění toho, jak je nádor rozsáhlý, bez vlivu na to, jak poté pacienti dopadnou," dodává.

Studie z posledních let ale ukazují, že časným příznakem, který může předcházet diagnóze karcinomu slinivky, je porucha zpracování cukru v krvi. Z dat vyplývá, že až u jednoho procenta z 50 tisíc lidí, kteří v Česku ročně nově onemocní cukrovkou, se do tří let vyvine tento typ rakoviny. "A my bychom se měli naučit těchto 500 lidí identifikovat z té velké množiny pacientů. Tyto velké studie nás musí naučit hledat jehlu v kupce sena," popisuje Zavoral budoucnost léčby.

V osmém dílu série První příznaky se také dozvíte, o kolik měsíců dokáže operace karcinomu slinivky prodloužit nemocnému život či jak může vznik této rakoviny ovlivnit kouření.

Ve videu byly použity záběry z videobank Pixabay a Pexels.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

ČT a Media Club stahují insolvenční návrh na Soukupovu Médeu

Firma Médea podnikatele Jaromíra Soukupa oznámila, že urovnala spory se společností Media Club, která tak stáhne insolvenční návrh vůči Médei. Návrh na insolvenci vzal zpět i druhý věřitel, Česká televize (ČT). Vyplývá to z dokumentu v internetovém Insolvenčním rejstříku. O ukončení insolvence rozhodne Městský soud v Praze.

ČT a firma Media Club z mediální skupiny Prima podaly společný insolvenční návrh letos 10. března. Veřejnoprávní televize v návrhu uvedla, že jí Médea dluží dohromady asi 11,8 milionu korun za objednávky vysílání reklamy či sponzorování pořadů. Media Clubu nezaplatila Médea podle návrhu celkem zhruba 18,1 milionu. Stejně jako v případě ČT neuhradila Médea platby za objednávky vysílání televizních reklam. ČT a Media Club navíc uvedly, že Médea má neuhrazené pohledávky více než čtvrt roku po splatnosti také vůči dalším věřitelům.

Postup věřitelů Médea označila za "šikanózní" a zjevně bezdůvodný. Městský soud v Praze přesto návrhu vyhověl a 17. března zahájil insolvenční řízení.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy