Říká se jí "tichý zabiják". Plíživou nemoc u žen provází nenápadné příznaky

Kristýna Pružinová Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
25. 1. 2023 7:00
Příznaky rakoviny vaječníků bývají v jejích prvních fázích nevýrazné a často se objeví až v pozdním stadiu tohoto onemocnění. I proto se karcinomu, který v Česku postihuje asi tisíc žen ročně, přezdívá "tichý zabiják". Co patří mezi jeho alarmující symptomy? A jak velkou roli hraje u této diagnózy genetika? Sledujte sedmý díl série První příznaky o rakovině pohlavních orgánů u žen.
První příznaky - rakovina dělohy a vaječníků | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Mezi nejčastější nádorová onemocnění pohlavních orgánů u žen patří rakovina dělohy, děložního čípku a vaječníků. Konkrétně karcinomem dělohy ročně onemocní přibližně dva tisíce žen, rakovinou děložního čípku zase přibližně 800 žen každý rok. Nejčastěji se tato onemocnění projevují krvácením mimo menstruační cyklus.

>>> Všechny dosavadní díly série První příznaky sledujte ZDE <<<

"Mohou nastat krvavé výtoky, bolesti v podbřišku, krvácení po pohlavním styku nebo v případě rakoviny dělohy i krvácení po menopauze," vysvětluje v pořadu Kateřina Vacková, lékařka a zakladatelka neziskové organizace Loono. V případě karcinomu vaječníků se ženám může začít zvětšovat břicho, a to tím, že nádor produkuje do břišní dutiny vodu.

"Žena tak může být nadmutá, plynatá. Může ji pobolívat v podbřišku a může mít stavy únavy a nevolnosti," popisuje Vacková a zdůrazňuje, že zmíněné alarmující příznaky ale nemusí vždy okamžitě značit vážné onemocnění. Podobným způsobem se mohou projevovat i záněty nebo nezhoubné nádory. Ve všech případech je ale nutné navštívit gynekologa. 

"Je důležité dávat pozor po celou dobu. Když žena začne chodit ke gynekologovi přibližně v 15 letech, tak by tam měla chodit až do pozdního věku. A tím se myslí klidně 70 let," podotýká lékařka. "Často se bojíme, že nám něco najdou. Ale to, že se tak stane, je vlastně pozitivní zpráva, protože můžeme začít s léčbou a být tady i dál," dodává.

V sedmém dílu série První příznaky se také dozvíte, co je v drtivé většině příčinou rakoviny děložního čípku nebo jaké rizikové faktory hrají velkou roli u karcinomu vaječníků a dělohy.

Ve videu byly použity záběry z videobank Pixabay a Pexels.

 

Právě se děje

Další zprávy