Eutanazie v Česku
Bern/Praha - Svoji smrt si postižený Čech koupil na nejmenované švýcarské klinice. Švýcarský právní řád lidem takové ukončení života umožňuje. Jde o první případ eutanazie, který česká policie vypátrala. Informaci o něm přinesla Mladá fronta DNES.
Postiženého muže pohřešovala rodina. Policisté po něm začali pátrat a po několika týdnech narazili na informace o tom, že podstoupil eutanazii a již nežije.
"Ve spolupráci se švýcarskou stranou jsme získali od této státem licencované firmy, která postiženému pomohla zemřít, úmrtní list jako důkaz," řekla policistka Marie Načeradcová deníku MF Dnes. Jeho totožnost Načeradcová nesdělila.
V Česku je debata na začátku
V Evropě je eutanazie legální pouze ve Švýcarsku, Belgii a Nizozemsku. V České republice probíhá o legalizaci asistované sebevraždy diskuse. Zastáncem jejího uzákonění je poslanec ODS Boris Šťastný.
Ten připravil návrh zákona a bude se ho snažit prosadit. Jedním z bodů návrhu zákona je i to, že by se na eutanazii finančně podílely zdravotní pojišťovny.
Šťastný chce, aby bylo nutné před samotnou eutanázií nutné splnit určitě podmínky. Ty budou nepřekročitelné.
"Důležité je, aby riziko zneužití třetími osobami bylo srovnatelné s rizikem trestních činů v jiných příbuzných oblastech. Především je třeba si uvědomit, že předmětem našeho návrhu k diskusi je akt, o kterém nerozhoduje nikdo jiný než samotný pacient," říká poslanec.
"Je to přesvědčení, že nejvyšší hodnotou v životě člověka je možnost svobodného rozhodnutí, tedy i svoboda rozhodnutí ve věci svého života a zdraví. Dovedu si, se vší vážností a úctou k těmto hodnotám, představit, že za přesně vymezených podmínek by stát mohl asistovat nevyléčitelně nemocnému člověku při dobrovolném odchodu ze života na základě konkrétního zákona," vysvětloval v on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz Šťastný své důvody, proč je stoupencem eutanazie.