Se zrušením známkování v prvních třídách většina Čechů nesouhlasí, ukázal průzkum

ČTK ČTK
28. 2. 2023 12:58
Většina Čechů nesouhlasí s návrhem na zrušení známkování v prvních třídách základních škol. Zrušení známek si nepřeje 53 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK. Slovní hodnocení, které místo známek navrhuje ministerstvo školství pro první až třetí třídy základních škol, by uvítalo 39 procent oslovených. Osm procent lidí není rozhodnuto.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Zastánci známkování považují současný systém hodnocení za přehlednější, objektivnější a více motivující. Příznivci slovního hodnocení si od zrušení známek slibují individuální přístup a méně stresu pro děti. "Větší podporu má myšlenka zavedení slovního hodnocení hlavně u mladých lidí pod 30 let, naopak mezi seniory je odpor k takové změně nejvýraznější," uvedl Radek Pileček z agentury STEM/MARK.

Lidé, kteří mají se slovním hodnocením zkušenost nebo se s ním setkali, se k návrhu zrušit známkování staví pozitivněji. Osobní nebo zprostředkovanou zkušenost se slovním hodnocením deklarovalo 28 procent lidí, v Praze to bylo 41 procent. Téměř dvě třetiny těchto respondentů hodnotily zkušenost se slovním hodnocením kladně.

"Ukazuje se, že větší povědomí o pozitivních přínosech by mohlo lidi přimět změnit názor a dát slovnímu hodnocení zelenou. U spousty Čechů jde zřejmě o strach z něčeho neznámého, o čem zatím nemají dostatek informací, jak to vlastně funguje v praxi," míní Pileček.

Vůbec nejčastěji zmiňovaným důvodem, proč si lidé přejí zachování známek, je zvyk a tradice. Na známkách dotázaní oceňují jednoduchost, přehlednost a srozumitelnost. Hlavním pozitivem, proč by někteří naopak upřednostnili slovní hodnocení, je snížení tlaku, který je na malé děti známkami vyvíjen a kvůli kterému mohou být ve stresu. Nespornou výhodou je podle oslovených také osobnější přístup a důraz na odhalení individuálních kvalit i nedostatků každého žáka.

Výzkumu agentury STEM/MARK se uskutečnil prostřednictvím online dotazování na Českém národním panelu a zúčastnilo se ho 504 dospělých. Uskutečnil se v termínu od 13. do 17. února 2023.

Video: Škola mě nudila a štvala, známka je jen číslo, zpětnou vazbu vám nedá, říká Štěpánová (7. 3. 2019)

Známka není něco, co by pomáhalo dítěti ve vzdělávací zkušenosti, tvrdí analytička projektu Učitel naživo Lenka Štěpánová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy