Průzkum: Zemanovci míří do sněmovny, ČSSD oslabuje

Domácí Domácí
28. 6. 2012 11:55
Do Poslanecké sněmovny by se dostala KDU-ČSL, Strana zelených ne
Čestný předseda SPOZ Miloš Zeman.
Čestný předseda SPOZ Miloš Zeman. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Podpora strany Miloše Zemana poskočila po pomyslném žebříčku směrem vzhůru.

Podle výzkumu Factum Invenio by zástupci Strany práv občanů - Zemanovců poprvé získali více než 5 procent hlasů a dostali by se do Poslanecké sněmovny.

V čele obliby dotazovaných voličů je s 22,7 procenta hlasů stále ČSSD, i když si oproti květnu pohoršila o 3,5 procenta. Na druhém místě jsou se 17,1 procenta komunisté, teoretický stupínek vítězů pak ze třetí pozice s 16,6 procenta uzavírá ODS. Do Poslanecké sněmovny by se nedostala Strana zelených.

Pětiprocentní hranici, kterou strany potřebují pro vstup do Poslanecké sněmovny, by podle průzkumu překročilo celkem šest politických uskupení. Kromě ČSSD, KSČM a ODS by uspěla i TOP 09 a KDU-ČSL.

K volbám by přišly necelé dvě třetiny obyvatelstva

TOP 09 s 13 procenty hlasů navíc podle Factum Invenio po dlouhé době zaznamenala nárůst, a to o 2,1 procenta. "Nově by v Poslanecké sněmovně zasedly KDU-ČSL (6,2 %) a poprvé také SPO-Zemanovci (5,5 %)," uvádí zpráva.

Se čtyřmi procenty hlasů by tentokrát naopak neuspěla Strana zelených, Strana svobodných občanů pak se 4,2 procenta zaznamenala mírné zlepšení.

"Další strana, která se dlouhodobě udržuje pod pětiprocentní hranicí, ale vzhledem ke statistické výběrové chybě +/- 2 procenta by se teoreticky mohla dostat do Poslanecké sněmovny, je LEV 21 (3,1 procenta). Pod hranicí 3 procenta zůstává Suverenita, která by dle volebního modelu nyní dosáhla na 2,9 procenta," píše Factum Invenio.

Graf porovnává aktuální volební model (vnitřní kruh) s výsledky voleb z května 2010 (vnější kruh).
Graf porovnává aktuální volební model (vnitřní kruh) s výsledky voleb z května 2010 (vnější kruh). | Foto: Factum Invenio

Výsledky vyplývají z dotazování, které proběhlo mezi 14. a 26. červnem. Reprezentativní vzorek tvořilo 961 českých občanů starších 18 let. K volbám by přišlo 61,4 procenta oprávněných voličů.

Společnost Factum Invenio výsledky dotazování přepočetla i na mandáty, přičemž varuje, že výběrová chyba může u každé strany představovat až dvě poslanecká křesla.

"Po zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by ČSSD pravděpodobně získala 59 mandátů, KSČM 43 mandátů, ODS 45 mandátů, TOP 09 společně se Starosty a nezávislými 32 mandátů, KDU-ČSL 12 a SPOZ 9 mandátů," uvádí výzkum. Pravicové strany by tedy dohromady měly jen 77 mandátů, čistě teoretická levicová koalice sociálních demokratů, komunistů a Zemanovců by získala se 111 křesly většinu.

 

Právě se děje

Další zprávy