Průzkum: Zemanovci míří do sněmovny, ČSSD oslabuje

Domácí Domácí
28. 6. 2012 11:55
Do Poslanecké sněmovny by se dostala KDU-ČSL, Strana zelených ne
Čestný předseda SPOZ Miloš Zeman.
Čestný předseda SPOZ Miloš Zeman. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Podpora strany Miloše Zemana poskočila po pomyslném žebříčku směrem vzhůru.

Podle výzkumu Factum Invenio by zástupci Strany práv občanů - Zemanovců poprvé získali více než 5 procent hlasů a dostali by se do Poslanecké sněmovny.

V čele obliby dotazovaných voličů je s 22,7 procenta hlasů stále ČSSD, i když si oproti květnu pohoršila o 3,5 procenta. Na druhém místě jsou se 17,1 procenta komunisté, teoretický stupínek vítězů pak ze třetí pozice s 16,6 procenta uzavírá ODS. Do Poslanecké sněmovny by se nedostala Strana zelených.

Pětiprocentní hranici, kterou strany potřebují pro vstup do Poslanecké sněmovny, by podle průzkumu překročilo celkem šest politických uskupení. Kromě ČSSD, KSČM a ODS by uspěla i TOP 09 a KDU-ČSL.

K volbám by přišly necelé dvě třetiny obyvatelstva

TOP 09 s 13 procenty hlasů navíc podle Factum Invenio po dlouhé době zaznamenala nárůst, a to o 2,1 procenta. "Nově by v Poslanecké sněmovně zasedly KDU-ČSL (6,2 %) a poprvé také SPO-Zemanovci (5,5 %)," uvádí zpráva.

Se čtyřmi procenty hlasů by tentokrát naopak neuspěla Strana zelených, Strana svobodných občanů pak se 4,2 procenta zaznamenala mírné zlepšení.

"Další strana, která se dlouhodobě udržuje pod pětiprocentní hranicí, ale vzhledem ke statistické výběrové chybě +/- 2 procenta by se teoreticky mohla dostat do Poslanecké sněmovny, je LEV 21 (3,1 procenta). Pod hranicí 3 procenta zůstává Suverenita, která by dle volebního modelu nyní dosáhla na 2,9 procenta," píše Factum Invenio.

Graf porovnává aktuální volební model (vnitřní kruh) s výsledky voleb z května 2010 (vnější kruh).
Graf porovnává aktuální volební model (vnitřní kruh) s výsledky voleb z května 2010 (vnější kruh). | Foto: Factum Invenio

Výsledky vyplývají z dotazování, které proběhlo mezi 14. a 26. červnem. Reprezentativní vzorek tvořilo 961 českých občanů starších 18 let. K volbám by přišlo 61,4 procenta oprávněných voličů.

Společnost Factum Invenio výsledky dotazování přepočetla i na mandáty, přičemž varuje, že výběrová chyba může u každé strany představovat až dvě poslanecká křesla.

"Po zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by ČSSD pravděpodobně získala 59 mandátů, KSČM 43 mandátů, ODS 45 mandátů, TOP 09 společně se Starosty a nezávislými 32 mandátů, KDU-ČSL 12 a SPOZ 9 mandátů," uvádí výzkum. Pravicové strany by tedy dohromady měly jen 77 mandátů, čistě teoretická levicová koalice sociálních demokratů, komunistů a Zemanovců by získala se 111 křesly většinu.

 

Právě se děje

před 41 minutami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy