Průzkum: ČSSD ztrácí na první ANO, do Sněmovny by neprošla žádná nová strana

ČTK ČTK
5. 10. 2015 15:36
Podle volebního modelu agentury ppm factum by se v září do Sněmovny nedostala žádná nová strana a naopak by v ní zůstalo všech sedm stávajících. Volby by vyhrálo ANO s 21,5 procenta, druhá by skončila ČSSD s 18,9 procenta hlasů. Těsně by pětiprocentní hranici překročil i Úsvit - Národní koalice, který od srpna zdvojnásobil svůj zisk.
Šéf hnutí ANO 2011 Andrej Babiš.
Šéf hnutí ANO 2011 Andrej Babiš. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Sněmovní volby by v září vyhrálo hnutí ANO, které by volilo 21,5 procenta lidí, tedy stejně jako v srpnu. ČSSD si od prázdnin pohoršila o tři procentní body a nyní by skončila druhá s 18,9 procenta hlasů. Vyplývá to z volebního modelu agentury ppm factum. Podle ní by se do dolní parlamentní komory ještě dostaly KSČM, TOP 09, ODS, KDU-ČSL a poprvé od začátku února i Úsvit - Národní koalice.

Ještě v druhé polovině prázdnin to vypadalo, že se šance ANO a ČSSD na volební vítězství vyrovnaly. Aktuálně se však opět ukazuje, že pravděpodobným vítězem by bylo ANO, které si zachovalo stejný počet příznivců jako v srpnu. Naproti tomu sociální demokracii se snížil. Třetí by už tradičně byli komunisté, které by volilo 16 procent Čechů. TOP 09 by získala 7,8 procenta hlasů, ODS 6,8 procenta a lidovci 6,3 procenta hlasů. Úsvit - Národní koalice by těsně překročil pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), které založil původní zakladatel Úsvitu Tomio Okamura, by se do Sněmovny těsně nedostalo. V září by mu dalo hlas jen kolem čtyř procent voličů.

K volbám by v září přišlo 48 procent voličů, přitom v říjnu 2013 se jich zúčastnilo téměř 60 procent lidí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy