Průzkum: ČSSD ztrácí na první ANO, do Sněmovny by neprošla žádná nová strana

ČTK ČTK
5. 10. 2015 15:36
Podle volebního modelu agentury ppm factum by se v září do Sněmovny nedostala žádná nová strana a naopak by v ní zůstalo všech sedm stávajících. Volby by vyhrálo ANO s 21,5 procenta, druhá by skončila ČSSD s 18,9 procenta hlasů. Těsně by pětiprocentní hranici překročil i Úsvit - Národní koalice, který od srpna zdvojnásobil svůj zisk.
Šéf hnutí ANO 2011 Andrej Babiš.
Šéf hnutí ANO 2011 Andrej Babiš. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Sněmovní volby by v září vyhrálo hnutí ANO, které by volilo 21,5 procenta lidí, tedy stejně jako v srpnu. ČSSD si od prázdnin pohoršila o tři procentní body a nyní by skončila druhá s 18,9 procenta hlasů. Vyplývá to z volebního modelu agentury ppm factum. Podle ní by se do dolní parlamentní komory ještě dostaly KSČM, TOP 09, ODS, KDU-ČSL a poprvé od začátku února i Úsvit - Národní koalice.

Ještě v druhé polovině prázdnin to vypadalo, že se šance ANO a ČSSD na volební vítězství vyrovnaly. Aktuálně se však opět ukazuje, že pravděpodobným vítězem by bylo ANO, které si zachovalo stejný počet příznivců jako v srpnu. Naproti tomu sociální demokracii se snížil. Třetí by už tradičně byli komunisté, které by volilo 16 procent Čechů. TOP 09 by získala 7,8 procenta hlasů, ODS 6,8 procenta a lidovci 6,3 procenta hlasů. Úsvit - Národní koalice by těsně překročil pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), které založil původní zakladatel Úsvitu Tomio Okamura, by se do Sněmovny těsně nedostalo. V září by mu dalo hlas jen kolem čtyř procent voličů.

K volbám by v září přišlo 48 procent voličů, přitom v říjnu 2013 se jich zúčastnilo téměř 60 procent lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy