Průzkum: Volby by vyhrálo ANO před ČSSD, obě strany, ale ztrácejí hlasy

ČTK Marcela Trávníčková, ČTK
23. 9. 2015 16:28
Kdyby se v září konaly volby do Poslanecké sněmovny, vyhrálo by je hnutí ANO před ČSSD a KSČM. Pětiprocentní hranici by překonala také ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, který v první polovině září proběhl na vzorku 953 respondentů.
Předsedové koaličních stran - Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka a Pavel Bělobrádek.
Předsedové koaličních stran - Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka a Pavel Bělobrádek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Volby v září do Poslanecké sněmovny by vyhrálo hnutí ANO s 29,5 procenta hlasů, druhá ČSSD by získala 25,5 procenta. Vyplývá to z nejnovějšího volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Přestože by nejvíce hlasů stále získalo ANO a ČSSD, obě strany od května letošního roku oslabují. ANO si ve srovnání s květnovým průzkumem pohoršilo o 3,5 procenta, ČSSD dokonce o čtyři procentní body.

O půldruhého bodu si naopak polepšila oproti červnu KSČM, která jako by skončila na třetím místě s 14,5 procenta.

Do Sněmovny by se dále dostala KDU-ČSL s podporou 6,5 procenta hlasů, tedy stejně jako v posledním červnovém průzkumu. Zatímco ODS a TOP 09 v červnu posílily na shodných osm procent, nyní obě oslabily. Občanští demokraté o jeden procentní bod, TOP 09 o půldruhého.

Posílila také Svoboda a přímá demokracie - nová strana Tomia Okamury, kterou by volilo 3,5 procenta voličů. Předstihla by tak Českou pirátskou stranu i Stranu zelených, obě s dvěma procenty hlasů. Stejně jako v červnu by k volbám přišlo 57 procent lidí s volebním právem.

ANO vede i žebříček preferencí, podle kterého k jeho přívržencům v devátém měsíci patřilo 20,5 procenta dotázaných. Se sociálními demokraty sympatizovalo 17 procent lidí, s komunisty 9,5 procenta. ODS měla 4,5 procenta příznivců a TOP 09 a lidovci po čtyřech procentech.

Stranické preference ale představují aktuální rozložení sympatií k politickým stranám v celé společnosti, proto je nelze zaměňovat s volební prognózou. Volební model, který z aktuálních stranických preferencí vychází, simuluje reálné rozvržení voličských hlasů v hypotetických volbách.

Průzkum probíhal od 7. do 14. září 2015 a zúčastnilo se ho 953 respondentů starších 18 let.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy