Průzkum: Volby by vyhrálo ANO před ČSSD, obě strany, ale ztrácejí hlasy

ČTK Marcela Trávníčková, ČTK
23. 9. 2015 16:28
Kdyby se v září konaly volby do Poslanecké sněmovny, vyhrálo by je hnutí ANO před ČSSD a KSČM. Pětiprocentní hranici by překonala také ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, který v první polovině září proběhl na vzorku 953 respondentů.
Předsedové koaličních stran - Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka a Pavel Bělobrádek.
Předsedové koaličních stran - Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka a Pavel Bělobrádek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Volby v září do Poslanecké sněmovny by vyhrálo hnutí ANO s 29,5 procenta hlasů, druhá ČSSD by získala 25,5 procenta. Vyplývá to z nejnovějšího volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Přestože by nejvíce hlasů stále získalo ANO a ČSSD, obě strany od května letošního roku oslabují. ANO si ve srovnání s květnovým průzkumem pohoršilo o 3,5 procenta, ČSSD dokonce o čtyři procentní body.

O půldruhého bodu si naopak polepšila oproti červnu KSČM, která jako by skončila na třetím místě s 14,5 procenta.

Do Sněmovny by se dále dostala KDU-ČSL s podporou 6,5 procenta hlasů, tedy stejně jako v posledním červnovém průzkumu. Zatímco ODS a TOP 09 v červnu posílily na shodných osm procent, nyní obě oslabily. Občanští demokraté o jeden procentní bod, TOP 09 o půldruhého.

Posílila také Svoboda a přímá demokracie - nová strana Tomia Okamury, kterou by volilo 3,5 procenta voličů. Předstihla by tak Českou pirátskou stranu i Stranu zelených, obě s dvěma procenty hlasů. Stejně jako v červnu by k volbám přišlo 57 procent lidí s volebním právem.

ANO vede i žebříček preferencí, podle kterého k jeho přívržencům v devátém měsíci patřilo 20,5 procenta dotázaných. Se sociálními demokraty sympatizovalo 17 procent lidí, s komunisty 9,5 procenta. ODS měla 4,5 procenta příznivců a TOP 09 a lidovci po čtyřech procentech.

Stranické preference ale představují aktuální rozložení sympatií k politickým stranám v celé společnosti, proto je nelze zaměňovat s volební prognózou. Volební model, který z aktuálních stranických preferencí vychází, simuluje reálné rozvržení voličských hlasů v hypotetických volbách.

Průzkum probíhal od 7. do 14. září 2015 a zúčastnilo se ho 953 respondentů starších 18 let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Mistr světa v této disciplíně porazil na trati dlouhé 8,6 km v Turíně krajana Edoarda Affiniho o deset sekund. Jediný český cyklista ve startovní listině 104. ročníku Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy