Průzkum: V antikoncepci jsou Češky světový unikát

mch
29. 4. 2008 20:30
Antikoncepci odmítá pouze jedno procento žen

Praha - Názory českých žen na antikoncepci patří k nejliberálnějším na světě. Za přirozenou součást sexuálního života a metodu plánování rodiny ji považuje 91 procent žen. Naopak pouze jedno procento Češek je zcela proti jakékoliv antikoncepci.

Vyplývá to z průzkumu Evropské společnosti pro antikoncepci (ESC), kterého se v období září - říjen 2007 zúčastnilo 1011 žen od patnácti do padesáti let.

Sexuolog Petr Weiss tvrdí, že tento postoj k antikoncepci nenajdeme nikde jinde na světě.

"Pomineme-li Holandsko, tak takto liberální postoje jsou opravdu jen v Čechách," řekl Weiss.

A co je hlavní příčinou liberálních názorů českých žen? Podle Weisse hlavním faktorem, který určuje liberální nebo konzervativní chování, je náboženství. "Je to dáno sekularizací společnosti, která je jedna z největších v Evropě," domnívá se Weiss.

Nejoblíbenější je pilulka

Z výzkumu také vyplývá, že nejvíce žen považuje za nejlepší metodu antikoncepce právě pilulku.

Čtěte více: Rath: Jak snížit počet potratů? Antikoncepce zdarma

Hormonální antikoncepci používá 40 procent žen, 13 procent kondom a 4 procent nitroděložní tělísko. Devět procent žen se snaží zabránit těhotenství přerušovaným pohlavním stykem.

Používání antikoncepce jde podle gynekologa LF UK Davida Cibulky ruku v ruce s poklesem počtu interrupcí. Od roku 1989 poklesl počet potratů až o jednu čtvrtinu.

Nejvíce se ženy bojí o svou váhu

Více než tři čtvrtiny žen se při používání hormonální antikoncepce obává přibírání na váze. Necelých padesát procent si myslí, že pilulky mohou způsobit změny nálad a depresi.

Podle lékaře Davida Cibulky ale hrozí v souvislosti s hormonální antikoncepcí především žilní trombóza.

"Při používání hormonální antikoncepce hrozí až dvojnásobné riziko žilní trombózy. To je jedna z nejreálnějších hrozeb," varuje Cibulka.

První informace o sexu jsou od přátel

První informace o sexualitě či sexuálním životě dostávají Češky od přátel (44 %) nebo rodiny (24 %). Jen deset procent žen uvedlo jako svůj zdroj školu.

"V tomto kontextu škola dostatečně neplní svou funkci a zaostává," tvrdí sexuolog Weiss. "Přátelé jsou zdroj značně nespolehlivý a vede to k šíření mýtů a pověr," tvrdí Weiss.

O liberální přístupu Češek svědčí i počet sexuálních partnerů. Šestnáct procent žen mělo jednoho sexuálního partnera a 12 procent uvádí 10 a více partnerů.

Čtěte více: Zakažte potraty, píše místopředseda lidovců Klausovi

 

Právě se děje

Další zprávy