Zemana lze porazit, ve druhém kole může zvítězit Drahoš i Horáček. Nejvíc rostou Fischer s Hilšerem

Domácí Domácí
8. 1. 2018 14:23
Velkou šanci porazit Zemana má ale také Michal Horáček nebo Marek Hilšer s Pavlem Fischerem, kterým meziměsíčně nejvíce stouply preference.
Podle průzkumu by voliči ve druhém kole podpořili spíše Zemanova protikandidáta.
Podle průzkumu by voliči ve druhém kole podpořili spíše Zemanova protikandidáta. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ve druhém kole prezidentských voleb by mohl Miloše Zemana jeho potenciální protivník porazit, vyplývá z posledního průzkumu agentury STEM/MARK, který zkoumá sympatie voličů k jednotlivým kandidátům.

Současnému prezidentovi, kterého by volili spíše starší voliči s nižším vzděláním z menších měst, by dalo hlas celkem 39 procent respondentů, zatímco jeho protivníkovi, který by vzešel z prvního kola, celých 44 procent. Ve větší míře by to byli mladší, vysokoškolsky vzdělaní voliči a lidé z větších měst.

Agentura konfrontovala respondenty také s konkrétními duely mezi současným prezidentem a jeho protikandidáty, z nich vyšel nejúspěšněji bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, není ale zdaleka jediným, kdo by Miloše Zemana nakonec mohl z prezidentského křesla sesadit. Šanci má i Michal Horáček, nebo Pavel Fischer.

Největší nárůst příznivců podle průzkumu zaznamenal lékař Marek Hilšer, kterému vyjadřuje sympatie každý desátý respondent. I on by podle výsledků měl šanci Zemana v druhém kole porazit. Průzkum ukazuje trend nárůstu sympatií méně známých kandidátů, jako je Hilšer nebo Fischer, a mírný úbytek tří nejsilnějších kandidátů. I tento jev tak může mít vliv na konečné výsledky prvního kola. Většina respondentů však byla bez ohledu na vlastní preference přesvědčena, že Zeman prezidentský post obhájí.

Dotázaní hodnotili také mediální obraz všech kandidátů. Nejlépe podle nich působí na veřejnost Jiří Drahoš a Michal Horáček, následuje Miloš Zeman, který se však neúčastní předvolebních debat, a je tak hodnocen především za své individuální výstupy. Mezi prosincem a lednem se svůj mediální obraz podařilo stabilizovat také Mirku Topolánkovi a Marku Hilšerovi.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy