reklama
 
 

Policie vyšetřuje šíření dezinformace, že Zeman automaticky postupuje do druhého kola

Aktualizováno 12. 1. 2018 11:51
Trojka z mravů pro Zemana i kádrování voličů. Co u diváků vzbudilo největší ohlas? | Video: Česká televize |  04:12
reklama
Už v pátek 12. ledna se otevřou volební místnosti a Češi budou vybírat nového prezidenta. Pokud žádný kandidát nezíská nadpoloviční počet hlasů, uskuteční se 26. a 27. ledna 2018 druhé kolo. O prezidentský post se uchází devět mužů: Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Petr Hannig, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek, Mirek Topolánek a Miloš Zeman. Podle průzkumů má největší šance na úspěch Zeman. Sledujte předvolební dění v on-line zpravodajství Aktuálně.cz.

Policie vyšetřuje šíření dezinformace, že Zeman automaticky postupuje do druhého kola

reklama
14:00

Právě začínají prezidentské volby. V pátek je možné volit do 22 hodin. 

13:47
Michal Horáček

"Jako prezident bych většinovou vládu vyžadoval. Nechtěl bych, aby vznikla většinová vláda s komunisty a SPD Tomia Okamury," řekl v České rozhlase Michal Horáček.

13:44
Jiří Drahoš

"Miloš Zeman rozdal karty, jak to vyhovuje jemu. Dal Babišovi bianco dva pokusy. Já bych je takto nerozdal," říká Jiří Drahoš.

13:40
Marek Hilšer

"Menšinová vláda je provizorium. Všichni by měli dělat vše pro to, aby vznikla většinová vláda," tvrdí Marek Hilšer.

13:38
Mirek Topolánek

Měla by být většinová vláda? "Nevidím důvod, proč ne. Je tam několik variant. Země potřebuje většinovou vládu. Strašně si divám, že se Miloš Zeman a Andrej Babiš o to nepokoušejí," řekl Topolánek.

12:53
Vratislav Kulhánek

Jako prezident by Vratislav Kulhánek ve své flotile neměl elektromobil, je prý příznivec spalovacích motorů. 

12:48
Mirek Topolánek

"Máme nejnižší nezaměstnanost a máme ekonomický růst. To chci, aby se udrželo," reagoval na stejnou otázku Mirek Topolánek.

2:46
Pavel Fischer

"Přál bych si, aby byla moderní a konkurenceschopná. A aby se kvalita života v hlavním městě rovnala kvalitě života například v Ústeckém kraji," řekl Pavel Fischer.

12:44
Vratislav Kulhánek

Česko by mohlo mít komunikační síť rychlovlaků a nějaké dálnice. Stát, který by byl jeden z těch nejvíce považovaných," říká Vratislav Kulhánek na stejnou otázku.

12:39
Jiří Hynek

"Chtěl bych aby Česká republika byla samostatná, suverénní a prosperující země," říká Jiří Hynek na otázku, jaká by měla být Česká republika za 20 let.

12:31

Vítězství hlavy českého státu Miloše Zemana v prezidentských volbách by euroskeptickým lídrům v Evropě poskytlo oporu na dalších pět let. Na svém webu to v pátek napsala evropská mutace magazínu Politico. Web za největšího rivala současného prezidenta s ohledem na průzkumy veřejného mínění považuje Jiřího Drahoše, jehož největšímu minusem je nudnost.

"Tento 68letý kandidát vypadá profesorsky a v kondici, na svém webu i zveřejnil video, jak běhá, o tématech diskutuje střízlivě, vážně a bez stranických způsobů," uvedl Politico. "Naopak Zeman se jeví jako starší než na jeho skutečných 73 let, chodí s holí kvůli cukrovce a je nechvalně proslulý mnohaletým alkoholismem a štvavou rétorikou," dodal magazín.

Zatímco vítězství Zemana zajistí euroskeptickým předákům na dalších pět let oporu, Drahoš na Hradě by naopak působil jako protiváha nového populistického premiéra Andreje Babiše.

Za nevýhodu, ale i přínos politologové v případě Drahoše považují jeho umírněný styl a chybějící šmrnc, napsal Politico. To se v roce 2013 vymstilo Janu Fischerovi, který byl sice favoritem volebních průzkumů, ale do druhého kola se neprobojoval. Magazín ale zároveň poznamenal, že když přijde řeč na Zemana, nezdráhá se jeho protikandidát žádných výpadů.

"Pokud je Zeman protiklad prezidenta Václava Havla, Drahoš je plným nositelem tradic tohoto někdejšího disidenta a dramatika (Havla) a také prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka," míní Politico.

12:30

Ukrajinska pravda upozorňuje, že Zeman má šanci zůstat ve funkci. "Přestože v Česku má prezident spíše ceremoniální funkce, stávající šéf státu ustavičně byl v centru pozornosti jak doma, tak v zahraničí. To mu umožnily skandály. Zeman ustavičně někoho kritizuje - politiky, eurokraty, migranty, gaye - a vytváří si image obránce obyčejných lidí. A ještě se kamarádí s Vladimirem Putinem, kritizuje protiruské sankce a navrhuje odpustit Rusku anexi Krymu za peněžní kompenzaci Ukrajině," napsal list.

12:30
reklama

Na Českém rozhlase Radiožurnálu začala poslední předvolební debeta.

12:29

Proruský kandidát Miloš Zeman může vyhrát první kolo prezidentských voleb v Česku, ale prohrát v kole druhém, napsal v pátek ruský liberální list Kommersant a upozornil, že Jiří Drahoš by pro Rusko nebyl tak výhodný partner. Deník Ukrajinska pravda napsal, že "proruský kandidát Zeman kráčí k vítězství" i s kontroverzními výroky o anektovaném Krymu a s problémy s alkoholem.

Hlavní duel v českých volbách podle Kommersantu svedou uchazeči s protikladnými názory: v průzkumech favorizovaný Zeman odmítá přijímat uprchlíky a Rusko považuje za strategického partnera, zatímco jeho hlavní soupeř Jiří Drahoš připouští přijetí části migrantů a obviňuje Rusko z vměšování do českých voleb. Za třetího z favoritů list označil Michala Horáčka.

11:41

"V souvislosti s volbou prezidenta republiky jsou šířeny mylné a nepravdivé informace, ve kterých se konstatuje, že současný prezident automaticky postupuje do druhého kola, a voliči jsou tak vyzýváni, aby kandidáta na prezidenta Miloše Zemana nevolili," upozornil ministr vnitra Lubomír Metnar.

"Ministerstvo vnitra tuto dezinformační kampaň důrazně vyvrací, šířené informace jsou nepravdivé a lživé," dodal Metnar s tím, že šíření této zprávy prověřuje policie jako podezření ze spáchání trestného činu maření přípravy a průběhu voleb. 

Na dezinformační snahy upozornil také mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který zveřejnil leták, který se objevil v Moravskoslezském kraji.

11:01
10:45

Českým prezidentským volbám se věnuje i rozhlasová a televizní stanice MDR, podle níž Zeman rád provokuje a je mu předhazováno, že rozděluje společnost svými proruskými a pročínskými názory. MDR se zmiňuje i o zdravotním stavu politika, který podle něj někdy působí nepřítomně. O politicky nejistých časech v Česku zase píše list Schwäbische Zeitung, podle něhož je Zeman některými vnímán jako český Trump.

autoři: Domácí, ČTK | 2. 1. 2018 13:16

Související

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama