Policie vyšetřuje šíření dezinformace, že Zeman automaticky postupuje do druhého kola

Živě
Už v pátek 12. ledna se otevřou volební místnosti a Češi budou vybírat nového prezidenta. Pokud žádný kandidát nezíská nadpoloviční počet hlasů, uskuteční se 26. a 27. ledna 2018 druhé kolo. O prezidentský post se uchází devět mužů: Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Petr Hannig, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek, Mirek Topolánek a Miloš Zeman. Podle průzkumů má největší šance na úspěch Zeman. Sledujte předvolební dění v on-line zpravodajství Aktuálně.cz.
Trojka z mravů pro Zemana i kádrování voličů. Co u diváků vzbudilo největší ohlas? | Video: Česká televize
Živě
Aktualizovat reportáž
14:00
14:00

Právě začínají prezidentské volby. V pátek je možné volit do 22 hodin. 

13:47

"Jako prezident bych většinovou vládu vyžadoval. Nechtěl bych, aby vznikla většinová vláda s komunisty a SPD Tomia Okamury," řekl v České rozhlase Michal Horáček.

13:44

"Miloš Zeman rozdal karty, jak to vyhovuje jemu. Dal Babišovi bianco dva pokusy. Já bych je takto nerozdal," říká Jiří Drahoš.

13:40

"Menšinová vláda je provizorium. Všichni by měli dělat vše pro to, aby vznikla většinová vláda," tvrdí Marek Hilšer.

13:38

Měla by být většinová vláda? "Nevidím důvod, proč ne. Je tam několik variant. Země potřebuje většinovou vládu. Strašně si divám, že se Miloš Zeman a Andrej Babiš o to nepokoušejí," řekl Topolánek.

12:53

Jako prezident by Vratislav Kulhánek ve své flotile neměl elektromobil, je prý příznivec spalovacích motorů. 

12:48

"Máme nejnižší nezaměstnanost a máme ekonomický růst. To chci, aby se udrželo," reagoval na stejnou otázku Mirek Topolánek.

2:46

"Přál bych si, aby byla moderní a konkurenceschopná. A aby se kvalita života v hlavním městě rovnala kvalitě života například v Ústeckém kraji," řekl Pavel Fischer.

12:44

Česko by mohlo mít komunikační síť rychlovlaků a nějaké dálnice. Stát, který by byl jeden z těch nejvíce považovaných," říká Vratislav Kulhánek na stejnou otázku.

12:39

"Chtěl bych aby Česká republika byla samostatná, suverénní a prosperující země," říká Jiří Hynek na otázku, jaká by měla být Česká republika za 20 let.

12:31

Vítězství hlavy českého státu Miloše Zemana v prezidentských volbách by euroskeptickým lídrům v Evropě poskytlo oporu na dalších pět let. Na svém webu to v pátek napsala evropská mutace magazínu Politico. Web za největšího rivala současného prezidenta s ohledem na průzkumy veřejného mínění považuje Jiřího Drahoše, jehož největšímu minusem je nudnost.

"Tento 68letý kandidát vypadá profesorsky a v kondici, na svém webu i zveřejnil video, jak běhá, o tématech diskutuje střízlivě, vážně a bez stranických způsobů," uvedl Politico. "Naopak Zeman se jeví jako starší než na jeho skutečných 73 let, chodí s holí kvůli cukrovce a je nechvalně proslulý mnohaletým alkoholismem a štvavou rétorikou," dodal magazín.

Zatímco vítězství Zemana zajistí euroskeptickým předákům na dalších pět let oporu, Drahoš na Hradě by naopak působil jako protiváha nového populistického premiéra Andreje Babiše.

Za nevýhodu, ale i přínos politologové v případě Drahoše považují jeho umírněný styl a chybějící šmrnc, napsal Politico. To se v roce 2013 vymstilo Janu Fischerovi, který byl sice favoritem volebních průzkumů, ale do druhého kola se neprobojoval. Magazín ale zároveň poznamenal, že když přijde řeč na Zemana, nezdráhá se jeho protikandidát žádných výpadů.

"Pokud je Zeman protiklad prezidenta Václava Havla, Drahoš je plným nositelem tradic tohoto někdejšího disidenta a dramatika (Havla) a také prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka," míní Politico.

12:30

Ukrajinska pravda upozorňuje, že Zeman má šanci zůstat ve funkci. "Přestože v Česku má prezident spíše ceremoniální funkce, stávající šéf státu ustavičně byl v centru pozornosti jak doma, tak v zahraničí. To mu umožnily skandály. Zeman ustavičně někoho kritizuje - politiky, eurokraty, migranty, gaye - a vytváří si image obránce obyčejných lidí. A ještě se kamarádí s Vladimirem Putinem, kritizuje protiruské sankce a navrhuje odpustit Rusku anexi Krymu za peněžní kompenzaci Ukrajině," napsal list.

12:30

Na Českém rozhlase Radiožurnálu začala poslední předvolební debeta.

12:29

Proruský kandidát Miloš Zeman může vyhrát první kolo prezidentských voleb v Česku, ale prohrát v kole druhém, napsal v pátek ruský liberální list Kommersant a upozornil, že Jiří Drahoš by pro Rusko nebyl tak výhodný partner. Deník Ukrajinska pravda napsal, že "proruský kandidát Zeman kráčí k vítězství" i s kontroverzními výroky o anektovaném Krymu a s problémy s alkoholem.

Hlavní duel v českých volbách podle Kommersantu svedou uchazeči s protikladnými názory: v průzkumech favorizovaný Zeman odmítá přijímat uprchlíky a Rusko považuje za strategického partnera, zatímco jeho hlavní soupeř Jiří Drahoš připouští přijetí části migrantů a obviňuje Rusko z vměšování do českých voleb. Za třetího z favoritů list označil Michala Horáčka.

11:41

"V souvislosti s volbou prezidenta republiky jsou šířeny mylné a nepravdivé informace, ve kterých se konstatuje, že současný prezident automaticky postupuje do druhého kola, a voliči jsou tak vyzýváni, aby kandidáta na prezidenta Miloše Zemana nevolili," upozornil ministr vnitra Lubomír Metnar.

"Ministerstvo vnitra tuto dezinformační kampaň důrazně vyvrací, šířené informace jsou nepravdivé a lživé," dodal Metnar s tím, že šíření této zprávy prověřuje policie jako podezření ze spáchání trestného činu maření přípravy a průběhu voleb. 

Na dezinformační snahy upozornil také mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který zveřejnil leták, který se objevil v Moravskoslezském kraji.

11:01

Jakými auty jezdí kandidáti na prezidenta? Podívejte se do našeho přehledu.

10:45

Českým prezidentským volbám se věnuje i rozhlasová a televizní stanice MDR, podle níž Zeman rád provokuje a je mu předhazováno, že rozděluje společnost svými proruskými a pročínskými názory. MDR se zmiňuje i o zdravotním stavu politika, který podle něj někdy působí nepřítomně. O politicky nejistých časech v Česku zase píše list Schwäbische Zeitung, podle něhož je Zeman některými vnímán jako český Trump.

10:33

Na superdebatu se díval téměř milion diváků.

10:19

Porážka Miloše Zemana v prezidentských volbách by byla dobrým dnem pro Česko i Evropu, je přesvědčen německý deník Süddeutsche Zeitung. Současný prezident zemi rozděluje svým populismem a provokacemi, konstatuje zase server magazínu Spiegel. Českým prezidentským volbám, jejichž první kolo se uskuteční dnes a v sobotu, se nezvykle široce věnují i další německá média.

Süddeutsche Zeitung v souvislosti s volbami píše i o spojenectví Zemana a premiéra Andreje Babiše, kterého Zeman navzdory podezření z podvodu prosazuje za ministerského předsedu, aby si sám zajistil moc. Bavorský list takový postup považuje za prolomení tabu v rámci Evropské unie.

Jak Zeman, tak Babiš mají podle deníku "flexibilní vztah" k právnímu státu, což je ale polovině Čechů srdečně jedno. Pro druhou polovinu Čechů je k dispozici přesvědčivý prezidentský protikandidát Jiří Drahoš, který odmítá populismus a vystupuje jasně proevropsky. "Nejen Čechům lze přát, aby Miloš Zeman musel brzy odevzdat klíče od pražského sídla prezidenta. Byl by to dobrý den - pro Česko a pro Evropu," míní Süddeutsche Zeitung.

Server magazínu Spiegel svůj článek nazval "Nejhorší volba" a připomíná v něm mimo jiné řadu Zemanových kontroverzních výroků, ať už směřovaly na adresu novinářů, abstinentů nebo muslimů. "Když chce český prezident Miloš Zeman vtipkovat, je to často mimo - pak působí, jakoby se už neovládal. Ale mnoho z toho, co třiasedmdesátiletý politik říká, je vědomá hra se záští nebo záměrná provokace," míní Spiegel.

9:59

Podívejte se na sestřih nejzajímavějších momentů ze včerejší superdebaty na České televizi.

Trojka z mravů pro Zemana i kádrování voličů. Co u diváků vzbudilo největší ohlas?

Trojka z mravů pro Zemana i kádrování voličů. Co u diváků vzbudilo největší ohlasy?
4:12
Trojka z mravů pro Zemana i kádrování voličů. Co u diváků vzbudilo největší ohlas? | Video: Česká televize
9:39

Rozhovor s politologem Lubomírem Kopečkem z brněnské Masarykovy univerzity o prezidentských volbách.

9:10
8:28

Společně s prezidentskými volbami na Trutnovsku a v části Náchodska od 14:00 začne také druhé kolo doplňovacích senátních voleb. Lidé budou vybírat mezi starostou Vrchlabí Janem Sobotkou (STAN) a továrníkem Jiřím Hlavatým (za ANO). Doplňovací volby se konají kvůli Hlavatému, který byl v říjnu díky preferenčním hlasům zvolen do sněmovny, a mandát senátora mu proto automaticky zanikl.

8:10

"Voliči Miloše Zemana jsou ti frustrovaní, co chtějí změnit systém nebo se vrátit do minulosti. Je to msta za poslední čtvrtstoletí. Mají totiž pocit, že jsou mezi poraženými," říká v rozhovoru pro DVTV slovenský komentátor Martin M. Šimečka.

Rozdělené Česko? Voliči Zemana jsou frustrovaní, ostatní v nich vidí někoho cizího, říká Šimečka

18:09
Pokud ve volbách zvítězí Miloš Zeman a Andrej Babiš zůstane premiérem, nastane změna politického systému, tvrdí slovenský novinář Martin M. Šimečka. | Video: Emma Smetana
7:30

Volby jsou referendem o Miloši Zemanovi, píše komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk.

7:15

Stále váháte, koho máte na Hrad volit? Vyzkoušejte si naši volební kalkulačku, která vám napoví.

7:13

Už jen hodiny zbývají do začátku druhých přímých prezidentských voleb v historii České republiky. Volební místnosti se otevřou úderem 14. hodiny a zavřou ve stejný čas v sobotu.

PÁTEK 12. LEDNA

23:03

Vážení čtenáři, poslední televizní debata prezidentských kandidátů skončila a s ní i čtvrteční on-line zpravodajství.

23:03

"Volební právo nebylo samozřejmostí, naši předkové ho pro nás vybojovali. Chcete li změnu na Hradě, tak slovy klasika: Přijďte k volbám, přijďte k volbám, přijďte k volbám. Jinak to bude marné, marné, marné," loučil se s diváky Jiří Drahoš posledním příspěvkem v debatě.

23:02

"Chci, aby v politice zavál svěží vítr. Jsem nezávislý a děkuji za vaši podporu, která mi to umožňuje. Volme budoucnost, volme srdcem," řekl Marek Hilšer.

23:01

"Dejte mi hlas, pokud hledáte pevný bod, který bude vždy na svém místě, vytrvá a bude vám naslouchat," rozloučil se Vratislav Kulhánek.

23:00

"V prvním kole volte podle srdce. Volte toho, kdo má jasné názory, kdo se nevytáčí a říká věci takové, jaké jsou a říká je stále," zakončil Petr Hannig.

22:59

"Věřte, že vždycky budu hájit vaše zájmy. Volte srdcem. Mám čtyřku," řekl Jiří Hynek.

22:58

"Ten můj poslední vzkaz patří všem občanům této země. Nebojte se. Budoucnost nám patří, můžeme do ní promluvit, a tu svobodu volby, tu si nechceme nechat vzít," doplnil Pavel Fischer.

22:57

"Jenom vám budu odpovídat a budu hájit vaše zájmy. Miloš Zeman je člověk, kterého lze porazit. Mimo Prahu je moje síla, společně to dáme," řekl Michal Horáček.

22:56

"Opravdu stačí jen porazit Miloše Zemana? Slibuji, že budu prezidentem - a dobrým prezidentem - vás všech. Moravanů, Čechů a Slezanů," vzkázal Mirek Topolánek.

22:53

Marek Hilšer přinesl do debaty sádrového trpaslíka s tváří Miloše Zemana. "Jsem rád, že tu mezi námi je," řekl a zkritizoval netransparentní příjmy Vratislava Mynáře.

22:52

Jiří Drahoš, Petr Hannig i Vratislav Kulhánek se shodli na tom, že kancléř musí mít prověrku. 

22:46

"Pražský hrad musí být výkladní skříní, kam je dobře vidět. Proto jsem (jako kancléře) vybral pana Michala Bláhu," znovu zopakoval svůj případný výběr Michal Horáček. "Je potřeba to dezinfikovat," shrnul chování hradní kanceláře Horáček.

22:45

"To, co předvádí Jiří Ovčáček je karikatura toho úřadu," zkritizoval Mirek Topolánek tiskové oddělení Hradu. Rovněž by nechal udělat audit správy Pražského hradu. "Nechal bych tam vyvětrat a vrátit lahve," řekl Topolánek.

22:44

"Mám pocit, že Miloš Zeman mezi předvolebními sliby a bonmoty nevidí rozdíl," řekl Mirek Topolánek v souvislosti s prohlášením, že si Zeman s sebou na Hrad vezme "jen řidiče a tajemníka".

22:42

Twitter řeší poslední debatu kandidátů pod hashtagem #superdebata. Zaujal i překladatel do znakové řeči.

22:42

"Pavla Fischera bych si dovolil oslovit jako svého teoretického kancléře," řekl Marek Hilšer.

"Žádné pracovní nabídky zatím nepřijímám," odpověděl s úsměvem Fischer.

22:41

"Ve chvíli, kdy je někdo vyšetřován, měl by být automaticky postaven mimo službu. Pak se lze podívat na to, jestli vedoucí kanceláře postupoval v duchu co nejlepšího servisu v rámci zákona. Je konat maximálně obezřetně a rázně. Kancléř musí být expert a musí být prověřen na nejvyšší stupeň," řekl Pavel Fischer.

22:37

"Je obvinění dvou lidí v kanceláři prezidenta lidí důvodem k rezignaci vedoucího kanceláře prezidenta?" zeptal se kandidátů moderátor.

"Musím ctít presumpci neviny," řekl Jiří Hynek s tím, že by muselo dojít k pravomocnému odsouzení. "Jsou to výkonní úředníci, není možné se k nim chovat jako k politikům. Budu čekat na to, jak dopadne soudní řízení," dodal.

22:36

"V podhradí je tu tato odvážná osmička, která nemá problém diskutovat," uvedl kandidáty po přestávce moderátor.

22:33

Novináři umějí připomenout politikům už pozapomenuté kroky a názory.

22:32

Václav Moravec uklidňoval Jiřího Drahoše.

22:33

Poslední předvolební debata vstupuje do své třetí a poslední části, která se týká fungování kanceláře prezidenta.

22:30

Jiří Drahoš se zeptal Pavla Fischera na jeho pohled na polské zákony týkající se interrupce. "V našem zákonodárství je pojetí potratů velmi liberální a tak by mělo zůstat. Nenálepkoval bych to, co se děje v Polsku, to mi přijde zbytečné," odpověděl Fischer.

22:28

"Změnil by se váš názor, kdyby bylo 95 % vývozu zbraní dovezeno do EU?" zeptal se Vratislav Kulhánek Jiřího Hynka. "Hájím zájmy občanů České republiky," odpověděl Hynek.

22:25

Petr Hannig se zeptal Mirka Topolánka, zda by odsouhlasil bombardování bosenskosrbské armády v roce 1995. "Domnívám se, že bych to tehdy podepsal," řekl a vysvětlil, že spojenectví v rámci NATO je pro Česko velmi cenné.

22:20

"Jaké zahraniční oblasti byste preferoval?" zeptal se Michal Horáček Marka Hilšera a připomněl návštěvy prezidenta Zemana v Číně.


"Číně bych se nevyhýbal, ale zaměřil bych se i na Indii a Latinskou Ameriku. Tam je veliký prostor pro to, abychom se tam uplatnili, protože Československo tam bylo známé," odpověděl Hilšer.

22:19

"Německo, Francie a evropští úředníci si prosadí automatické přerozdělování migrantů. Podepíšete, či ne?" zeptal se Jiří Hynek Pavla Fischera.

"Automatické přerozdělování je nesmysl. Jednotlivé státy je třeba stabilizovat," vyhnul se přímé odpovědi Fischer.

22:14

"Čekáme, až nám z Bruselu někdo zavolá, přitom tam můžeme celou řadu věcí odpracovat. Tam bych byl velmi aktivní. Jsme otevřená ekonomika a musíme mít zájem na tom, abychom zůstali konkurenceschopní. Hospodaříme s deficitem, přestože tu máme ekonomický růst," burcuje k větší integraci v rámci EU Pavel Fischer.

22:12

"Pokračoval bych v politice vůči prezidentovi USA, kterou jsme měli v době mého mandátu. Měli jsme dobré vztahy, které trochu ochladly s nástupem Obamy do úřadu. Preferoval jsem - i když velice těsně - vítězství Donalda Trumpa," odpověděl na dotaz Marka Hilšera týkající se politiky vůči USA.

22:10

Marek Hilšer zkritizoval existenci daňových rájů. "V tomto ohledu hraje Evropská unie velký význam a měla by tlačit na ty státy, které jsou těmi daňovými ráji."

22:07

Pavel Fischer považuje sankce vůči Rusku za funkční. "Za Zemanův výrok na Radě Evropy bychom se měli omluvit Ukrajině," věří.

22:06

"Rusko se Evropě stále vzdaluje," řekl Marek Hilšer a připomněl konflikt na Krymu.

22:04

"Od míru a prosperity k dluhu a terorismu," okomentoval současný stav EU Mirek Topolánek s tím, že fiskální pakt by nepodepsal. Podobně by se zachoval i Marek Hilšer. Pavel Fischer by ho naopak podepsal.

22:04

Koordinátor digitální agendy Ondřej Malý už vítěze debaty našel.

22:03

"Jak říká Tonda Blaník ve svém pořadu: 'Pan prezident udržuje balónky ve vzduchu', diskutujeme o tom zbytečně," řekl Jiří Hynek a pokračuje v komentáři o Evropské unii. "Ten, kdo likviduje EU není ten, kdo ji kritizuje, ale ten, kdo ji vede a ten, kdo mu přikyvuje," řekl Hynek.

22:00

"Nechtěl bych být teď velvyslancem v Bratislavě." Miloš Zeman by podle Pavla Fischera měl za výrok dostat trojku z mravů.

21:59

"Omluvil bych se, o mrtvých bychom měli mluvit dobře," odpověděl Marek Hilšer.

22:20

"Naše armáda by se měla podílet na misích, které přispívají tomu, aby k nám neplynuli uprchlíci," odpověděl Marek Hilšer Pavlu Fischerovi na otázku, zda by se čeští vojáci měli účastnit misí a kde. Podle Hilšera by se vojáci měli nadále účastnit misí třeba v Afghánistánu. 

21:58

"Omlouval bych se za Miloše Zemana," odpověděl Mirek Topolánek na dotaz moderátora, zda by se omluvil za nedávný Zemanův výrok, že Dubček patřil mezi ty, kteří se v roce 1968 "podělali hrůzou".

21:55

Začíná druhý blok, který se věnuje zahraniční politice.

21:50

"Musíme pojmenovávat věci pravým jménem," odpověděl Jiří Drahoš.

21:50

Jiřího Drahoše se ptá i Marek Hilšer: "Co udělat proto, abychom zlepšili politickou kulturu a vrátit důvěru v prezidentský úřad?"

21:48

"Jako chemik mám rád uhlí, které se změní v chemikálie. Největší škoda je spalovat uhlí v elektrárně," řekl Jiří Drahoš s tím, že limity by neprolamoval a je pro přechod k obnovitelným zdrojům.

21:56

"Je nejvyšší čas, aby si prezident republiky promluvil s nejvyšším hrobařem Evropské unie panem Junckrem," osvětlil Jiří Hynek své rozhodnutí jet na první zahraniční cestu do Belgie. Ostatní kandidáti by zamířili tradičně na Slovensko.

21:46

"Mezi svými sponzory máte lidi spojené s těžbou uhlí. Jaký máte názor na další těžbu a prolamování limitů?" ptal se Pavel Fischer Jiřího Drahoše.

21:42

Michal Horáček se ptá Jiřího Drahoše na to, kdo by byl jeho kancléřem. "Jména nebudu říkat bez konzultace s nimi a bez jejich souhlasu," odpověděl Drahoš.

21:39

"Byl to právě T. G. Masaryk, který prohlásil že sjednocování často společnost umrtvuje a životaschopnější může být společnost, kdy spolu lidé nesouhlasí, protože nikdo neomezuje jejich názory," odpovídá Michal Horáček. "Nejsem ten sjednotitel. Já vím, že společnost, která se nepře, umírá. Chci společnost, která se pře a pře se plodně, ale nikdo není z tohoto sporu vylučován."

21:38

Petr Hannig vzbuzuje emoce ve studiu i na sociálních sítích.

21:38

Jiří Drahoš se ptá Michala Horáčka: "Opakovaně říkáte, že nechcete sjednocovat. Znamená to, že chcete rozdělovat? Přesně to totiž dělá Miloš Zeman."

21:37

Plošná milost podle Drahoše nepřichází v úvahu. Zákony podle něj platí pro každého a milost by zvažoval pouze v individuálních - zdravotních, humanitárních - případech.

21:35

Petr Hannig se ptá Jiřího Drahoše: "Udělil byste milost nebo vyhlásil amnestii pro všechny ty, kteří jsou stíhaní za to, co někdy něco řekli, nebo napsali na Facebooku?"

21:34

"Vůle lidu je mi zákonem," několikrát zopakoval Petr Hannig a dále rozvedl myšlenku referenda, nenabídl řešení týkající se obrany státu.

21:33

Vratislav Kulhánek se ptá Petra Hanniga: "Kdyby bylo vyhlášeno všeobecné referendum o vystoupení z NATO a zvítězila by myšlenka vystoupit z NATO, jak byste řešil obranu této země?"

21:31

Někomu superdebata pomůže se rozhodnout. Někdo to naopak bude mít ještě těžší.

21:27

"Nikdy neříkej nikdy, ale v zásadě ne. Vláda má mít důvěru Poslanecké sněmovny," souhlasí s Horáčkem i Jiří Drahoš.

21:26

Marek Hilšer v předvečer volby získal vlivného podporovatele.

21:24

"Není to vždy stoprocentní, ale dával bych tomu přednost," odpověděl Michal Horáček na dotaz moderátora, zda by po premiérovi vždy vyžadoval důvěru a 101 poslaneckých hlasů na ustanovení vlády.

21:23

"Rozevírají se nůžky, lidé se stávají bezohlednějšími. Penězi se nedá vše ovládnout," řekl Petr Hannig, který chce, aby bylo zákonem měřeno všem stejně.

21:22

"Chybí nám noblesa, hrubost je velmi nebezpečná věc," okomentoval téma Vratislav Kulhánek.

21:18

"Ryba smrdí od hlavy," řekl Jiří Drahoš s tím, že prezident by měl jít příkladem.

21:17

Jak by jednotliví kandidáti změnili politickou kulturu? "Stáváme se zemí úsměšků, měli bychom vykročit k tomu být zemí úsměvů," vyzval Michal Horáček s tím, že by chtěl zvýšit platy a opustit nastavenou ideologii masivních investičních pobídek za každou cenu.

21:14

Krátce se představují i nejbližší kandidátů, jejich partnerky a v případě Petra Hanniga i syn Jan.

21:12

Debata bude mít tři bloky:

  1. Domácí politika

  2. Česko v cizině

  3. Fungování kanceláře prezidenta

21:08

"V 11 jsem poprvé sekal kosou, ve 13 jsem přestal kouřit…" začal s představením Jiří Drahoš. 

21:07

"Všichni mě od toho odrazovali a byly chvilky, kdy jsem to chtěl vzdát, ale chtěl jsem také dokázat, že to jde," začal zeširoka Marek Hilšer, který se do půlminuty jako jediný nevešel.

21:07

"Naše země hledá prezidenta, který umí okamžitě jednat," věří Fischer.

21:06

"Trochu jsem zešedl, možná zmoudřel, zestárly mi děti…" popisuje Mirek Topolánek ve zkratce posledních několik let.

21:05

Nejprve se kandidáti krátce představují, mají na to každý třicet vteřin. 

21:02

Kandidáti sedí podle čísel, která mají na volebních lístcích. Akci moderuje Václav Moravec.

21:00

V České televizi začíná prezidentská debata. Jedná se o poslední velký střet všech kandidátů kromě Miloše Zemana, který pozvání do diskuze nepřijal.

18:00

Prezidentské volby začaly. Českého prezidenta jako první volí Češi v Brazílii. Volební místnosti se na tamních zastupitelských úřadech otevřely ve 14:00 místního času (17:00 SEČ). ČTK to telefonicky potvrdili první tajemník velvyslanectví v metropoli Brasílii Petr Klíma i konzulární referent na generálním konzulátu v Sao Paulu Jan Havrlík. 

16:17

Poslechněte si ty nejdůležitější momenty z vyjádření Andreje Babiše k prezidentským volbám.

Babiš: Budu volit Zemana, protože nekrade. Mynář mě oslovil se schůzkou

Andrej Babiš při návštěvě Lán v říjnu 2017.
1:20
Babiš: Budu volit Zemana, protože nekrade. Mynář mě oslovil se schůzkou | Video: DVTV
15:55

Neúspěšný kandidát na prezidenta Jiří Dienstbier podpoří v prvním kole Jiřího Drahoše.

15:46

"Podpora Miloši Zemanovi od Andreje Babiše je logickým následkem jejich mocenského paktu," komentuje šéf ODS Petr Fiala podporu premiéra současnému prezidentovi. Zároveň Fiala vyzývá občany, aby šli k volbám.

15:18

Při prezidentské volbě v roce 2013 volil Babiš Zemanova protikandidáta Karla Schwarzenberga. Po pěti letech je vše jinak.

14:57

Babišovo rozhodnutí komentuje kandidát Marek Hilšer.

14:34

"Je pravda, že pan Mynář mě oslovil se schůzkou a že jsem se s ním setkal. Přišel ještě s kolegou, který nebyl avizován," odpověděl Babiš na otázku, jestli měl schůzku s hradním kancléřem a poradcem Martinem Nejedlým. "Nemá to žádný vliv na moje rozhodování," dodal. 

14:31

"Bylo by dobré, kdyby více spojoval a nerozděloval," řekl Babiš o Zemanovi.

14:29

Babiš zdůrazňoval, že jde o jeho osobní názor, nikoli o doporučení pro voliče hnutí ANO.

14:28

"V minulosti jsem se negativně vyjadřoval k jeho spolupracovníkům," řekl Babiš, v čem se se Zemanem rozchází.

14:27

"Nežije z politiky, žije pro politiku," zdůvodnil Babiš svou podporu Zemanovi.

14:24

Není žádné překvapení, že budu volit pana prezidenta Zemana, oznámil Babiš. Prezidenta označil za člověka, který nekrade.

14:17 SPD, logo, ikona

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) vyzvalo své členy a příznivce k účasti v prezidentských volbách, zároveň jim doporučilo, aby hlasovali pro úřadujícího prezidenta Miloše Zemana. Předseda hnutí Tomio Okamura už ve středu oznámil, že sám Zemana volit bude, podle něj má ze všech kandidátů nejblíže k postojům SPD.

"Je nutné volit kandidáta, který nejvíce hájí zájmy občanů ČR, je pro přímou demokracii, odmítá ilegální imigraci, vystupuje nesmiřitelně proti nebezpečí islámského terorismu a jeho názory na zahraniční politiku se nejvíce shodují s programem SPD," uvedlo hnutí ve výzvě k příznivcům.

14:14

Živě: Andrej Babiš oznámí, koho podpoří v prezidentské volbě.

Budu volit prezidenta Zemana, nekrade a drží slovo, říká Babiš

Andrej Babiš
Zeman je člověk, který bojuje za naše zájmy a nebojí se v Bruselu kritizovat kvóty, říká premiér Andrej Babiš. | Video: DVTV
13:40

Voliče v hlavním městě provede nadcházející volbou prezidenta republiky nová aplikace. Navede je od jejich bydliště do volební místnosti a představí jim všechny prezidentské kandidáty. Aplikaci vytvořil Institut plánování a rozvoje (IPR) Prahy a zveřejnil ji na internetu. První kolo volby hlavy státu se uskuteční v pátek a sobotu.

Na internetové stránce zájemci naleznou dvě ikony. Po kliknutí na první z nich mohou nalézt trasu od bydliště do volební místnosti. Stačí zadat adresu trvalého bydliště a aplikace jim vybere nejkratší trasu do správné volební místnosti.

Druhá ikona nabízí seznam všech devíti kandidátů v pořadí podle vylosovaných čísel. U každého z nich je uveden věk a adresa jejich webové stránky s podrobnými informacemi.

13:37

Jiří Drahoš na svých stránkách zveřejnil prohlášení přispěvatelů, kteří podpořili jeho kampaň. V prohlášení přispěvatelé vyvrací spekulace, že v případě vítězství Drahoše, po něm budou žádat protislužby. "Jako občané České republiky, vědomi si odpovědnosti za další směřování naší země, jsme se zcela nezištně rozhodli podpořit Jiřího Drahoše jako kandidáta na prezidenta České republiky," stojí v prohlášení.

13:09

Lidé na výsledky prezidentských voleb již prosázeli téměř 120 milionů korun. Favoritem na vítězství je dle kurzů současný prezident Miloš Zeman s kurzy 1,5:1 až 1,67:1. Za poslední týden si lehce polepšil Jiří Drahoš, naopak šance se snížily Michala Horáčka a Mirka Topolánka.

V kurzech se tak například Topolánek propadl, avšak na sociálních sítích je nejaktivnějším kandidátem a má také jednu z nejaktivnějších fanoušskovských základen, ukázala analýza aktivity kandidátů na sociálních sítích společnosti Performics. 

 

Graf: Aktivita fanoušků na sítích před prezidentskými volbami
Graf: Aktivita fanoušků na sítích před prezidentskými volbami | Foto: Performics
11:49

Video: Pavel Fischer ve středu večer mobilizoval své příznivce na Národní třídě v centru Prahy.

Spot Pavla Fischera - Tyrkysová revoluce v Praze na Národní třídě 10. ledna 2018

Tyrkysová revoluce v Praze na Národní třídě 10. ledna 2018
0:36
Spot Pavla Fischera - Tyrkysová revoluce v Praze na Národní třídě 10. ledna 2018 | Video: Pavel Fischer
11:40

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne on-line zpravodajství z předvolební kampaně.

14:20

Na nadcházející prezidentské volby v ČR je v tuto chvíli u Tipsportu prosázeno přes 51 milionů korun.Jasně nejvíc se prosázelo na příležitost Zeman se stane prezidentem celkem za 15 milionů, Drahoš prezidentem 5,3 mil, Horáček prezidentem 1,8 mil. U ostatních jsou to v součtu maximálně statisícové sumy.

12:56

Prezidentští kandidáti ostře kritizují úterní projev prezidenta Miloše Zemana při zahájení oslav 100. výročí vzniku Československa na Pražském hradě. Vadí jim vulgarity, které v projevu použil, i způsob výkladu historie. Jiří Drahoš projev označil za vystoupení sebestředného amatérského historika, který uráží mrtvé. Pavel Fischer považuje proslov za skandální a stydí se za něj. Podle Vratislava Kulhánka by prezident podobné výrazy neměl používat. Další z kandidátů Petr Hannig ironicky poznamenal, že projev Zemana je dalším důkazem, že nevede předvolební kampaň.

12:42

Politicky nekorektní prezident, který rozděluje národ, píše o nadcházejících volbách britská BBC.

Britská BBC ve svém textu připomíná, že prezident Miloš Zeman přicházel na Pražský hrad v roce 2003 s vlajkou Evropské unie, kterou na truc svému předchůdci Václavu Klausovi tehdy vyvěsil. Podle BBC za tím byla snaha uklidnit městské liberální voliče, že směřování země se příliš nezmění. "Toto ujišťování netrvalo dlouho," připomíná BBC s tím, že ze Zemana se stal jeden z nejhlasitějších kritiku protiruských sankcí a nový premiér Andrej Babiš s ním jeho postoj sdílí.

BBC připomíná i Zemanovu snahu zlepšit vztahy s Pekingem, včetně opulentní návštěvy čínského prezidenta v Praze.

"Říkáme česky, že ryba smrdí od hlavy," cituje BBC Zemanova nejvážnějšího protikandidáta Jiřího Drahoše. "Zeman poškodil naše postavení v mezinárodním měřítku, odcizil klíčové ekonomické a bezpečnostní partnery, zvulgárněl veřejný diskurs a stále více tíhne k extrémistům."

11:47

Kancléřem Michala Horáčka by byl v případě úspěšného boje o Hrad podnikatel Michal Bláha.

10:02 SPD, logo, ikona

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura bude v prezidentských volbách hlasovat pro současnou hlavu státu Miloše Zemana. Podle něj je to jediný kandidát s reálnou šancí na úspěch, který zastává názory blízké SPD. O blízkosti Zemana k SPD se spekulovalo už delší dobu, loni prezident vystoupil na sjezdu SPD, když se předtím ve stejném roce neúčastnil vrcholného zasedání žádné jiné strany.

"Prezidentem České republiky musí být vlastenec odmítající další demontáž suverenity České republiky a důsledně odmítající nelegální migraci, a vůbec migraci v rámci současné migrační vlny, a islamizaci společnosti. Prezidentem musí být člověk hájící zájmy naší země a nesmiřitelný bojovník s mezinárodním terorismem," řekl Okamura.

10:00

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne on-line zpravodajství věnovaného blížící se volbě prezidenta.

17:45

České úřady evidují velké množství žádostí o voličské průkazy. V některých městech je zájem o voličské průkazy až dvojnásobný oproti prezidentským volbám v roce 2013. Na úřadech mohou lidé o průkazy žádat až do středečních 16 hodin. 

12:08

"Na základě kompletního prostudování dokumentace můžu konstatovat, že jsem nenalezl žádné známky na přítomnost onkologického nálezu," doplnil informace kolegů onkolog Luboš Petruželka. Holcát dodal, že dále prezidentův zdravotní stav komentovat nebudou. "Stav pana prezidenta je velmi dobrý," zakončil briefing Holcát.

12:08

"Je schopen z hlediska zdravotního stavu vykonávat svoji funkci i nadále," prohlásil Kalaš.

12:07

"Hodnoty cukru jsou na normě i dlouhodobý cukr se zkompenzoval," řekl prezidentův ošetřující lékař Miloslav Kalaš

12:05

"Pan prezident v současné době je v dobré náladě, dobrém fyzickém i duševním stavu," řekl lékař Martin Holcát.

11:57

Sledujte živě na DVTV: Lékařské konzilium hovoří o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana.

11:43

Prezident Miloš Zeman se dnes odpoledne na Pražském hradě sejde s předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomiem Okamurou. Oba politici budou podle mluvčího Jiřího Ovčáčka den před hlasováním sněmovny o důvěře pro vládu Andreje Babiše (ANO) probírat "zajímavá témata". Zemana dnes čeká i schůzka se slovenským premiérem Robertem Ficem.

11:17

Prezidenta na Hradě volit nelze. Volební místnost na Pražském hradě o nadcházejících prezidentských volbách zůstane zavřená, stejně jako při sněmovních volbách v říjnu loňského roku. Důvodem jsou bezpečnostní opatření při vstupu do sídla hlavy státu.
"Chceme pro naše voliče, aby měli komfortní přístup k volebním místnostem, nechceme je vystavovat tomu, aby museli procházet přes bezpečnostní kontroly," zdůvodnila přesunutí volební místnosti z druhého hradního nádvoří mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.
Voliči, kteří chtěli volit na Hradě, tak musí jít do volební místnosti na Pohořelec, nedaleko Černínského paláce, sídla ministerstva zahraničí.

10:39

Pavel Fischer se vyjádřil také ke zprávě OLAF. "Nedávno přišla zpráva z Bruselu. Považuji za velmi vážnou situaci, kdy nejvyšší činitelé v zemi nám zprávu nechtějí ukázat. Považuji za skandální, když se nám zastírá ve vyšetřování prostředků, které patří nám všem," řekl prezidentský kandidát.

10:31

"Do budoucna bude příležitost splnit vaše přání sejít se s prezdentem republiky," píše Mynář. Při předčítání dopisu tato pasáž Pavla Fischera výrazně pobavila.

 

10:30

Hradní kancléř Vratislav Mynář v dopise odpověděl, že prezident Zeman se zavázal, že nepovede žádnou kampaň. "Vzhledem k tomu, že prezident republiky klade velký důraz na dodržení slova, nelze vyhovět vašemu požadavku," stojí v dopise.

10:27

Pavel Fischer na tiskové konferenci otevřel dopis od prezidentské kanceláře, která reagovala na jeho výzvu, aby se Miloš Zeman zúčastnil prezidentské debaty s ostatními kandidáty.

10:19

"Kdo tvrdí, že Pavel Fischer je pragocentrická bublina, tak lže. Jeho podpora na Moravě je fenomenální," řekl na tiskové konferenci kreativní šéf Fischerovy kampaně Jakub Hussar.

Fischer v centru Prahy uspořádá dva dny před volbami setkání s příznivci. Několik set lidí se s ním setká v klubu Rock Café, další se sejdou na náměstí Jana Palacha. 

10:10

Kandidáti museli do pondělní půlnoci zveřejnit informace o peněžitých darech i bezúplatných plněních. U fyzických osob bylo potřeba uvést jméno, příjmení, datum narození a obec trvalého pobytu, u právnických osob název, IČO a sídlo. "U bezúplatných plnění osm z devíti kandidátů mělo nějaké informace, devátý neměl zveřejněno nic. Jeden z těch osmi neuvedl informace v rozsahu, jak vyžaduje zákon," řekl Outlý.

Podle něj to bylo horší u peněžitých darů. "Kandidáti si neuvědomili, že to, co mají na volebních účtech, neobsahuje povinné informace podle zákona. Z devíti kandidátů čtyři uvedli přehled v plném rozsahu," uvedl Outlý. Další kandidát podle něj nepřijímá žádné dary, takže neměl co uvádět. Jméno neřekl, nicméně je známo, že si kampaň hradí sám Horáček.

10:06

Tři z devíti kandidátů na prezidenta neuvedli na oficiálních stránkách přehled s informacemi o osobách, které jim daly peněžitý dar na kampaň. Podle zákona tak měli učinit do půlnoci. Řekl to v úterý Jan Outlý z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Neřekl však, kdo pochybil. Čtvrtý kandidát měl informace o dárcích v poznámce a kandidát Michal Horáček neuvedl nic, protože si kampaň platí sám. Zbylí čtyři kandidáti uvedli přehled v plném rozsahu. Úřad zváží další kroky. Pochybení může pokutovat až 300 000 korun.

9:06

Michal Horáček na svém twitterovém účtu avizuje, že od 18 hodin bude v duelu s Milošem Zemanem na TV Barrandov. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček informaci popřel. Zmínka o pořadu není ani v programu TV Barrandov.

9:02

Ve 12 hodin bude briefing lékařského konzilia prezidenta republiky Miloše Zemana pod vedením lékaře Martina Holcáta.

7:29

Prezidentský kandidát Pavel Fischer pár dní před volbami ukázal nikdy nezveřejněné záběry, které ho zachycují při práci s Václavem Havlem.

Pavel Fischer s Václavem Havlem - nezveřejněné záběry

Pavel Fischer s Václavem Havlem
2:07
Pavel Fischer s Václavem Havlem - nezveřejněné záběry | Video: Pavel Fischer
7:27

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne on-line zpravodajství z předvolební kampaně.

16:17

Bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář o tom, proč se rozhodl podpořit Jiřího Drahoše.

15:38

Prezident Miloš Zeman neplní své sliby a v případě svého znovuzvolení by respektoval vládu ještě méně než dosud. Novinářům to řekl místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička (nestraník), podle kterého by opětovné zvolení Zemana bylo špatnou zprávou pro Česko. Sám zvažuje volbu Jiřího Drahoše, Michala Horáčka nebo Pavla Fischera, definitivně se ještě nerozhodl.

14:46

"Vyzývám Prahu, aby volila takticky. Podle regionů jsem to já, kdo může Miloše Zemana porazit," řekl Horáček.

14:39

Michal Horáček mezitím představuje svou strategii, jak porazit prezidenta Miloš Zemana. Ukazuje průzkumy, podle nichž má v menších městech větší šanci dostat se do druhého kola než Jiří Drahoš. A zdůrazňuje, že regiony obvykle nehlasují tak, jak si přeje Praha. Horáček vyjmenovává situace, kdy se v kampani aktivně projevil - připomíná žádost o zveřejnění zprávy OLAF o Čapím hnízdě či boj proti zvolení komunisty Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS. 

14:40

Jiří Drahoš představí 13 lidí, kteří by tvořili jeho expertní tým. Jsou mezi nimi Dana Drábová, Jiří Grygar či exvelvyslanec Petr Kolář. Upozornil však, že tito experti nejsou tým, který si vezme Hrad. Ten by představil až po svém zvolení.

14:35

Jak by vypadali jednotliví prezidentští kandidáti na poštovní známce? Nepodceňujte estetický rozměr prezidentských voleb a podívejtre se v naší galerii!

14:28

Miloše Zemana by ve druhém kole mohl jeho protikandidát porazit. Největší šanci má podle průzkumu agentury STEM/MARK Jiří Drahoš či Michal Horáček, výrazně ale v posledním měsíci rostou preference Marka Hilšera a Pavla Fischera.

14:16

Nejtransparentnější kampaň má podle hodnocení organizace Transparency International z devíti prezidentských kandidátů textař a podnikatel Michal Horáček. Nejméně průhledné je financování kampaně prezidenta Miloše Zemana. Vyplývá to z analýzy, jejíž výsledky dnes protikorupční organizace zveřejnila na svém webu.

Kampaň všech prezidentských kandidátů stála podle ředitele organizace Davida Ondráčky do konce loňského roku přes 60 milionů korun. "Odhadujeme, že do voleb se může utratit až 200 milionů," uvedl Ondráčka. Upozornil na to, že kampaň ve prospěch Zemana musela stát desítky milionů korun vzhledem k billboardům a online reklamě.

Nejvyšší částkou si zatím podle přehledu svých transparentních vložil Horáček, a to 27 milionů korun. Podle koordinátora monitoringu kampaní Ondřeje Cakla o financování své kampaně zveřejnil nejvíce informací, jako jediný z kandidátů uvedl průběžné vyúčtování nákladů, svůj tým i spolupracující subjekty.

Zeman naopak podle oficiálních prohlášení žádnou kampaň nevede, angažování se spolku Přátel Miloše Zemana v kampani poukazuje podle TI na možné obcházení zákona.

12:20

Podle nejnovějšího průzkumu agentury SANEP zůstává favoritem prezidentských voleb Miloš Zeman, v druhém kole by se s ním měl utkat Jiří Drahoš. Podle průzkumu si však výrazně pohoršil Michal Horáček, který by skončil až pátý, více hlasů by získali Mirek Topolánek i Pavel Fischer.

11:30

"Slabinou přímé volby je neférovost. Prezident, který chce pokračovat, má obrovskou výhodu úřadu, přístupu do médií, může spojit Hrad s kampaní," píše Martin Fendrych ve svém komentáři.

9:37

Příznivci Pavla Fischera se šikovali o víkendu v Brně. Přečtěte si reportáž Radka Bartoníčka.

9:08

Ptejte se prezidentského kandidáta Petra Hanniga v on-line rozhovoru. Na dotazy čtenářů Aktuálně.cz bude odpovídat od 11 hodin.

9:06

"Když se zeptáte na mé ekonomické názory, budete mít před sebou liberála. Když se zeptáte na některé otázky typu eutanazie, tak budete mít před sebou strašně tvrdou konzervu, se kterou nepohnete," říká v rozhovoru s Aktuálně.cz Fischer ke svým postojům.

9:05

Vážení čtenáři, vítáme Vás u dalšího dne on-line zpravodajství, ve kterém sledujeme dění před prezidentskými volbami.

21:43

"Je možné, že řada lidí, kteří na podzim hlasovali pro piráty, tentokrát k volbám nepřijde. Nemají svého koně, který by jim imponoval srdcem. A na to volit rozumem nebo dokonce "menší zlo", budou povzneseni. Není to cool," píše Jan Lipold.

Přečtěte si jeho komentář, který reaguje na "vlažný" postoj Pirátů k prezidentské volbě.

19:20

"Ke štěstí potřebuje jen svůj popelníček, k tomu vodku, Becherovku a rumíček," zpívá skupina studentů v ironické písni o Miloši Zemanovi.

Vtipnými kolážemi nebo sestřihy videí se to na internetu před prezidentskými volbami jen hemží. Redaktor Lukáš Prchal vám v pořadu Social ukáže to nejhumornější z posledních dnů. 

18:30

Zeptejte se na to, co vás zajímá. Už teď můžete skrze přiložený odkaz pokládat otázky prezidentskému kandidátovi Petru Hannigovi. Na čtenářské dotazy bude uchazeč o křeslo prezidenta odpovídat v pondělí od 11 hodin.

17:05

Reportér Radek Bartoníček se byl o víkendu podívat na předvolebním shromáždění prezidentského kandidáta Pavla Fischera v Brně. Více si přečtěte v jeho reportáži

11:00

Budoucím českým prezidentem bude podle průzkumů voličských preferencí buď znovu Miloš Zeman, nebo ho porazí bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Bývalý předseda Akademie věd je podle průzkumů jediný kandidát, jenž má šanci porazit současného prezidenta Miloše Zemana. Ze zbývajících sedmi kandidátů by bronzovou příčku měl v prvním kole prezidentských voleb, které se uskuteční koncem příštího týdne, obsadit textař a podnikatel Michal Horáček.

Více čtěte zde

Foto: Ludvík Hradilek
17:55

Lidé dostali spolu s volebními lístky do schránek i Zemanovu pozvánku na Hrad. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka ale o kampaň nejde.

15:30

Česká biskupská konference vyzvala občany, aby přišli k prezidentským volbám. "Podpořte toho z nabízených kandidátů, který bude ctít význam křesťanských hodnot pro společnost a vážit si pravdy i lásky k druhému člověku, podpoří slušnost ve veřejném životě, stabilitu rodiny či ochranu lidského života ve všech jeho fázích," nabádají čeští a moravští biskupové voliče.

14:51

Zakladatelé platformy v ČSSD, která kritizuje současné vedení strany, podpořili v prezidentské volbě Miloše Zemana. Úřadující hlava státu, která usiluje o obhajobu funkce, má podle nich nejblíž k tradičním myšlenkám ČSSD. Mezi zakladateli platformy je řada dlouhodobých Zemanových stoupenců, například bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek nebo poslanec z Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna.

14:47

V počtu zmínek ve všech typech médií vede mezi prezidentskými kandidáty současný prezident Miloš Zeman. V tématech okolo volby prezidenta mu patří 36 procent, druhým nejzmiňovanějším kandidátem je Mirek Topolánek s 11,5 procenta a třetím se ztrátou 0,3 procentního bodu je Jiří Drahoš. Hranici deseti procent ještě překonal Michal Horáček. Vyplývá to z analýzy společnosti Monitora Media.

13:44

Nová kritická platforma v ČSSD vyzývá straníky, aby v prezidentských volbách dali hlas Miloši Zemanovi.

13:33

Michal Horáček odpovídal v redakci na dotazy čtenářů Aktuálně.cz.

Michal Horáček odpovídá na dotazy čtenářů Aktuálně.cz.
Michal Horáček odpovídá na dotazy čtenářů Aktuálně.cz. | Foto: Lukáš Werner
13:24

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se rozhodl podpořit prezidentského kandidáta Pavla Fischera. "Pavel Fischer má charakter, který je nutný pro hlavu státu," říká ve videu.

Karel Schwarzenberg - Podporuji Pavla Fischera!

Karel Schwarzenberg - Podporuji Pavla Fischera!
Karel Schwarzenberg - Podporuji Pavla Fischera! | Video:
12:32

Na dotazy čtenářů Aktuálně.cz odpovídá prezidentský kandidát Michal Horáček. 

20:32

Venkov už si svého prezidenta zvolil. Na debatě Asociace soukromého zemědělství přítomní nejvíce hlasovali pro Mirka Topolánka.

19:49

Šestice z devíti prezidentských kandidátů debatovala na předvolební diskuzi Hospodářské komory ČR.

14:23

Otevírání nových trhů a vedení podnikatelských misí si podle šetření komory od budoucího prezidenta přejí bezmála dvě pětiny dotázaných podnikatelů (37 procent). "České firmy jsou v dobré kondici a chtějí exportovat i objevovat nová teritoria, což výsledky šetření potvrdily. Podnikatelé si přejí prezidenta, který jim brány do dalších zemí pomůže otevřít," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.

Až na druhém místě se umístila legislativní funkce prezidenta. Vetování zákonů a ovlivňování důležité legislativy označilo jako prioritu 34 procent podnikatelů.

14:22

Podnikatelé chtějí, aby budoucí prezident ČR podporoval jejich byznysové aktivity v zahraničí. Pro majitele tuzemských firem je klíčové i to, aby na Pražském hradě byl vzdělaný a sečtělý člověk. Nejvíce jich by volilo Jiřího Drahoše. Vyplývá to z výsledků ankety s 667 respondenty z řad podnikatelů, který Hospodářská komora zveřejnila na diskuzi prezidentských kandidátu s podnikatelskou veřejností. Diskuze se zúčastnila většina uchazečů o hradní funkci.

13:08

Na dotazy čtenářů bude ve čtvrtek od 17 hodin odpovídat prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek, zde mu můžete pokládat otázky.

11:09

Jděte k volbám, nebo to za vás rozhodne někdo jiný, vyzývají mladé osobnosti své vrstevníky.

Koukalová, Kovy i Ben Cristovao. Osobnosti vyzývají mladé lidi, aby šli volit

Osobnosti vyzývají mladé lidi, aby šli volit
1:05
Koukalová, Kovy i Ben Cristovao. Osobnosti vyzývají mladé lidi, aby šli volit | Video: Generace s názorem
11:07

Vážení čtenáři, vítejte u dalšího dne on-line zpravodajství z kampaně před prezidentskými volbami.

20:18

Prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek a jeho DVTV Apel

Kulhánek: Udělám všechno proto, aby měla naše česká země ve světě stejný úspěch jako česká auta

Vratislav Kulhánek
2:24
Chtějte od vašeho prezidenta, aby uměl napřáhnout pravici na všechny strany a pevně ji stisknout, říká prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek. | Video: DVTV
19:05

5 kandidátů sází v kampani mimo jiné na billboardy. Podívejte se, jak vypadají jejich kampaně v našem fotoreportu.

17:09

Většina kandidátů na prezidenta by uvítala, kdyby byla zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) k dotaci na Čapí hnízdo zveřejněna. Michal Horáček podal žádost o zveřejnění zprávy ministerstvu financí podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Mirek Topolánek má pocit, že záležitost "zavání" tendencí hrát o čas nebo případ zamést pod koberec. Pavel Fischer kritizuje premiéra Andreje Babiše (ANO), že se nechce se zprávou seznámit, jeho vyjádření ho pobuřuje.

15:19

"Zatímco Andrej Babiš, případně hnutí ANO 2011 představuje pro českého voliče symbol prosperity a cesty k budoucím hospodářským úspěchům, i když si tyto úspěchy hnutí ANO 2011 přivlastnilo na úkor svých partnerských koaličních stran, prezident je starý muž, jehož zdraví se neustále zhoršuje a který rozhodně nezvládne pětiletý prezidentský mandát ani po zdravotní stránce. Jaký má tedy smysl, aby zvítězil v prezidentských volbách?" píše ve svém blogu publicista Miroslav Žák. 

14:30

"Volby vidím růžově. Téměř všichni prezidentští kandidáti jsou demokratičtí, vzdělaní, prozápadně orientovaní. A úplně všichni jsou mnohonásobně slušnější než současná ostuda Pražského hradu," píše Margit Slimáková ve svém blogu.

14:24

Nejaktivnějšími prezidentskými kandidáty při komunikaci s voliči na sociálních sítích jsou Jiří Drahoš následovaný Michalem Horáčkem a Milošem Zemanem. Současný prezident pak jasně vede po zahrnutí zmínek v diskusích a novinářských článcích, kde je jeho publicita větší, než všech ostatních osmi kandidátů dohromady. Vyplývá to z analýzy agentury Ami Digital, která hodnotila data za listopad a první polovinu prosince loňského roku.

14:15

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček v reakci na Topolánkova slova sdělil, že "pan prezident na zoufalé útoky protikandidátů v zásadě nereaguje". "Za sebe mohu uvést, že se tímto prohlášením definitivně potvrdilo, že protikandidáti nemají vůbec žádný pozitivní program pro republiku," dodal mluvčí.

14:11

"Současná hlava státu mnohé své příznivce unavuje a má podlomené zdraví. Proto by bylo dobré dopřát jí zaslouženého odpočinku," píše Martin Fendrych ve svém komentáři.

13:02

Přímé volby prezidenta se může zúčastnit všech devět kandidátů zaregistrovaných ministerstvem vnitra. Ústavní soud ve středu odmítl stížnost Terezie Holovské. Kvůli vícenásobným podpisům zákonodárců Holovská neúspěšně zpochybnila u Nejvyššího správního soudu (NSS) kandidaturu pěti uchazečů o Hrad a poté se obrátila ještě na ústavní soudce.

Plénum se stížností zabývalo při neveřejném zasedání, odmítlo ji jako zjevně neopodstatněnou. "Odůvodnění bude zveřejněno po doručení písemného vyhotovení usnesení účastníkům řízení," řekla bez dalších podrobností mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

12:47

Podle Topolánka hlavní důvod velké voličské podpory Zemana je, že se s ním voliči v poslední době nepotkali. Poznamenal, že to nemyslí pejorativně, zároveň dodal, že Zeman je nemocný člověk. V předvolebních debatách podle něj nevystupuje, protože by mu to ubralo podporu. Topolánek poznamenal, že pokud bude Zeman znovu zvolen, nebude schopen plnohodnotně svůj mandát dalších pět let vykonávat.

12:19

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Hradě setká s předsedou Fondu ohrožených dětí Janem Vaňkem a předá fondu finanční dar.

11:40

"Zeman a antizeman žádnou alternativou nejsou, ať by vyhrál jeden či druhý tábor, země by zůstala rozdělená. Nechci rozdělenou zemi, chci mluvit ke každému, ať je starý, mladý, vyučený, či vysokoškolák," prohlásil bývalý premiér.

11:30

"V těžké době potřebujeme prezidenta, který nebude ani vítač kvót, ani kývač mocnostem z východu. A nebude se schovávat, na rozdíl od obou favoritů," řekl Topolánek.

11:16

"Kandiduji proto, že Česko dnes potřebuje silného prezidenta, který bude mít dost zkušeností, dost energie a bude se umět lidí zastat, vůči Bruselu i dejme tomu vůči silnému premiérovi. Prezidenta, který nebude patřit ani k jednomu z obou táborů, bude mluvit se všemi a rozumět všem, nebude rozdělovat a štvát. Který se cítí dobře v hospodě i v kavárně a bude umět spojit uměle rozdělenou společnost," řekl Mirek Topolánek na tiskové konferenci.

9:35

Diplomat a někdejší spolupracovník Václava Havla Pavel Fischer bude od 11 hodin odpovídat na dotazy čtenářů Aktuálně.cz.

9:34

Vážení čtenáři, vítáme Vás u dalšího dne on-line zpravodajství, ve kterém sledujeme dění před prezidentskými volbami.

23:52

Ovčáček přinesl přímo do televizního studia fíkus, podle něho je neškodný a nemá názory a stojí, kam ho člověk postaví.

23:50

Do pořadu Aréna Jaromíra Soukupa televize Barrandov odmítli přijít Jiří Drahoš i Mirek Topolánek. Jediným prezidentským kandidátem ve studiu tak zůstal podnikatel a textař Michal Horáček. Vedle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka doplnil panel diskutujících někdejší mluvčí bývalého prezidenta Václava Klause Petr Hájek, kterého televize původně neavizovala. Soukup zdůraznil, že nový díl jeho pořadu není prezidentskou debatou.

16:51

Lidé cítí, že může být ohroženo jejich bezpečí a svoboda, říká v DVTV Apelu Mirek Topolánek.

Lidé cítí, že může být ohroženo jejich bezpečí a svoboda, tvrdí Topolánek

Mirek Topolánek
2:16
Chci být silnou protiváhou silnému premiérovi a hájit občanské svobody, demokracii, nezávislost médií, policie, justice, říká Mirek Topolánek. | Video:
15:32

"Jídlo bylo skvělé, atmosféra dobrá, pan prezident je v dobré kondici," řekl premiér Andrej Babiš po novoročním obědě v Lánech. 

15:20

Zdeněk Ondráček se ke sporu s Michalem Horáčkem redakci Aktuálně.cz odmítl vyjádřit. "Nemám čas," sdělil Ondráček stručně.

13:27

Prezidentský kandidát Michal Horáček podal trestní oznámení pro trestný čin pomluvy na poslance Zdeňka Ondráčka. Horáček tak zareagoval na rozhovor s poslancem Ondráčkem, který zveřejnil portál eurozpravy.cz s titulkem "Ondráček pro EZ: Horáček je mi ukradený. Nejde tu o komisi a o mě, ale o něco úplně jiného". Ondráček v rozhovoru také prohlásil, že "Horáček je podle dostupných informací bývalý vekslák a spolupracovník StB s krycím jménem Sázkař".

Horáček připomněl, že nebyl členem KSČ a spolupráci s StB odmítl. "Považuji za absurdní, že se v dnešní době, tedy 28 let poté, co jsem se aktivně podílel na Sametové revoluci, musím soudně dožadovat omluvy od člověka, který byl v předrevolučním období členem pohotovostního pluku a mlátil demonstranty obuškem," napsal Horáček.

13:12

Podle posledního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) má největší podporu stávající prezident Miloš Zeman, kterému by dalo hlas 32 procent lidí. Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš na druhém místě by dostal 21,5 procenta hlasů. Na třetím místě by s větším odstupem skončil podnikatel a textař Michal Horáček s 10,5 procenta. K volbám by přišlo 69 procent voličů.

13:10

Jaký byl Jiří Drahoš ve svých vědeckých počátcích? Mluvili jsme s jeho tehdejšími kolegy.

13:09

Hostem Martina Veselovského v DVTV byl v pondělí Jiří Drahoš.

Zeman pohrdá voliči i ostatními kandidáty, Ovčáček hraje roli, která mu nepřísluší, říká Drahoš

Drahoš DVTV
21:48
Můj mluvčí by byl seriózní a korektní, z klíčových lidí Miloše Zemana bych si na Hradě nenechal nikoho, tvrdí kandidát na prezidenta Jiří Drahoš. | Video: Martin Veselovský
13:06

V následujících dnech Aktuálně.cz nabídne svým čtenářům možnost, aby kandidátům sami pokládali dotazy. V úterý od 16 hodin odpovídá Mirek Topolánek.

9:30

Volební kalkulačka vám pomůže rozhodnout se, komu dát hlas v prezidentských volbách.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 12. 1. 2018 11:51
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy