Průzkum: ANO stále vede, před ČSSD má mírný náskok

ČTK ČTK
19. 2. 2015 17:26
Poslance by podle CVVM měla i KSČM, TOP 09, KDU-ČSL a ODS.
ANO vede o tři procenta
ANO vede o tři procenta | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Volby do Sněmovny by letos v únoru vyhrálo hnutí ANO s 31 procenty hlasů, druhá ČSSD by měla 28 procent. Jejich odstup se proti lednu prakticky nezměnil.

Poslance by měla i KSČM, TOP 09, KDU-ČSL a ODS. Z nynějších sněmovních stran nadále zůstává pod pětiprocentní hranicí pro vstup do dolní komory Úsvit. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

ANO mělo v únoru o procentní bod více než o měsíc dřív, ČSSD si polepšila o půl procentního bodu. ANO se drží v průzkumech CVVM na prvním místě nepřetržitě od loňského března. Třetí komunisté si naopak proti lednu pohoršili o dva procentní body, v únoru by dostali od voličů 11,5 procenta hlasů.

Čtvrtá TOP 09 se 7,5 procenta hlasů v únorovém průzkumu předstihla lidovce, které by si vybralo šest procent voličů. Hraničních pět procent by dostala ODS. Rozdíly u těchto tří stran ve srovnání s lednem jsou maximálně 1,5 procentního bodu.

Pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny už skoro rok zůstává Úsvit. Podle únorového průzkumu, který se odehrál ještě předtím, než se poslanci hnutí dohodli na založení nové politické strany, by Úsvit dostal 2,5 procenta hlasů, stejně jako Strana zelených. Tři procenta voličů by v tomto měsíci dala hlas Pirátům.

Podle volebního modelu TNS Aisa pro Českou televizi z konce ledna by ANO volby vyhrálo před ČSSD s mnohem výraznějším náskokem. ANO by dostalo 30,5 procenta hlasů, ČSSD 19 procent. Třetí TOP 09 by získala deset procent, KSČM 9,5 procenta, ODS devět procent a KDU-ČSL 6,5 procenta hlasů.

Úsvit by skončil těsně před branami Sněmovny se 4,5 procenta hlasů, stejně jako Strana zelených. CVVM se v průzkumu mezi 2. a 9. únorem dotazovalo 1069 lidí ve věku od 15 let.

Výsledky průzkumů CVVM v porovnání s výsledky minulých voleb do Sněmovny (v procentech):

volby v říjnu 2013 únor 2014 leden 2015 únor 2015
ANO 18,7 25 30 31
ČSSD 20,5 28 27,5 28
KSČM 14,9 15 13,5 11,5
KDU-ČSL 6,8 5,5 7,5 6
TOP 09 12 11 6,5 7,5
ODS 7,7 7,5 6,5 5
Úsvit 6,9 3 2 2,5

Zdroj: CVVM

 

Právě se děje

před 32 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy