Průlomový rozsudek donutí ČEZ odhalit, co dosud tajil

Tomáš Fránek
20. 10. 2009 16:25
Firma s odkazem na obchodní tajemství odmítla vydat informace o palivu v Temelíně

Brno - ČEZ není soukromá firma, která může s odkazem na obchodní tajemství cokoliv tajit, například informace o jaderné elektrárně Temelín, rozhodl soud v průlomovém verdiktu, v němž elektrárenskou společnost označil za "veřejnou instituci", která podobně jako státní úřady či kraje nesmí zatajovat důležité údaje.

Nejvyšší správní soud posuzoval stížnost občanského sdružení "V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín". To chtělo po ČEZu vydat dokumentaci a analýzy týkající se vhodnosti paliva, která do Temelína dodala firma Westinghouse.

Nejsme státní podnik

ČEZ požadované informace odmítl vydat s odkazem na obchodní tajemství. "Nejsme státním podnikem, náš majetek není státní, nehospodaříme s veřejnými prostředky a nejsme dotováni z veřejných rozpočtů," uvedla firma na svou obranu.

U pražského městského soudu uspěla, ten žalobu ekologů zamítl.

Jenže Nejvyšší správní soud tento verdikt zrušil a rozhodl, že ČEZ veřejná instituce je. Podle senátu Nejvyššího správního soudu vedeného soudcem Vojtěchem Šimíčkem splňuje firma všechny znaky, které má veřejná instituce mít.

Proč si soudci myslí, že ČEZ není obyčejná soukromá firma?

Uvedli pět důvodů. Tím prvním je, že firma vznikla z rozhodnutí státu a zřizovatelem byl stát. Stát má stále ve firmě většinu, vlastní zhruba 70 procent akcií.

"Je zjevné, že majetkový podíl České republiky umožňuje přímé ovládání ČEZ. Pokud byla majetková účast státu v kapitálové struktuře ČEZ v roce 2006 více než dvoutřetinová, je z tohoto hlediska jeho postavení v řadě aspektů svojí podstatou daleko bližší postavení státního podniku než ostatních obchodních společností," uvedli soudci.

To dokazuje podle soudu i to, že politici schválili zákon, podle kterého nesmí politické strany sponzorovat firmy, ve kterých má stát vyšší než desetiprocentní podíl. Politici tak postavili na stejnou úroveň státní firmy i obchodní společnosti s podílem státu.

Soud odmítl také argumenty firmy, podle které není dominantním dodavatelem elektrické energie a nenaplňuje tak veřejný účel fungování firmy.

Stát ví, proč má podíl

Soudci sice potvrdili, že ČEZ monopol nemá, úkolem firmy je ale uspokojovat potřeby veřejnosti v oblasti dodávek elektrické energie. „Přestože je jistě elektrizační soustava v EU navzájem propojena, není sporu o tom, že právě oblast energií představuje jeden ze strategických, bezpečnostních a koneckonců i existenčních zájmů České republiky a jistě nikoliv náhodou si proto stát ponechává i v kapitálové struktuře ČEZu rozhodující podíl," uvedli soudci.

Podle soudců platí, že zisk z privatizovaného majetku ČEZ je součástí státního rozpočtu, soud uvádí příklad Státního fondu dopravní infrastruktury. "I v tomto aspektu se výrazně projevuje veřejný zájem na činnosti ČEZu," rozhodl soud.

ČEZ se nejprve chce s rozhodnutím soudu podrobně seznámit, pak oznámí další kroky.

Ten celý případ vrací do Prahy k Městského soudu, ten musí o žalobě ekologů rozhodnout znovu.

Nejvyšší správní soud už vydal několik důležitých rozhodnutí týkajících se poskytování informací. Soudci například rozhodli, že Ředitelství silnic a dálnic nesmí informace tajit s odkazem na obchodní tajemství.

 

Právě se děje

Další zprávy