Protikorupční tažení ANO má potíže. Klíčové normy se zasekly

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
5. 7. 2015 7:33
Protikorupční rada vlády zamítla nový zákon o veřejných zakázkách ministryně Šlechtové. Hotová nejsou ani pravidla pro transparentní řízení státní správy.
Karla Šlechtová.
Karla Šlechtová. | Foto: ČTK

Praha – Nový zákon o veřejných zakázkách ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové ještě nestihl dojít ani do vlády a už se proti němu vzbouřila většina protikorupčních organizací v Česku.

Jde přitom už o druhý protikorupční zákon v gesci hnutí ANO, který se ocitl ve vážných problémech. Kvůli kritice Legislativní rady vlády musel ministr financí Andrej Babiš již dříve stáhnout k přepracování zákon o vnitřní kontrole, která má nastavit transparentní pravidla auditů ve státní správě.

Podle protikorupčních organizací je návrh ministryně krokem zpátky, který místo zpřísnění pravidel podvodníkům s veřejnými penězi usnadní práci. "Současná úprava se osvědčila a méně se krade. Tento zákon by v podstatě zhasnul světlo u zakázek malého rozsahu – těžko by se kdokoli dozvěděl, co se vlastně vysoutěžilo, “ uvedl Pavel Franc z Rekonstrukce státu.

Protikorupční rada vlády proto minulý týden zákon odmítla a doporučila ministrům, aby ho Šlechtové vrátili k přepracování. Norma je podle rady nesrozumitelná, o čemž svědčí více než tři tisíce připomínek, které ministerstvo k návrhu obdrželo. "Je to velmi nepřehledná právní úprava, která má mnoho problémů. Je otázka, do jaké míry by s tím byli laici schopni pracovat," uvedl předseda rady a ministr pro legislativu Jiří Dienstbier.

Pro kabinet Bohuslava Sobotky jde o nepříjemnou komplikaci, protože Evropská unie tlačí na to, aby zákon platil už na jaře příštího roku. Buď tedy přijme ze všech stran kritizovanou normu, nebo hrozí, že Česká republika nebude moci čerpat evropské peníze.

Pravidla pro veřejné zakázky se uvolňují především u zakázek malého rozsahu, ale třeba také při předběžných konzultacích na trhu. "Velkým problémem je také zvýšení limitu na vícepráce až na 50 procent ceny. Ne že by to bylo v principu špatně, ale současný systém kontroly na to nestačí. Stát to není schopen ohlídat ani dnes, kdy je maximum 30 procent,“ myslí si Martin Kameník ze sdružení Oživení.

Zvýšení limitu na vícepráce by podle Kameníka bylo možné, pokud by už platil výše zmíněný zákon o vnitřní kontrole. Jenže ten je zaparkovaný na ministerstvu financí a jeho garanta, prvního náměstka Lukáše Wagenknechta, Babiš minulý týden odvolal.

Tajní subdodavatelé

Nový zákon by také zavedl výjimku, díky které by si úřady pro soudní spory mohly najmout právníky bez soutěže. A zároveň by zrušil povinnost pro vítěze zakázky zveřejňovat své subdodavatele. "Zvláště ve stavebnictví je přitom obvyklé, že velké firmy jsou v podstatě jen průtokáčem peněz – vysoutěží zakázku a vše dají subdodavatelským malým firmám,“ dodává Franc.

Ministerstvo pro místní rozvoj ale popírá, že by příliš uvolňovalo podmínky pro veřejné tendry. "Obecně je zákon v souladu se zadávacími směrnicemi, které v některých případech pravidla rozvolňují, ale v jiných případech současná pravidla zpřísňují," komentoval připomínky Vilém Frček z tiskového oddělení úřadu.

Zákon podle něj zároveň odbourá celou řadu byrokratických povinností, "které bychom také mohli označit za rozvolnění, ale je zřejmé, že takové rozvolnění je více než žádoucí". Naráží tak na časté výtky firem i státních institucí, že přísná pravidla a administrativní náročnost soutěže prakticky paralyzují.

Na odmítnutí zákona protikorupční radou reagovalo ministerstvo stroze. "Zákon, který upravuje zájmy několika protichůdných skupin, zcela logicky nevyhoví všem beze zbytku,“ vzkázala ministryně.

 

Právě se děje

Další zprávy