Proti slonímu viru není lék, zoo se bojí o druhé mládě

Domácí Domácí
18. 12. 2013 12:15
Slonice Tonya zemřela nejspíše na sloní herpes, který napadá pouze mláďata.
Slonice Tonya (vlevo) a její mladší sestra Sita (úplně vpravo).
Slonice Tonya (vlevo) a její mladší sestra Sita (úplně vpravo). | Foto: Tomáš Adamec - Zoo Praha

Praha - Proti virovému onemocnění, kvůli kterému náhle zemřela slonice Tonya, není obrany. Sloní herpes postihuje především mláďata slonů, obavy má proto Zoo Praha i o slůně Situ.

"To, zda v těle virus má, nemůžeme s jistotou určit. Ale i kdyby tomu tak bylo, nemohli bychom s tím nic dělat," řekl ředitel zoo Miroslav Bobek v rozhovoru pro server iDNES.cz.

Takzvaný sloní herpes, který na čtyřletou sloní samici udeřil během 48 hodin, je smrtelný a šance na záchranu je minimální.

"Nejdřív přišly trávicí potíže, pak příznaky koliky, apatie, vřídky na jazyku, zmodrání jazyka...Těch příznaků je celá řada, ale tím, jak to šlo rychle, tak se bohužel jeví pravděpodobné to, že to byl sloní herpes," vysvětlil Bobek.

Podle ředitele se předpokládá, že sloni v sobě tyto viry mají. U mladých zvířat se pak může stát, že se aktivují, zatím ovšem není jasné, z jakých příčin.

"O této nemoci se ví ale poměrně málo, takže těžko říci, kde se mohla nakazit," vysvětlil ředitel. Pravděpodobně si Tonya virus přivezla už ze zoo v Rotterdamu, ze které pochází a kde se herpes už objevil. Onemocnění se ovšem vyskytuje i ve volné přírodě.

Pokud v sobě virus má i zbytek pražské skupiny, v ohrožení je především sestra Tonyi, samička Sita, která se narodila teprve letos v únoru. "U ní pochopitelně obavy máme," dodal ředitel.

Podle něj ale ve většině případů nedochází k sériové nákaze, v lidské péči tak jen výjimečně došlo v řádu měsíců k dalšímu úmrtí.

Desetiprocentní šance na přežití

Prevence ale podle něj v každém případě možná není, nelze ani s jistotou určit, zda Sita virus v těle skutečně má. "Ale i kdyby měla, tak bychom s tím nemohli nic dělat," vysvětlil Bobek.

Podle něj by bylo možné pokoušet se o léčbu až ve chvíli, kdy se objeví první příznaky, pak je možné dát slonovi velké dávky antivirotik. Problémem je ale pro pracovníky zoo vůbec příznaky objevit, podobají se totiž běžným potížím slonů.

I v případě, kdy se léky nasadí brzo, je ovšem šance na uzdravení asi desetiprocentní. Sloni navíc žijí ve velmi těsném stádu a bylo by problematické Situ oddělit.

Podobné komplikace se objevily už i u Tonyi. "Ona je také v chráněném kontaktu a musela by se uspávat a pak by se to do ní muselo pumpovat. V pondělí odpoledne jsme příznaky řešili a v tu dobu mohlo jít o zcela běžnou koliku. Pak to ale vzalo velmi rychlý obrat a už to nemělo smysl zkoušet," dodává ředitel.

 

Právě se děje

Další zprávy