Očkování by mohlo téměř vymýtit rakovinu děložního čípku, přesto ročně podlehne nemoci 400 Češek

Aleš Ligas
2. 11. 2016 14:32
Očkování proti rakovině děložního čípku je v Česku dostupné už deset let. Za tu dobu se její výskyt výrazně snížil. Podle lékařů by se nicméně při rozšíření očkování na větší část populace mohl její výskyt snížit až o devadesát procent. Kromě tohoto druhu rakoviny působí vakcína také jako prevence proti dalším takzvaným papilomavirům (HPV), které způsobují například rakovinu vaginy, zevních rodidel, penisu, hlavy nebo krku. Lékaři také zdůrazňují, že se HPV onemocnění týkají mužů ve stejné míře jako žen, i když prevenci často podceňují.
rakovina ilustrační
rakovina ilustrační | Foto: Thinkstock

Praha – Za deset let očkování proti rakovině děložního čípku a dalším lidským papilomavirům (HPV) se výskyt tohoto druhu onemocnění výrazně snížil. "HPV je v současnosti nejčastější sexuálně přenosná infekce. Za život se s ní setká 80 procent z nás, a to často brzy po zahájení sexuálního života. Organizmus se s ní většinou sám vyrovná, ale u některých lidí vede k rozvoji rakoviny nebo jiného onemocnění," vysvětlil lékař Jiří Ondruš, který je zároveň prezidentem organizace HPV College zabývající se poradenstvím v oblasti těchto druhů onemocnění.

Rakovina děložního čípku je nejčastějším zhoubným onemocněním, které způsobuje infekce HPV. Dalšími jsou například rakoviny vaginy, zevních rodidel, penisu, krku nebo hlavy.

"Zatímco u rakoviny děložního čípku výskyt klesá, u onemocnění, jako jsou například onemocnění dýchacích cest nebo oblasti genitálií, výskyt dramaticky roste," říká místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák a dodává, že výskyt rakoviny v oblasti hlavy a krku je třikrát větší než před dvaceti lety.

Řešením by podle něj bylo rozšíření očkování na větší část populace, a to například i zařazením vakcíny do povinného spektra očkování. V zemích, kde je tento druh očkování hodně rozšířený, došlo až k 90procentnímu snížení výskytu.

"V Austrálii je očkování proti HPV součástí speciálního školního vakcinačního programu, kdy dvanáctiletí dostanou vakcínu zdarma. A to nejen dívky, ale i chlapci," upřesnil Dvořák. Mužské populace se onemocnění způsobené HPV infekcí týká stejnou měrou, na což se podle Dvořáka často zapomíná.

1000 žen ročně v Česku onemocní

V Česku každý rok onemocní rakovinou děložního čípku zhruba tisíc žen a z toho zhruba čtyři stovky onemocnění podlehnou. "Ženy nejčastěji napadá, když jsou v produktivním věku, chodí do práce a starají se o své rodiny. Je smutné, že se v drtivé většině jedná o zbytečná úmrtí, kterým šlo předejít," uvedla místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a budoucí hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Jermanová (Hnutí ANO), která má záštitu nad projektem zabývajícím se zlepšováním povědomí o tomto druhu rakoviny.

Na přesné výsledky dopadu očkování na výskyt rakoviny děložního čípku si bude veřejnost muset ještě počkat. "Tato choroba se rozvíjí několik let až desetiletí od momentu nákazy. Již nyní ale odborníci předpovídají, že v zemích s vysokým pokrytím očkování může do několika let dojít k téměř úplnému vymizení tohoto onemocnění," uzavřel Ondruš.

V Česku je vakcína proti HPV dostupná od roku 2006. V roce 2012 zavedlo ministerstvo zdravotnictví zdarma dobrovolné očkování proti HPV pro třináctileté dívky. Momentálně je v této skupině naočkováno asi 63 procent dívek, což by podle odborníků mohlo znamenat v řádech několika desetiletí snížení výskytu až o 74 procent. Vakcína je dostupná zhruba ve 130 zemích světa. Z toho více než šedesát z nich zařadilo očkování proti HPV do národních imunizačních programů.

Stačilo by mi, kdyby díky mně šly na prohlídku třeba jen 3 ženy, říká autorka kampaně Měsíc raka Lucie Bittalová, která má sama rakovinu děložního čípku. Potřebuje prý být aktivní, aby se netrápila. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Nový majitel Aera už ve Vodochodech neplánuje mezinárodní letiště

Nový majitel výrobce letecké techniky Aero Vodochody nepočítá s vybudováním mezinárodního civilního letiště pro osobní ani nákladní přepravu. Letiště bude sloužit hlavně pro firemní potřeby. Uvedl to mluvčí Aera Vodochody Tobiáš Tvrdík. Vytvořit ve Vodochodech mezinárodní letiště, které by mohlo konkurovat Ruzyni, plánoval předchozí majitel Aera, investiční skupina Penta.

Majitelem Aera Vodochody je od září společnosi HSC Aerojet, v níž má většinu maďarský finančník Szalay-Bobrovniczky. Menší podíl vlastní česká skupina Omnipol. "Po změně majitelů Aera Vodochody se s vybudováním mezinárodního civilního letiště pro osobní ani nákladní přepravu už nepočítá. Noví vlastníci společnosti jsou přesvědčení, že letiště ve Vodochodech má sloužit zejména potřebám Aera," uvedl Tvrdík.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

Obrat e-shopů během Black Friday byl podle Heureka.cz o 12 procent nižší proti loňsku

Obrat e-shopů na slevovou akci Black Friday, která letos připadla na pátek 26. listopadu, byl podle nákupního rádce Heureka.cz o zhruba 12 procent nižší oproti loňsku, ale asi o 30 procent vyšší ve srovnání s předpandemickým rokem 2019. V letošním roce se zatím jednalo o nejsilnější nákupní den. Mezi nejprodávanější zboží patřily notebooky, mobilní telefony a dále třeba investiční zlato. Vyplývá to z dat portálu Heureka.cz.

Pro internetové prodejce byl loňský rok podle ředitele nákupního rádce Heureka.cz Jana Mayera rekordní. V době konání akce Black Friday neboli černého pátku musela být většina obchodů kvůli šíření nákazy koronaviru zavřená. Lidé tak nákupy přesunuli na internet, letos měli možnost nakupovat i fyzicky v kamenných obchodech. Experti ze společnosti vshosting~ a Shopsys jako další důvod meziročně horších výsledků e-shopů uvádějí vysokou míru inflace, v důsledku které Češi začali šetřit.

E-shopy na portálu Heureka.cz v pátek při letošní akci Black Friday nabízely podle Mayera 430 000 produktů s přibližně desetiprocentní slevou oproti běžné ceně na internetu. Taková výše slevy odpovídá podle dat Heureky standardu, mírně se zvýšil počet zlevněných produktů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy