"Kurýr není otrok, Wolt = bída." Rozvozci jídla protestovali proti snížení odměn

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 2. 2023 14:38
Zhruba stovka kurýrů rozvážkové společnosti Wolt demonstrovala v Praze proti změnám v odměňování a snížení honorářů. Organizátoři protestu uvedli, že společnost jednostranně změnila odměňovací systém a většině kurýrů se snížila odměna o zhruba 20 procent. Společnost Wolt uvedla, že systém změnila s cílem dosáhnout spravedlivější výše honorářů, a očekává, že výdělky kurýrů brzy stoupnou.
Centrem Prahy prošly první únorový den desítky kurýrů donáškové služby Wolt, kteří dávali hlasitě najevo nespokojenost s platovými podmínkami. | Video: Radek Bartoníček

Organizátoři protestu na středu vyhlásili jednodenní stávku, kterou chtějí vyjádřit nespokojenost s přístupem společnosti k jejím kurýrům. Podle nich firma pravidelně snižuje proplacené honoráře, které kurýři v mobilní aplikaci vidí před přijetím objednávky. Vadí jim také to, že jsou kurýrům nevýhodně započítávány kilometry, které ujedou.

Účastníci protestu dorazili na Václavské náměstí v modrých bundách s logem firmy Wolt. Někteří přijeli na kolech. S sebou přinesli transparenty s nápisy jako "Kurýr není otrok" nebo "Wolt = bída", pískali na píšťalky a provolávali různá hesla, nejčastěji bylo slyšet "hanba".

Kolem poledne se protestující za neutichajícího pískotu a provolávání hesel vydali k budově společnosti, jejímž zástupcům chtěli předat své požadavky. Budova ale byla zavřená a organizátoři vyzvali kurýry, aby se do doby, než s nimi firma začne jednat, nepřipojovali do aplikace Wolt.

Až 300 korun za hodinu, tvrdí firma

Zástupci Woltu v tiskové zprávě uvedli, že původně byli připraveni požadavky protestujících převzít, kvůli uzavření budovy z bezpečnostních důvodů to ale nebylo možné ani v kancelářích, ani před budovou. "Nemění to však nic na tom, že jsme jednání otevřeni a chceme se s partnerskými kurýry potkat a jejich podněty si vyslechnout. Zástupce protestu jsme o této skutečnosti obratem informovali a nabídli jim možnost náhradního setkání," uvedli.

Podle firmy kurýři dlouhodobě požadovali stanovení odměn podle délky trasy a zobrazení částky za rozvoz před přijetím objednávky. Wolt má v Česku přes 7000 kurýrů a dotazníkové šetření provedla mezi 1000 respondenty. Podle společnosti většina z nich zavedené změny vnímá pozitivně. Rovněž uvedla, že denní výdělky jsou nyní významně zkreslené tím, že do systému se připojuje rekordní množství lidí, kteří ho chtějí vyzkoušet, lze podle ní ale očekávat, že situace se brzy vrátí k normálu.

Nový model odměňování má podle společnosti lépe odrážet úsilí vynaložené pro doručení objednávky. "Kurýři jsou tak přesněji hodnoceni podle reálné vzdálenosti a náročnosti zakázky. Odměnu vidí s předstihem, takže se mohou rozhodnout, zda objednávku přijmou," napsali zástupci Woltu.

Na základě dat ze systému budou podle nich výdělky bez spropitného činit v průměru mezi 250 až 300 korun za hodinu v Praze a Brně, na podobnou částku chce firma cílit i v regionech. Proto žádá kurýry, aby s hodnocením nově zavedeného systému počkali.

Jeden z protestujících řekl, že systém odměňování se změnil minulý týden a na přijetí objednávky v aplikaci mají kurýři 15 vteřin. Protestujícím podle něj mimo jiné také vadí, že nově dostanou za dvě objednávky z jednoho podniku honorář jako za jednu. V petici proto požadují dvě odměny za duplicitní objednávky.

Technologický start-up Wolt vznikl v roce 2014 ve Finsku. Nyní působí ve 23 zemích. Na český trh Wolt vstoupil před pěti lety, v současné době působí ve dvacítce měst. Ve stejném oboru v Česku podnikají třeba rozvozci Dáme jídlo či Bolt.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude dosavadní zástupce Pavel Švec

Novým šéfredaktorem zpravodajského webu Aktuálně.cz bude od 1. dubna dosavadní zástupce šéfredaktora Pavel Švec, který je zároveň šéfdramaturgem videopořadu Spotlight. Švec nahradí Jana Nevyhoštěného, který byl ve funkci od loňského července.

"V novinářských týmech Economie máme mnoho kvalitních novinářů s manažerskými kompetencemi. Rozhodnout se, komu svěřit řízení Aktuálně.cz, proto nebylo jednoduché. Pavel Švec je respektovaným členem redakce, který má za sebou skvělé výsledky. To spolu s jeho vizí rozvoje Aktuálně.cz rozhodlo," uvedla generální ředitelka Economie Lenka Černá.

Aktuálně.cz pod vedením Švece bude nabízet čtenářům podle tiskové zprávy obsah více na míru. Zpravodajské rubriky se spojí do jednoho oddělení, které umožní efektivněji nasměrovávat pozornost na důležitá témata a zpracovávat je důsledně, inovativně a v širším kontextu. Redakce rovněž prohloubí spolupráci s dalšími tituly Economie, zejména v oblasti ekonomiky a byznysu, uvedlo vydavatelství.

"Budeme se soustřeďovat na témata, žánry a grafické formáty, v nichž jsme tradičně nejsilnější a které u nás čtenáři dlouhodobě hledají, zároveň je chceme dále rozvíjet. Chceme se prezentovat jako moderní web, který má svou jedinečnou identitu," doplnil Pavel Švec.

Švec zahájil svou novinářskou dráhu v roce 2010 v pražské regionální redakci MfDnes. O čtyři roky později se stal členem celostátního reportérského oddělení tohoto deníku. Věnoval se historickým tématům, armádě, životnímu prostředí či politice. V letech 2017 a 2018 pracoval zhruba rok ve zpravodajství České televize, pak vedl domácí redakci MfDnes a v létě 2020 nastoupil na stejnou pozici v Aktuálně.cz. V roce 2022 se stal zástupcem šéfredaktora a šéfdramaturgem videopořadu Spotlight moderátorek Světlany Witowské a Lindy Bartošové.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Basketbalistky USK budou hrát o evropský triumf v Praze

Basketbalistky ZVVZ USK Praha budou ve své hale na Královce hostit od 14. do 16. dubna Final Four Evropské ligy. Naposledy se finálový turnaj uskutečnil v české metropoli v roce 2015 a USK na něm tehdy navázal na triumf Gambrinusu Brno z roku 2006. 

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové se při šesté účasti ve Final Four utkají v pátek 14. dubna v semifinále s tureckým Mersinem. Druhý zápas obstarají ve stejný den jiný turecký klub Fenerbahce Istanbul s italským Schiem. O dva dny později se uskuteční duel o třetí místo a finále.

Zdroj: ČTK
Další zprávy