Proruští záložáci pohasli, pořádají ale akce pro školy. Ministerstvo nic nezmůže, i když je proti

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
21. 5. 2018 7:34
Branný den v Petrovicích u Karviné na konci dubna byl už druhý v pořadí. Ministerstvo školství se zapojením spolku nesouhlasí, ale uvádí, že rozhodnutí je na řediteli dané školy.
Branný den v Petrovicích u Karviné
Branný den v Petrovicích u Karviné | Foto: Obec Petrovice u Karviné

Praha - Spolek Českoslovenští vojáci v záloze za mír, jehož síla vrcholila v roce 2015, pohasíná. Namísto radikálního vystupování, kritiky Západu a nacvičování zadržování uprchlíků po lesích je v posledních týdnech nejvíc zviditelnil branný den pro školáky na Karvinsku.

Na akci pro žáky školy v obci Petrovice upozornil server Novinky.cz. Připomněl, že šéf spolku Ivan Kratochvíl přispívá na proruské dezinformační weby, že členové otevřeně označují NATO za teroristickou organizaci nebo že tvrdí, že "přišel čas ke změně", při které "poteče krev" a symbolem vítězství bude nový ruský tank Armata na podstavci v Praze.

Jiný člen byl zase souzen za výrok z doby velkého napětí mezi Ruskem a Západem, že v případě války dojde k postřílení české vlády a parlamentu.

Čtvrťáci a páťáci v Petrovicích u Karviné nicméně zřejmě politické školení nedostali. Branný den pro ně spolu se zdejší základní školou připravil správce facebookové skupiny "záložáků" Martin Vengel. "Bydlí v Petrovicích a je považován za slušného a normálního člověka," řekl Aktuálně.cz starosta pětitisícové obce Marian Lebiedzik z ČSSD.

Vengelův facebookový profil nepůsobí dojmem nesmiřitelného radikála. V době prezidentské volby sice podpořil Miloše Zemana, jindy zkritizoval KDU-ČSL nebo koncesionářské poplatky. Ale o moc víc toho nepíše.

Podle videozáznamu z akce se školáci zabývali například základy topografie, zdravovědou nebo absolvovali opičí dráhu. Také si osahali střelné zbraně a podívali se na nácvik zatýkání muže v autě v podání skupiny nadšenců, která se ve volném čase zabývá nácviky policejních technik.

Podobné branné dny namísto vyučování plánuje Vengel letos uspořádat ještě dva. Mohly by v očích veřejnosti částečně napravit pověst spolku, který svou vyhraněností mnohé lidí spíše odradil a od kterého se armáda distancovala.

Rozhoduje ředitel, krčí rameny ministerstvo

Ministerstvo školství z toho příliš nadšené není. "O výběru vzdělávacích aktivit ale rozhoduje ředitel, který je také zodpovědný za jejich výběr. Je nutné, aby se s obsahem takové akce seznámil a informoval se i o aktérech těchto aktivit," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Jarmila Balážová.

Redakce oslovila také ministra Roberta Plagu. Ten nicméně na dotaz, zda mu nevadí pořádání branných dnů pod hlavičkou spolku prokremelských aktivistů, neodpověděl.

Podle Balážové je u podobných akcí podmínkou soulad s rámcovým vzdělávacím programem pro základní vzdělávání. V tom stojí, že důležitou součástí vzdělávání je "prevence rasistických, xenofobních a extremistických postojů, výchova k toleranci a respektování lidských práv". "Spolek hlásající zmíněné postoje by dle Balážové "neměl takové aktivity ve školách provádět".

Česká školní inspekce, jejímž posláním je dohled nad dodržováním pravidel vzdělávání, nicméně podnět k prošetření branného dne v Petrovicích neobdržela.

Aktivita spolku slábne. Žádné veřejné projevy, píše vnitro

Ministerstvo vnitra vede "záložáky" v pravidelných čtvrtletních zprávách o extremismu. Zdá se, že aktivita spolku opadá a že činnost vyvíjejí jen jednotlivci.

Ještě loni na jaře si vnitro všímalo, že se "extremistické uskupení", jak spolek označuje, věnovalo tématu zhoršení bezpečnostní situace na Ukrajině. V létě se jeho členové snažili navazovat kontakty s policisty. Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí roku 2017 nicméně ministerstvo označuje spolek za pasivní a neregistruje u něj žádné veřejné projevy.

Starosta Petrovic Marian Lebiedzik neskrývá rozpaky nad tím, že si média všimla akce pro školáky v jeho obci. "Jsem z toho překvapený a trochu i zklamaný. Je to druhý ročník té akce a žádné náznaky závadného chování tu nebyly, naopak, všichni byli spokojení," řekl Aktuálně.cz. Děti se podle něj dozvěděly něco nového a akce pro ně byla zajímavá.

Starosta připouští, že "Československé vojáky v záloze za mír" na webu vnitra nehledal. "Podívali jsme se, zda je ta organizace řádně registrovaná a že to je zapsaný spolek. Zprávy o extremismu jsme nečetli. Ale žádné zmínky typu, že NATO je teroristická organizace, na branném dnu nepadly," dušuje se.

"Další branné dny se stejnou organizací jako dosud už ale teď, kvůli té medializaci, nepřicházejí do úvahy. Do toho už nikdo nepůjde," soudí starosta, jinak též proděkan jedné z fakult Slezské univerzity a bývalý náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

O tom, že akce pro školáky připravuje i česká armáda, Lebiedzik podle svých slov nevěděl. Ministerstvo obrany vedené Karlou Šlechtovou nicméně chce prosadit zavedení jisté formy branné výchovy také, i když raději používá název civilní příprava obyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy