Vypíšu odměnu pro nálezce Peroutkova článku, slibuje Zeman

ČTK Domácí ČTK, pej, Domácí
Aktualizováno 3. 5. 2015 13:01
Vím na sto procent, že jsem ho četl. Omluvit se mohu leda za jeho nenalezení, trvá na svém prezident.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pokud mluvčí Hradu Jiří Ovčáček nenajde do konce června sporný článek Hitler je gentleman, který prezident Miloš Zeman připsal Ferdinandu Peroutkovi, vypíše Zeman z vlastního odměnu pro toho, kdo ho najde. Prezident to řekl v neděli v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman už dříve uvedl, že pokud se článek nenajde, tak se omluví. Nyní ale zdůraznil, že se může omluvit pouze za jeho případné nenalezení. Dál trvá na jeho existenci.

"Pokud Jiří Ovčáček tento článek nenajde do 30. června, tak z vlastní kapsy vypíšu cenu pro toho, kdo ten článek objeví. Protože vím, že vím na sto procent, že ten článek existuje, protože jsem ho sám četl," uvedl Zeman.

Stačilo by mi, kdyby prezident řekl, že svých slov o Peroutkovi lituje, tvrdí jeho vnučka Terezie Kaslová. Zemanovi lidé se teď podle ní chovají jako malé děti, které se snaží odvést pozornost. | Video: Daniela Drtinová

Jak vysoká částka to bude, nechtěl prezident předjímat. "Ale bude to částka dostatečná na to, aby motivovala archivního badatele a ten se pokusil tento článek najít," dodal.

Grosse jsem si přestal vážit, tak proč bych posílal věnec

K nedávnému úmrtí expremiéra Stanislava Grosse prohlásil, že je mu líto, že zemřel v pouhých 45 letech. Nelituje nicméně, že se s ním neusmířil, přestal si ho totiž vážit.

"Já nejsem pokrytec. Já posílám věnce na pohřby těch, kterých si vážím. A je pravda, že Stanislava Grosse jsem si přestal vážit," uvedl Zeman. Za jeho vedení ČSSD přitom Gross udělal strmou politickou kariéru, v Zemanově vládě byl ministrem vnitra, a nynější prezident mu byl dokonce za svědka na svatbě.

Hlavním důvodem prý není jeho "zrada"  při prezientské volbě 2003, nýbrž jeho zázračné zbohatnutí.

"Jenom naprostý neználek mohl očekávat, že ta transakce s akciemi Moravia Energo byla čistá a že byla důsledkem jeho podnikatelského talentu," řekl prezident.

Věřím, že Zeman si skutečně myslí, že stále nenalezený Peroutkův článek skutečně četl, je to součást jeho neurologické diagnózy, říká profesor neurologie a vydavatel Přítomnosti Martin Jan Stránský. | Video: Daniela Drtinová

Měsíční plat svého kancléře Vratislava Mynáře 120 tisíc včetně odměn komentoval slovy, že bere stejně jako předchozí kancléř, plat se prý na tomto postu neměnil.

Jeden ze čtenářů se ho zeptal, zda když o dvou Češkách osvobozených z pákistánského zajetí prohlásil, že by potřebovaly na zadek, naplácal své dceři Kateřině po její návštěvě pornopárty. "Já jsem své dceři nikdy nenaplácal, na rozdíl od její matky. Zastávám názory, že tělesné tresty ponižují,“ řekl Zeman.

Zeman chce s Putinem řešit pohledávky

Pokud se prezident Miloš Zeman při nadcházející návštěvě Moskvy setká s ruským protějškem Vladimirem Putinem, chce s ním mluvit o ekonomických vztazích a nesplacených pohledávkách českých firem v Rusku. Přijde-li řeč na Ukrajinu, plánuje pochválit poslední kroky prezidenta Petra Porošenka.

Miloš Zeman prohlásil, že se Pobaltí nemusí bát ruského útoku, protože Vladimir Putin není sebevrah. Sebevražda naopak hrozí nám, tvrdí komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. | Video: Petr Honzejk

Ke své nadcházející cestě do Moskvy prezident dále uvedl, že s sebou poveze delegaci veteránů z východní fronty, zúčastní se setkání s Putinem a recepce a položí věnce u památníku padlých. Nevyloučil to, že by se mohl sejít s ruským prezidentem i k osobnímu rozhovoru.

Konkrétně by se s ním chtěl bavit o nesplacených pohledávkách některých českých podniků v Rusku. Bude-li Putina zajímat i Zemanův názor na situaci na Ukrajině, je prý prezident připraven mu jej sdělit. Plánuje přitom mimo jiné ocenit nedávné kroky ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který zbavil gubernátorské funkce miliardáře Igora Kolomojského a zrušil jeho soukromou armádu.

Na otázku, zda se líbí sám sobě, odpověděl, že si není ani odporný, ale ani se sám sobě nelíbí.

"Nejsem ani ruský, ani izraelský ani čínský agent. Jediné, co jsem ochotný uznat je, že jsem agent České republiky," odpověděl prezident Miloš Zeman na to, komu fandí na právě probíhajícím MS v hokeji.

A celý rozhovor ukončil s tím, že serveru Blesk.cz přeje, aby tento rozhovor byl pro čtenáře zajímavější než "botičky a kabelky paní Babišové".

 

Právě se děje

před 11 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy