Projekt 30: Tohle utkání zdaleka není u konce, říká v anketě moderátor Veselovský

Josef Pazderka Josef Pazderka
30. 9. 2019 11:38
U příležitosti 30. výročí sametové revoluce oslovilo Aktuálně.cz třicet osobností veřejného života a svých spolupracovníků, aby odpověděli na čtyři bilanční otázky. "Myslím, že utkání ještě není ani zdaleka u konce, ale zatím to vidím spíš na remízu," odpovídá v anketě novinář a moderátor DVTV Martin Veselovský (*1972).
Martin Veselovský na fotografii z roku 1989 a v současnosti.
Martin Veselovský na fotografii z roku 1989 a v současnosti. | Foto: soukromý archiv Martina Veselovského, Matej Slávik

Jaká nejsilnější vzpomínka se vám vybaví z listopadu 1989?

Silné vzpomínky mám dvě. Jednak pocit, že mi ujely dějiny, zatímco jsem se bavil večer 17. listopadu na diskotéce na Benecku a o dění v Praze jsem se dozvěděl až druhý den od spolužáků z gymnázia. A pak o týden později vylepování revolučních plakátů s kamarádem v mém rodném Vrchlabí. Respektive zjištění, že o několik domů za námi jde hlavní ulicí tmavá postava a všechny z Prahy přivezené plakáty upozorňující na pondělní generální stávku pečlivě strhává. Dodnes nevím, kdo to byl, ale jako sedmnáctiletí gymnazisté jsme v něm viděli minimálně agenta KGB.

Jak hodnotíte uplynulých třicet let svobody? Jako úspěch, neúspěch, remízu…

Myslím, že utkání ještě není ani zdaleka u konce, ale zatím to vidím spíš na remízu. Těm, kdo z většiny toho, co se dělo po roce 1989, profitovali, se podařilo zapomenout na ty, pro které ta doba znamenala ztrátu. Takže po třiceti letech žijeme ve svobodné demokratické zemi, máme svobodu projevu a pohybu, nikdo po nás na hranicích nestřílí, ale žijeme také v zemi, kde je desetina lidí ohrožena příjmovou chudobou, desetina lidí má exekuci a čtvrtina Čechů nemá na týdenní dovolenou mimo domov. Je tu tedy stále možnost, že ve finále polistopadový vývoj všichni projedeme.

Martin Veselovský na archivní fotografii z roku 1989.
Martin Veselovský na archivní fotografii z roku 1989. | Foto: Soukromý archiv Martina Veselovského.

Jsou dnes hesla sametové revoluce - svoboda, demokracie, pravda a láska - vyprázdněná? Nebo jsme se změnili my?

Z mého pohledu vyprázdněná nejsou. Jen tehdy byla naplněná revolučním étosem, dobře se skandovala na náměstích a psala na plakáty. Stejně vlastně fungují i dnes, dělají se z nich skvělé nálepky jako "pravdoláskař" a podobně. Co se jejich naplnění týče, myslím, že jsme tak nějak automaticky předpokládali, že přijde samo od sebe. Nepřišlo.

Co by měli podle vás Češi dělat, aby nepřišli o hodnoty listopadu 1989?

Nevím, co by měli dělat Češi. Pro mě zůstává hodnotou vědomí, že věci nejsou dané a že je možné vždycky, i v největším marasmu, zvednout hlavu a začít věci dělat jinak. Vzpomínky na dny po 17. listopadu, kdy se režim sypal jak domeček z karet, mi dávají naději.

Zde naleznete další odpovědi z velké ankety on-line deníku Aktuálně.cz k 30. výročí listopadu 1989. 

 

Právě se děje

před 30 minutami

Jedny z nejprodávanějších amerických novin USA Today poprvé podpořily do voleb jednoho z kandidátů

Redakční rada jednoho z nejprodávanějších amerických deníků USA Today dnes podpořila do prezidentských voleb demokrata Joea Bidena. Je to přitom poprvé, co se list postavil za jednoho z kandidátů od svého založení v roce 1982. Podobný krok již letos učinilo několik dalších periodik.

"Není to něco, co bychom dělali zlehka či s nadšením," uvedl šéf redakční rady USA Today Bill Stenberg. "V roce 2016 nedokázali konzervativní členové jít o krok dál a podpořit Hillary Clintonovou," pokračoval s tím, že před čtyřmi roky list jen nabádal svoje čtenáře, aby nevolili Trumpa, nicméně podporu nevyslovil nikomu.

"Nyní, když je to otázka Joea Bidena proti Donaldu Trumpovi, byla v radě plná shoda nejen na tom postavit se znovu proti Donaldu Trumpovi, ale udělat krok navíc a podpořit Joea Bidena, který je méně polarizující a kontroverzní postavou než Clintonová," dodal Stenberg.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko, které se podílelo na uzavření obou příměří tento měsíc. Naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy