Projekt 30: Pravda a láska nikdy nezvítězí samospádem, tvrdí kněz Orko Vácha

Josef Pazderka Josef Pazderka
26. 10. 2019 18:35
U příležitosti 30. výročí sametové revoluce oslovilo Aktuálně.cz několik desítek osobností veřejného života a svých spolupracovníků, aby odpověděli na čtyři bilanční otázky. "Trocha národní hrdosti by neškodila," říká katolický kněz a biolog Marek Orko Vácha (*1966).
Marek Orko Vácha na archivním a současném snímku.
Marek Orko Vácha na archivním a současném snímku. | Foto: archiv Marka Váchy

Jaká nejsilnější vzpomínka se vám vybaví z listopadu 1989?

Byli jsme v pátém ročníku na biologii, nejstarší studenti, proto jsme na přírodovědě v Brně revoluci nějak táhli. Jedna z prací, kterou jsem dostal za úkol, byla velmi odpovědná, nikomu jsem o ní neříkal, vědělo nás to pár.

Tehdy v listopadu ’89 napadl sníh, každý den jsem jel na kole do neznámé ulice, zazvonil u neznámého domu s neznámým jménem na zvonku a muž, který měl doma jako tehdy jeden z mála poslední výstřelek techniky, jehličkovou tiskárnu, pootevřel dveře, předal mi tlustý svazek letáků, které přes noc natiskl a které jsme pak rozvěšovali. A ještě jednu věc mi dal. Panáka slivovice, abych v té zimě přežil. Denní rituál té doby, na který nikdy nezapomenu: kolo, ulice, pootevřené dveře, dokumenty, panák.

Marek Orko Vácha na počátku 90tých let na biologické expedici.
Marek Orko Vácha na počátku 90tých let na biologické expedici. | Foto: Soukromý archiv Marka Orko Váchy.

Jak hodnotíte uplynulých třicet let svobody? Jako úspěch, neúspěch, remízu…

Jako krizi, která se může stát šancí. Jako dobu, kdy jsme pochopili, že svoboda není nula nebo jednička, že buď je, nebo není, že svoboda je spíš druh umění, malířská technika. Že vyžaduje cvik, citlivost k detailu a stálou pozornost. Že svoboda je proces a že je stále třeba být připraven ji budovat nebo bránit. Že nikdy není jednou provždy vybojovaná.

Jsou dnes hesla sametové revoluce - svoboda, demokracie, pravda a láska - vyprázdněná? Nebo jsme se změnili my?

My jsme se moc nezměnili. Jsme národ individualistů, milujeme parodie. Vždycky nás svírali buď ze západu mnohem silnější Němci, nebo z východu mnohem silnější Rusové. Náš archetypální národní hrdina není William Wallace ze Statečného srdce, nýbrž dobrý voják Švejk. Trocha národní hrdosti by neškodila.

Co by měli podle vás Češi dělat, aby nepřišli o hodnoty listopadu 1989?

Jako průměrný Čech chci pochopit, že pravda a láska nikdy nezvítězí samospádem, že se já sám musím hodně snažit, aby se tak stalo, že se musím snažit zdola a nespoléhat na nikoho. Že dobré projekty, které když nepřivedu k životu já, nikdy nevzniknou. Až nás bude deset milionů, něco se přece musí stát.

Zde naleznete další odpovědi z velké ankety online deníku Aktuálně.cz k 30. výročí listopadu 1989. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy