NKÚ tak potvrdil to, o čem léta informují aktivisté, úředníci a média. Totiž, že prodej majetku z Fondu dětí a mládeže byl v řadě případů minimálně velmi nevýhodný.
Cenu nemovitostí, které měly sloužit dětským a mládežnickým organizacím, odhadli znalci na téměř 200 milionů korun. Likvidátor fondu Pavel Žák je ale prodal za pouhých 37 milionů korun.
Desítky nevýhodných prodejů
Z celkem třiceti šesti prodaných objektů bylo dvacet osm prodáno pouze třem obchodním společnostem.
Při prodeji šesti budov a pozemků, mezi nimiž byl například pozemek ve Špindlerově Mlýně, ubytovací základna na Dolní Bečvě nebo Klub mladých v Trutnově, likvidátor uzavřel smlouvy se zájemci, kteří nabídli nižší cenu než jiní uchazeči.
Rozdíl v nabízených cenách byl přitom více než jeden a půl milionu korun.
Podle kontrolorů byl jedním z nejmarkantnějších případů nevýhodného postupu likvidátora Fondu dětí a mládeže prodej hotelu Belária Hradec nad Moravicí. Cena hotelu s kapacitou 163 lůžek, s bazénem, saunou, víceúčelovou halou a vlastní čistírnou odpadních vod, byla podle NKÚ minimálně sedmdesát milionů korun. Likvidátor ale hotel prodal za pouhých dvacet čtyři a půl milionu korun.
Obešel vládu i poslance
Likvidátor Fondu dětí a mládeže o svém postupu neinformoval vládu a postupoval rozporu s usneseními Poslanecké sněmovny. Vláda tak například nebyla informována o vyřazení některých budov z výběrových řízení z důvodu, že měly být nevhodné pro práci s dětmi.
Likvidátor nerespektoval usnesení poslanců, které mu ukládalo pozastavit veškeré aktivity související s prodejem majetku Fondu dětí a mládeže. "V řadě případů se jednalo o lukrativní nemovitosti, které likvidátor prodal za výrazně nižší kupní cenu, než je současná tržní a dokonce i účetní cena těchto nemovitostí," uvedli kontroloři NKÚ.
Likvidátor tak prodal i dva objekty, které sněmovna schválila k bezplatnému převodu občanskému sdružení Junák. Jednalo se o pozemek Přísečná Domoradice a obytný dům v Praze-Vinohradech.
Policisté už kvůli prodejům majetku obvinili bývalého likvidátora fondu Pavla Žáka a jeho dva spolupracovníky. Podle policie ochudili stát při deseti transakcích minimálně o 37 milionů korun.
Ministerstvo financí kvůli nevýhodným převodům majetku Fondu dětí a mládeže podalo na třicet žalob, kterými usiluje o to, aby se majetek vrátil zpět státu. Soud už rozhodl například o tom, že se státu vrací pozemek na Českokrumlovsku.
Fond dětí a mládeže vznikl v roce 1993 a převzal jmění někdejšího Svazu socialistické mládeže (SSM).