Prochází vám občanka? Máte tři dny na podání žádosti

Michal Pavec
27. 11. 2007 17:50
Končí platnost průkazů vydaných v roce 1998
Občanský průkaz vzor 94. Tento typ průkazů by měl do konce roku 2008 úplně zmizet
Občanský průkaz vzor 94. Tento typ průkazů by měl do konce roku 2008 úplně zmizet | Foto: Ministerstvo vnitra

Praha - Jen tři dny zbývají lidem, kterým letos vyprší platnost občanského průkazu, aby si zažádali o jeho výměnu. Pokud to nestihnou, hrozí jim až desetitisícová pokuta.

Poslední listopadový den se týká dokladů vydaných do 31.12. 1998, které už po Novém roce nebudou platit. Samotná výměna občanky může trvat měsíc, a proto musejí jejich držitelé podat žádost ještě v listopadu.

Jde už o třetí fázi výměny starých průkazů za nové typy se strojově čitelnými údaji, s nimiž mohou lidé cestovat po Evropské Unii.

Datum platnosti neplatí

Jak vyměnit občanku?
Autor fotografie: Archiv Ministerstva vnitra

Jak vyměnit občanku?

  • O novou občanku musejí lidé zažádat nejdéle měsíc před vypršením platnosti starého průkazu. Lhůta pro její vydání je totiž 30 dnů
  • Pokud si občan nestihne podat žádost včas, může dostat pokutu až 10 000 Kč
  • Žádosti se podávají u obecních úřadů s rozšířenou působností nebo u matričních úřadů
  • Na úřadě musí občan předložit vyplněnou žádost o průkaz (nyní může i poštou), rodný list, doklad o státním občanství, případně doklady, které ověřují údaj, který si chce občan nechat do průkazu vepsat a jednu fotografii

V souvislosti s výměnou je ale mohou potkat i zmatky, když se budou spoléhat na datum platnosti uvedené na občance.

Na řadě průkazů vydaných do konce roku 1998 je totiž uvedeno, že jejich platnost končí až v průběhu roku 2008. Lidé, kteří mají povinnost tyto občanky vyměnit za nové, ale často netuší, že ministerstvo vnitra požaduje výměnu těchto průkazů totožnosti už do konce letošního roku.

Tuto skutečnost potvrzuje i ministerstvo vnitra, které má výměnu občanských průkazů na starosti. "V tomto případě rozhoduje datum vydání, ne datum platnosti," uvedl Vladimír Řepka z tiskového odboru ministerstva.

Žádat lze i poštou

Úřad je ale přesvědčen, že na tuto změnu upozorňoval dostatečně. Navíc pro zhruba 280 tisíc lidí, kteří si ještě žádost o výměnu nepodali, ministerstvo přichystalo možnost vyřídit si žádost pomocí pošty.

Opozdilcům, kteří žádost ještě nepodali, ji rozesílá do schránek. Na nový způsob podání žádosti upozornila dnešní Mladá fronta Dnes.

Pokud ale lidé nevyužijí ani nové usnadněné cesty na úřad, vystavují se riziku vysoké pokuty, která se může vyšplhat až do výše deseti tisíc korun. Podle zákona o občanských průkazech je totiž tento doklad "povinen mít občan, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky".

A v případě, že nepožádá o vydání nového průkazu do patnácti pracovních dnů po dni, ve kterém došlo ke skončení platnosti občanského průkazu, dopouští se přestupku.

Senioři mohou klidně spát

Vzor nového typu občanského průkazu se strojově čitelnými údaji
Vzor nového typu občanského průkazu se strojově čitelnými údaji | Foto: Archiv Ministerstva vnitra

V další fázi výměny přijdou na řadu občanky vydané do 31. prosince 2003 bez strojově čitelných údajů. Zmizet musí nejdéle do konce roku 2008.

Výjimku mají senioři, kteří se narodili před rokem 1936 - jich se výměna občanek netýká. Vzhledem ke svému věku už se nemusí trápit s formuláři ani úřady. 

Lidé, kteří mají nový typ občanky, se už podle údajů ministerstva mohou spolehnout na datum uvedené na průkazu.

 

Právě se děje

Další zprávy