Pervitinové léky mají být k dostání, ale kontrolovaně

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
26. 10. 2009 16:13
Ale s kontrolou, aby opět nezačalo docházet ke zneužívání
Bude Paralen plus volně prodejný, nebo jen na recept?
Bude Paralen plus volně prodejný, nebo jen na recept? | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková chce, aby byly léky s pseudoefedrinem opět volně prodejné, ale zároveň kontrolované.

Oznámila proto, že ve spolupráci s Úřadem na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vypracuje novelu zákona o léčivech, která by opětovně umožnila evidenci lidí kupujících léky zneužitelné k výrobě pervitinu.

Novela by podle Juráskové měla platit od března 2010. Údaje by se znovu schraňovaly prostřednictvím Centrálního úložiště dat.

Velkého bratra zastavil úřad

Resort zdravotnictví tak reaguje na situaci, která minulý týden vznikla v českých lékárnách - pilulky s obsahem pseudoefedrinu, které mají být podle zákona hlídané, je opět možné vyzvednout si v některých lékárnách bez kontroly.

Ve středu totiž ÚOOÚ rozhodl, že bez souhlasu pacientů není možné sbírat jejich citlivé osobní údaje. Nařídil zrušit evidenci lidí, do které se od ledna tohoto roku data pacientů z lékáren posílala. Putovaly sem údaje z receptů i z občanek lidí. Dalo se z ní jednoduše zjistit, jakou nemocí kdo trpí a jaké medikamenty kvůli tomu užívá.

Všechna data se nyní musí zlikvidovat a další už se nesmějí sbírat. Řada lékáren proto přestala léky s pseudoefedrinem vydávat. V dalších si je může pacient vyzvednout jen s receptem v ruce. V některých se ale prodej léků opět uvolnil.

Spotřeba klesla o desítky procent

Léky s pseudoefedrinem by přitom měly být ze zákona hlídané. Letos v dubnu to odhlasovali zákonodárci, norma vstoupila v platnost o měsíc později.

Přiměla je k tomu statistika Národní protidrogové centrály. Podle ní bylo asi 70 procent balení těchto léků zneužito k výrobě drog. Ročně se z nich vyrobila až tuna pervitinu. Patří sem například léky Modafen, Nurofen stop grip, Panadol plus grip či Paralen plus.

Lékárníci tak mohli doposud vydávat tyto přípravky dvojím způsobem: buďto na recept, nebo v omezeném množství na občanský průkaz. V druhém případě zadali do evidence data pojištěnce a ověřili si jeho totožnost. Zkontrolovali také, jestli už si povolené množství pacient nekoupil v jiné lékárně.

Druhý způsob prodeje už ale není pod kontrolou, data už není pro ověření kam posílat. "To se také projevilo, lékárny už ve čtvrtek zaznamenaly nápor kupujících narkomanů," řekl šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Všem lékárníkům proto doporučil, aby vydávali pilulky s obsahem pseudoefedrinu jen na recept. Po zavedení omezení prodeje klesla podle náměstka ministra zdravotnictví spotřeba asi o 72 procent.

Léky s pseudoefedrinem ale nejsou jediné volně prodejné přípravky, které lidem s chřipkou a nachlazením pomohou. "Alternativy na trhu jsou," potvrdila Martina Belišová z lékárny Dr. Maxe v Kladně. Lékárník proto může nabídnout pacientům některou z nich.

 

 

Právě se děje

Další zprávy