Velký bratr chtěl vědět, s čím marodíte. Byl zastaven

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
21. 10. 2009 13:45
Pravděpodobně se bude muset změnit i zákon, který upravuje vydávání léků s obsahem pseudoefedrinu
Data z receptů a občanek už se sbírat nesmí.
Data z receptů a občanek už se sbírat nesmí. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Po několika měsících bude v lékárnách oficiálně zastavena akce, kterou ochránci dat označují za jedno z největších porušení soukromí občanů.

Úřad pro ochranu osobních údajů dnes definitivně řekl, že stát (Státní ústav pro kontrolu léčiv) devět měsíců nezákonně sbíral a archivoval informace o zdraví lidí, kteří si přišli do lékárny pro své léky. Data sbíral z receptů i z občanek, na které si lidé kupovali pilulky s obsahem pseudoefedrinu.

Zmíněný státní ústav tak začal vytvářet obrovskou databázi všech léků, které kdy pacienti spolkli. Dalo se z ní zjistit, jakou nemocí kdo trpí a jaké medikamenty mu kvůli tomu lékaři předepisují.

"Ještě nikdy jsme se nesetkali s tak obrovskou databází citlivých údajů sesbíraných bez zákonného zmocnění," řekl ředitel Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec. 

Upozornil, že jde o nejcitlivější informace, které kdo může od lidí získat. "Každého by možná zajímalo, jakou chorobou trpí například některý z politiků a jaké léky kvůli tomu užívá," uvedl Němec pro příklad.

Úřad dnes sběr informací zastavil. A data, která ústav doposud nashromáždil, nařídil okamžitě zlikvidovat.

 

Stačil recept či občanka

Lékárníci už proto budou z receptů posílat jen to, jaký medikament vydali a v jakém množství. Z osobních údajů se v záznamu objeví jen datum narození a to, jestli je pacient muž, nebo žena.

Pokud jde o léky s obsahem pseudoefedrinu, které zneužívají narkomani k výrobě drog, šéf lékárnické komory Stanislav Havlíček je doporučuje vydávat také pouze na recepty.

"V současnosti přestávají být tyto léky opět hlídané, proto by se měla změnit norma. Ministryně zdravotnictví ostatně opakovaně přislíbila v poslanecké sněmovně, že pokud se způsob vydávání léků na občanku neosvědčí, okamžitě to SÚKL znovu převede na lékařský předpis," řekl Havlíček.

Přehled o každé pilulce 

Citlivé údaje pacientů se odesílaly do státního ústavu z lékáren. Odesílala se data z předložených receptů i z občanských průkazů, které lidé ukazovali, když si šli pro léky na chřipku. Patří sem například Modafen, Nurofen stop grip, Panadol plus grip či Paralen plus.

Seznam kompletních informací o každém pacientovi mělo k dispozici několik zaměstnanců Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), který data od lékáren vyžadoval.

Státní ústav pro kontrolu léčiv přitom citlivá data pacientů shromažďovat nikdy neměl.

Takzvané centrální úložiště, kam se data posílala, měl původně zřídit z úplně jiného důvodu - kvůli elektronickým receptům. Ty měly od letošního roku sloužit pacientům, kteří užívají některé léky dlouhodobě. Aby nemuseli pro každý svůj recept do ordinace.

Elektronické recepty ale SÚKL nezprovoznil. "Vystavování elektronických receptů doposud nebylo realizováno," upozorňuje ve zprávě Úřad pro ochranu osobních údajů, který se nezákonným sběrem dat zabýval devět měsíců.

Místo toho se SÚKL rozhodl využít úložiště jinak: Přikázal lékárnám, že do něj musí posílat veškeré údaje z receptů obyčejných. Mapovala se rodná čísla pacientů, jaké léky užívají a v jakém množství. Nechyběly údaje o lékařích a lékárnících, kteří lék předepsali a vydali.

Projekt za miliony 

Pilulky. Ilustrační foto
Pilulky. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Podle toho, co řekl ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš ČTK, stálo spuštění projektu 450 milionů korun¨. Dalších 90 milionů měl dát ústav na jeho roční provoz. Do úložiště se podle něj každý den načetlo až 200 tisíc nových dat.

Za porušení zákona nyní hrozí ústavu sankce. "Jaké sankce to budou, ještě nevíme. Stejně tak jsme se ještě nezabývali tím, jestli budou namířeny jen proti SÚKLu, nebo i proti lékárnám," řekl Němec. Vše se bude teprve řešit ve správním řízení.

Státní ústav pro kontrolu léčiv na svých stránkách zveřejnil, že rozhodnutí respektuje.

"SÚKL dnes zahájil likvidaci osobních údajů způsobem stanoveným zákonem. Dále již tyto osobní údaje nebudou do systému ukládány. Osobním údajem je číslo pojištěnce z listinných receptů a výdeje léčiv s pseudoefedrinem," stojí v prohlášení.

Ministerstvo zdravotnictví, pod které SÚKL spadá, se prozatím k rozhodnutí nevyjádřilo.

 

Právě se děje

před 38 minutami

MOV neuznal volbu Lukašenkova syna do čela olympijského výboru

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) odmítl uznat zvolení Viktora Lukašenka, syna prezidenta Alexandra Lukašenka, šéfem Běloruského olympijského výboru. Oba muže loni v prosinci MOV suspendoval za to, že nezabránili diskriminaci běloruských sportovců kvůli jejich politickým názorům.

Dosavadní viceprezident Viktor Lukašenko byl v únoru zvolen do čela národního olympijského výboru místo svého otce, který ho vedl 24 let. Od opětovného znovuzvolení Alexandra Lukašenka do prezidentské funkce loni v srpnu zmítá Běloruskem chaos. Kritici autoritářského vůdce tvrdí, že volby byly zmanipulované, a protesty proti Lukašenkovi jsou násilně potlačovány.

K protestům se připojilo i více než 1500 sportovců, kteří v otevřeném dopise požadovali spravedlivé volby a konec násilí při pokojných demonstracích. Lukašenko je následně označil za zrádce.

MOV v prosinci konstatoval, že vedení Běloruského olympijského výboru "dostatečně nehájí běloruské sportovce před politickou diskriminací v rámci národního olympijského výboru, sportovních federací či celého sportovního hnutí." Dnes doplnil, že nové volby "tyto obavy plně nerozptýlily."

Oba Lukašenkové mají od MOV zákaz účasti na olympijských hrách v Tokiu stejně jako třetí běloruský sportovní funkcionář Dmitrij Baskov. Šéf národní hokejové federace je spojován s násilným útokem na aktivistu Romana Bondarenka, jenž nepřežil zranění hlavy. Baskov byl zvolen do vedení olympijského výboru a ani tuto volbu MOV neuznal.

Bělorusko má také od prosince zmrazené veškeré platby od MOV a v lednu mu Mezinárodní hokejová federace IIHF odebrala spolupořadatelství letošního mistrovství světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy