Proč se v Česku kastruje? Je to levnější

Eliška Bártová Eliška Bártová
21. 5. 2009 16:26
Chirurgickému zákroku se devianti podrobují i přesto, že existuje alternativa

Havlíčkův Brod - Vysoký černovlasý muž s ostře řezanými rysy si nazouvá boty, bačkory vyhazuje do koše: "Mají své odsloužíno," říká, zvedá pár naplněných igelitek a bez ohlédnutí za sebou zavírá dveře.

Josef (41) je sexuální deviant, znásilnil dívku a zabil ženu. Ve vězení strávil 11 let, další dva roky pobýval v psychiatrické léčebně. Dnes - po třinácti letech - se vrací do běžného života.

Léčebnu v Havlíčkově Brodě opustil v den, kdy nejčtenější britský bulvární deník The Sun zveřejnil reportáž, ve které Josef pozitivně hovoří o kastraci. Tento zákrok mu umožnil vrátit se na svobodu.

Primářka léčebny Želmíra Herrová však otevřeně říká: "Chirurgické kastrace jsou znouzectnost. Kdybych měla na výběr, tak je nedoporučuji. Jenže na chemickou léčbu nejsou peníze."

Kastrace nebo 10 let

O propuštění Josefa rozhodl soud během 10 minut. Hlavní argument: kladné doporučení sexuoložky a fakt, že podstoupil kastraci. K soudu přišla také partnerka se synem prokázat, že má rodinné zázemí.

Josef se naposledy vrací do dvoulůžkového pokoje č. 8, kde strávil dva roky. "Tolik knih jako tady jsem nikdy nepřečetl," říká a vrací brožury s názvem "Jak porozumět sexuálním deviacím" a "Umění jednat s lidmi".

Do kastrace prý Josefa začali nutit hned po příchodu do léčebny. "Řekli mi, že jsem agresor a že bych na to měl jít," vzpomíná. "Varovali mě, že když nepůjdu, tak tu zůstanu třeba deset let."

Josef přesto se zákrokem nesouhlasil. "Teprve na pohřbu své matky jsem se vcítil do pozůstalých po mé oběti," říká. "A řekl jsem si, že tohle se již nesmí stát. Kastraci jsem zvolil jako jistotu."

Oprávněná kritika

Ačkoliv o propuštění deviantů z léčebny rozhoduje fakticky soud, prakticky má propustku na svobodu v rukou sexuolog. Jeho doporučení soudci v drtivé většině respektují, naopak téměř žádný si netroufne pustit z léčení devianta, který jej nedostal.

Kastrace je jistá cesta k získání doporučení. Havlíčkobrodská primářka Želmíra Herrová ale otevřeně připouští, že míra svobodné volby není v tomto případě ideální.

"Pokud někomu doporučím kastraci a on na to nepřistoupí, pak to nemá východisko a může tu zůstat řadu let," potvrzuje běžnou praxi. "Když na ni přistoupí, je pravděpodobné, že do dvou let může být propuštěn."

Dává tak za pravdu kritice, které Česko podrobil výbor CPT Rady Evropy, za to, že devianti jsou podle něj postaveni před volbu: kastrace, nebo doživotní pobyt v léčebně. Což nelze považovat za svobodné rozhodování, které je pro provedení kastrace podmínkou.

Strach a peníze

Osud jednoho z pacientů léčebny, Rainera (55), je tak nejistý. Ačkoliv si nyní žádá o propuštění, kastraci odmítl a doporučení pro soud od primářky nedostane.

Důvodem takového postupu je podle Herrové na jedné straně strach a na druhé nedostatek financí na jinou formu léčby - injekce na snížení hladiny testosteronu.

"Já si nedovolím pustit někoho, kdo je agresor," říká primářka. "Ale kdybych měla prostředky, tak rozhodně místo kastrace zvolím léčbu léky na snížení hladiny testosteronu. To má stejný účinek jako kastrace."

Jenže jedna injekce na tři měsíce stojí 10 tisíc korun, pro úspěšnou léčbu je nutné je aplikovat po celý život. Indikace pro devianty však není schválena. Lékaři proto musí žádat o výjimku a poté o vyjmutí této částky z nákladů ambulance.

Což pojišťovny často nedělají. V Havlíčkově Brodě tak mají peníze na speciální injekce pouze pro jednoho pacienta.

"Zažila jsem, že kvůli tomu, že jsou tyto léky drahé, je ambulantní lékař přestal našemu bývalému pacientovi dávat a on následně recidivoval," popisuje primářka. "Proto jsem se již dvakrát snažila prosadit, aby tyto léky byly indikovány pro devianty. Neúspěšně."

Cesta na svobodu tak u těch nejzávažnějších deviantů vede pouze přes kastraci.

Je to v hlavě, nikoliv v penisu

V tom, zda je kastrace jistota, že pacient nezrecidivuje, se však odborníci neshodují. Podle Herrové ani chirurgická kastrace není zárukou.

"Deviace je celoživotní a je především v hlavě, nikoliv v penisu," říká Herrová. "Testosteron je jen palivo do motoru vrozeného systému, který je jiný než u normálních lidí. Kastrace jen sníží riziko a recidiva pak není tak častá a razantní."

Sexuologická společnost se však kastrací zarytě zastává. Právě na základě jejího vyjádření odmítlo Česko apel CPT na jejich zrušení.

"Díky kastracím se dramaticky snižuje recidiva, že to stojí za to," říká šéf společnosti sexuolog Jaroslav Zvěřina. "Vykastrovaní prakticky nepáchají agresivní delikty, pouze vzácně spáchají nenásilné delikty. Nekastrovaní recidivují velmi často, kastrovaní kolem 2,5 %."

Zvěřina sice připouští, že je problém v proplácení léků. "Jsou drahé a pojišťovny někdy mají pocit, že to je zbytečné," říká sexuolog. "Ale i kdyby to nebyl problém, není to alternativa kastrace. Ta je velmi užitečná, a proto tu možnost máme."