Praha - V situaci, kdy se důchodový účet propadá do vysokého schodku, bude vláda během srpna rozhodovat, o kolik se budou zvyšovat důchody v příštím roce.
Politické strany mají tři možnosti. Poslechnout zákon a zvýšit důchody o 4 procenta, zvýšit penze ještě víc, anebo zákon změnit a nezvyšovat vůbec.
Aktuálně.cz si právě proto penze vzalo jako jedno z témat, o jejichž řešení budou voliči na konci týdne hlasovat. V další části předvolebního seriálu, v němž se zaměřujeme na pět velkých témat těchto voleb, představujeme názory stran na to, jaké by měly být v nejbližších letech penze. (Přehledně najdete odpovědi na konci tohoto článku.)
V první části seriálu jsme voličům nabídli vysvětlení, jak mohou volby ovlivnit jejich pracovní smlouvu a jistotu, že si udrží místo.
Chybí 50 miliard
Platný zákon předepisuje vládě jednoznačný postup. Důchody se musí každoročně zvýšit o inflaci a o třetinu růstu reálné mzdy za poslední rok. Letošní důchody se nezvyšovaly, protože parametry dohromady nevyrostly o povinná dvě procenta. Tentokrát vyrostou o čtyři procenta, a tak se podle zákona musí důchody právě o čtyři procenta zvýšit.
Pokud nový parlament ve zrychleném řízení zákon nezmění, zvýší se výdaje na důchody z letošních 350 na 375 miliard korun. Deficit v příštím roce dosáhne 50 miliard.
Padesátimiliardový deficit vyžaduje tvrdá opatření, ovšem strany se jim vyhýbají s odkazem na to, že po volbách nastartují penzijní reformu. S takovou odpovědí se spokojily ODS a Věci veřejné.
Úspory TOP 09 a zelených
Ostatní strany hledají operativní řešení.
Největším přínosem ke stabilitě systému je plán TOP 09 nezvyšovat důchody v příštím roce. Tím by se opravdu ušetřilo 15 miliard. Oficiální odpověď Schwarzenbergovy strany na dotaz Aktuálně.cz však jeden z bodů volebního programu nezmiňuje.
Blízko TOP 09 je Strana zelených, která doporučuje zvyšovat důchody jen o inflaci. V příštím roce by tak vyrostly jen o dvě procenta a očekávaný deficit by se snížil aspoň o 10 miliard.
Nereálné levicové naděje
Lidovci očekávají, že se v nejbližší době sníží nezaměstnanost a zvýší mzdy.
Tím vyrostou i příjmy důchodového systému a deficit automaticky zmizí. V příštím roce ovšem navržený recept fungovat nebude. Ministerstvo financí předpovídá čtyřprocentní růst mezd, ovšem čtyřprocentní růst důchodů doplněný nárůstem počtu penzistů vyžaduje, aby mzdy rostly dvojnásobným tempem. Pak by se aspoň deficit nezvýšil a zůstal na letošních 35 miliardách.
Komunisté navrhují, ať stát důchodovému systému vrátí peníze, které z něho vzal v dobách přebytků. Stát skutečně v letech 2004-2008 utratil 39 miliard z vybraného pojistného na jiné účely. V letech 2002-2003 tam ale naopak na důchodový účet 34 miliard doplatil, loni důchody dotoval 31 miliardami. Jakub Haas z ministerstva financí navíc upozorňuje, že stát v letech 2001-2009 utratil 40 miliard za provoz České správy sociálního zabezpečení.
Sociální demokraté chtějí zachovat stropy pojistného ve výši šestinásobku průměrné mzdy a prodloužit tak i v dalších letech dočasné opatření Janotova balíčku. Tím však získají jen tři miliardy.
Vyšší pojistné a daně
Všechny strany potvrzují, že chtějí důchody zvyšovat podle dosavadní praxe, maximálně jejich růst mírně zpomalit. Proto se musí dotovat z ostatních příjmů státního rozpočtu. Zacelit deficit pak mohou jedině vyšší daně.
Už v roce 2004 se deficit zachraňoval zvýšením sazby pojistného z 26 na současných 28 procent hrubé mzdy. Tentokrát by zvýšení sazby o dvě procenta schodek nezlikvidovalo, snížilo by ho však o 25 miliard.
Kdyby příští vláda následovala Janotův balíček a zvýšila obě sazby DPH o procento, vydělá tím 15-20 miliard. Návrh takového řešení strany v anketě odmítly, pouze TOP 09 připouští zvýšení DPH ve svém programu.
Daňová a úsporná koalice
I když o tom strany nechtějí mluvit, příští vláda bude muset schodek odstranit zpomalením růstu penzí, anebo zajištěním dalších zdrojů.
Peníze na důchody se najdou v rozpočtu, odpovídají lidovci, komunisté a sociální demokraté. Z toho se dá odvodit, že budou mít sklony řešit potíže zvýšením daní.
Zachování růstu důchodů za cenu vyšších daní tedy zajistí levicová koalice.
TOP 09 a zelení chtějí přinejmenším část schodku odstranit úsporami. ODS a Věci veřejné nechtějí o nepříjemném problému před volbami vůbec mluvit.
Plán úspor na důchodech bude mít největší šanci při vládě pravicové koalice s účastí TOP 09.