Přízemní ozon zabíjí. Loni ohrožoval 85 procent Čechů

Pavel Baroch
16. 10. 2008 18:45
Američtí vědci: Rizikem je hlavně pro starší lidi
Čím víc aut, tím víc ozonu
Čím víc aut, tím víc ozonu | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Přízemní ozon, který podle výzkumu amerických vědců vede k vyšší úmrtnosti, už několik let po sobě ohrožuje většinu Čechů. Vloni bylo vysokým koncentracím v ovzduší vystaveno 85 procent obyvatel.

Přízemní ozon je jedinou důležitou škodlivinou, které vloni v českém ovzduší neubylo, nýbrž přibylo. Díky příznivějším klimatickým a rozptylovým podmínkám klesly koncentrace prachu, dusíku či síry.

"Znečištění ovzduší přízemním ozonem je v roce 2007 jediným významným ukazatelem kvality ovzduší, u kterého nastalo meziroční zhoršení," konstatuje se ve zprávě o stavu životního prostředí, kterou ve středu projednala vláda.

V roce 2006 bylo přízemnímu ozonu vystaveno o sedm procent Čechů méně. Loňské hodnoty se vrátily na úroveň roku 2005, kdy letní fotochemický smog, jak se ozonovým emisím také říká, dýchalo rovněž 85 procent lidí. Letní smog tak patří mezi škodliviny, které dlouhodobě ohrožují nejvíc lidí.

Mohou za to auta. A Slunce

Přízemní ozon vzniká složitou chemickou reakcí, kterou musí doprovázet intenzivní sluneční záření.

Jelikož k jeho vzniku jsou zapotřebí i oxidy dusíku, které vypouštějí i auta, přičítá se zvýšený výskyt fotochemického smogu zejména rozvoji automobilismu. Ozon ovšem vzniká například i v blízkosti rafinérií.

Kvůli ozonu mohou mít lidé dýchací potíže, mohou je pálit oči, být malátní, snižuje se i obranyschopnost organismu. Ohroženi jsou zejména starší lidé, děti nebo astmatici a alergici.

Ohrožuje hlavně starší lidi

Tři vědecké americké týmy před časem došly nezávisle na sobě k závěru, že zvýšené znečištění ozonem vede k vyšší úmrtnosti.

Hrdý název "Domov" zůstal, z důchodců jsou senioři.
Hrdý název "Domov" zůstal, z důchodců jsou senioři. | Foto: Ludvík Hradilek

"Existuje jasný vztah mezi krátkodobými úrovněmi ozonu a úmrtností, zejména v souvislosti s kardiovaskulární soustavou a dýchacími potížemi," uvádí jedna studie.

Nejvíc úmrtí zaznamenali američtí vědci v letních měsících u starších lidí. Méně mrtvých je ve městech, která jsou dobře vybavena klimatizovanými prostorami.

Česko má výhodné podmínky

Česko má podle Českého hydrometeorologického ústavu pro vznik letního ozonu "vhodné" podmínky. A pokud vane jihozápadní vítr, dostává se nám do země ještě fotochemický smog z Bavorska, kde je hustá silniční doprava.

"V roce 2007 byl ozon měřen na 72 lokalitách, z nichž na 47 byl překročen cílový imisní limit pro zdraví lidí za tříleté období 2005 až 2007. Nejvyšší hodnoty byly naměřeny v horských oblastech," uvádí se v ekologické zprávě, kterou ve spolupráci s hydrometeorologickým ústavem a dalšími institucemi zpracovala Česká informační agentura životního prostředí CENIA.

Letní fotochemický smog má negativní dopad i na vegetaci včetně zemědělských plodin. Ozon narušuje funkci buněk, což přerůstá v poškození listů a jehličnanů a životně důležitých procesů. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Mimořádný summit Evropské unie se uskuteční v Praze v říjnu, oznámil premiér Petr Fiala po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem

Neformální summit Evropské unie se uskuteční v Praze 6. a 7. října, oznámili dnes český premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Evropské rady Charles Michel. Řekli to po setkání v předvečer půlročního českého předsednictví EU. Tématy summitu mají být širší spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy, pomoc Ukrajině čelící ruské agresi a její důsledky na růst inflace a cen energií.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Změny v polském soudnictví podle Jourové nesplňují očekávání Evropské komise

Dosavadní změny v polském soudnictví, které zrušily kontroverzní disciplinární komoru, nesplňují očekávání Evropské komise. Varšava proto zatím nemůže počítat s penězi z fondu obnovy Evropské unie. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Polský prezident Andrzej Dudna v polovině června podepsal novelu zákona, která zrušila spornou disciplinární komoru, vnímanou kritiky jako nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) k trestání neposlušných soudců. Má ji nahradit nová komora profesní zodpovědnosti, která podle opozice v přijaté podobě neznamená obnovení vlády práva v polské justici.

Místopředsedkyně Evropské komise Jourová uvedla, že dosavadní změny "nesplňují" požadovaná kritéria a že evropské peníze nebudou vyplaceny dříve, než polští soudci získají zákonem stanovené záruky své nezávislosti.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ženská devatenáctka prohrála na domácím ME i podruhé

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i druhý zápas. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly v Opavě debakl 0:5 se Španělskem a před závěrečným duelem ve čtyřčlenné skupině A ztratily naději na postup do semifinále.

V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentanty v pondělí podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3. S premiérovým účinkováním na šampionátu devatenáctek se Češky rozloučí v neděli proti Itálii, která dnes překvapivě remizovala s Francií 2:2.

Zatímco v prvním zápase si Navrátilův výběr dokázal vytvořit několik šancí, proti Španělkám byl v ofenzivě prakticky neškodný a po dvou duelech na šampionátu stále čeká na vstřelený gól. Jihoevropanky od úvodu naprosto dominovaly a soupeře přestřílely drtivým poměrem 36:1.

Dvě branky dal vysoký favorit v úvodním dějství, další tři přidal po změně stran. Dvakrát se trefila střídající Moralová. Češky za celý zápas ani jednou nezamířily mezi tyče a nenavázaly na říjnový vzájemný souboj z kvalifikace, v němž se Španělskem po solidním výkonu prohrály 1:3.

"Strašně těžký zápas. Největší problém je, že během čtyř dnů nedokážeme hrát na takové úrovni, na jaké potřebujeme. Hrajeme, na co máme. Španělky hrají excelentně, jsou jinde než my. Obrovská pochvala divákům, kteří tleskali v 90. minutě, když prohráváme 0:5," řekl novinářům Navrátil. "Do zápasu s Itálií dáme úplně všechno, posbíráme poslední síly. Kdybychom dali gól, tak zaplaťpánbůh," dodal.

Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Do semifinále postoupí vždy první dva celky ze skupiny, finále se odehraje 9. července.

Česko před pěti lety hostilo mistrovství Evropy hráček do 17 let. Mladé reprezentantky tehdy ve třech zápasech nebodovaly a skončily ve skupině poslední. Turnaj hostily Plzeň, Příbram, Domažlice a Přeštice.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Španělsko 0:5 (0:2)

Branky: 69. a 76. Moralová, 23. Elexpuruová, 37. Fiammaová, 47. Pinedová.

Sestava Česka: Fuchsová - Pražienková, Ohlídalová, Jelínková, Huvarová (54. Pavlíčková) - Pouvová (54. Bendová), Jonášová - Ducháčková, Tenkrátová (46. Černá), Střížová (46. Thanhová) - Švíbková (81. Hlouchová). Trenér: Navrátil.

Itálie - Francie 2:2 (1:0).

Tabulka:

1. Španělsko 2 2 0 0 8:1 6
2. Francie 2 1 1 0 5:2 4
3. Itálie 2 0 1 1 3:5 1
4. ČR 2 0 0 2 0:8 0

Skupina B:

Švédsko - Anglie 1:0 (1:0), Norsko - Německo 2:1 (0:1).

Tabulka:

1. Švédsko 2 2 0 0 3:0 6
2. Anglie 2 1 0 1 4:2 3
3. Norsko 2 1 0 1 3:5 3
4. Německo 2 0 0 2 1:4 0
Další zprávy