Pacienti dostanou zdarma kvalitnější amalgám. Nabízet ho musí všichni zubaři

Iva, Iva Bezděková
7. 11. 2018 6:55
Od nového roku už zubaři zřejmě nebudou smět používat míchané amalgámové plomby, které se připravují přímo v ordinaci. Budou smět dávat pouze výplně z kapslového amalgámu. Ty jsou kvalitnější než ručně míchané, ale pacienti si za ně dnes platí ze svého nejméně 600 korun. Nově by však měli pacienti tyto plomby dostat "na pojišťovnu". 
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jaromír Chalabala

Redakci Aktuálně.cz to potvrdilo ministerstvo zdravotnictví s tím, že novinku ještě musí schválit parlament v rámci novely zákona o zdravotním pojištění. Změna bude stát pojišťovny zhruba 2,3 miliardy korun.

Novinka přichází v reakci na nařízení Evropské unie, která se postupně od amalgámu odklání. Děti a těhotné ženy už dnes nesmějí dostávat žádné amalgámové plomby.

V čem se plomby liší

Plomby z nedózovaného amalgámu se dnes hojně používají - loni jich zubaři udělali zhruba pět milionů. Tyto plomby se připravují v ordinaci - rtuť a prášek ze stříbra, mědi a cínu se odměřuje buď ručně, nebo v míchacích přístrojích.

"Toto odměřování je nepřesné. Nelze dosáhnout optimálního váhového poměru mezi rtutí a práškem. A právě nepřesný poměr složek při přípravě amalgámu může způsobovat horší kvalitu zubní výplně z nedózovaného amalgámu," upozorňuje stomatolog Jiří Zemen z Plzně. Takovou plombu lze jen obtížně leštit, povrch postupně po oxidaci zčerná.

Oproti tomu dózovaný amalgám má už od výrobce samostatně zabalenou, přesně zváženou dávku rtuti a samostatně zabalenou dávku kovového prášku. "Výplň koroduje jen nepatrně a po vytvrdnutí je leštitelná do stříbrné barvy. Pacient tak dostává vysoce kvalitní, mechanicky a chemicky odolný výplňový materiál," říká docent Zemen.

Zubař se smlouvou musí nabídnout amalgám 

Většina zubařů dnes dělá amalgámové plomby nerada. Od pojišťoven totiž dostávají jen část peněz, které je tato plomba skutečně stojí. Konkrétně 290 korun za jednu výplň. "Což ve většině případů absolutně nepokryje náklady zubní ordinace, kde nejdražší položkou je čas stomatologa," upozorňuje zubní lékař Richard Klail z Kutné Hory.

Od příštího roku budou pojišťovny platit za amalgámové plomby téměř dvojnásobek současné částky - zhruba 490 korun. Navýšení platby prosadila při jednáních s pojišťovnami Česká stomatologická komora.

Dnes však mnozí pacienti od některých zubařů slyší, že amalgámové plomby prostě nedělají, a pokud má pacient zubní kaz, musí si připlatit za nadstandardní plombu. A to přesto, že jejich zubaři mají smlouvu s pojišťovnou. Potvrzuje to i šéf České stomatologické komory Roman Šmucler: "Je mnoho pacientů, kteří si nemohou platit nadstandardní výplně. Někteří lékaři takové pacienty odmítají, i když by to správně neměli dělat." 

Také pojišťovny upozorňují na to, že pacient má nárok na plně hrazenou plombu. "Pokud má stomatolog smlouvu s pojišťovnou, musí pacientům nabídnout i výplně z amalgámu, které pojišťovna hradí," upozorňuje ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Martin Balada.

Pojišťovny vydají příští rok na zubní péči rekordní množství peněz - celkem více než 13 miliard korun. VZP pošle celkem 7,35 miliardy korun, což je nárůst o 18 procent oproti letošnímu roku. Zaměstnanecké pojišťovny dají do stomatologie dalších šest miliard korun, což je o 16,4 procenta více než letos.

VIDEO: Češi vyrábějí unikátní zubní pastu

Česká firma Herbadent je známá důrazem na biokvalitu svých výrobků. Podívejte se, jak vzniká zubní pasta, která je bez chemických pěnidel a barviv. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 6 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy