Pacienti dostanou zdarma kvalitnější amalgám. Nabízet ho musí všichni zubaři

Iva, Iva Bezděková
7. 11. 2018 6:55
Od nového roku už zubaři zřejmě nebudou smět používat míchané amalgámové plomby, které se připravují přímo v ordinaci. Budou smět dávat pouze výplně z kapslového amalgámu. Ty jsou kvalitnější než ručně míchané, ale pacienti si za ně dnes platí ze svého nejméně 600 korun. Nově by však měli pacienti tyto plomby dostat "na pojišťovnu". 
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jaromír Chalabala

Redakci Aktuálně.cz to potvrdilo ministerstvo zdravotnictví s tím, že novinku ještě musí schválit parlament v rámci novely zákona o zdravotním pojištění. Změna bude stát pojišťovny zhruba 2,3 miliardy korun.

Novinka přichází v reakci na nařízení Evropské unie, která se postupně od amalgámu odklání. Děti a těhotné ženy už dnes nesmějí dostávat žádné amalgámové plomby.

V čem se plomby liší

Plomby z nedózovaného amalgámu se dnes hojně používají - loni jich zubaři udělali zhruba pět milionů. Tyto plomby se připravují v ordinaci - rtuť a prášek ze stříbra, mědi a cínu se odměřuje buď ručně, nebo v míchacích přístrojích.

"Toto odměřování je nepřesné. Nelze dosáhnout optimálního váhového poměru mezi rtutí a práškem. A právě nepřesný poměr složek při přípravě amalgámu může způsobovat horší kvalitu zubní výplně z nedózovaného amalgámu," upozorňuje stomatolog Jiří Zemen z Plzně. Takovou plombu lze jen obtížně leštit, povrch postupně po oxidaci zčerná.

Oproti tomu dózovaný amalgám má už od výrobce samostatně zabalenou, přesně zváženou dávku rtuti a samostatně zabalenou dávku kovového prášku. "Výplň koroduje jen nepatrně a po vytvrdnutí je leštitelná do stříbrné barvy. Pacient tak dostává vysoce kvalitní, mechanicky a chemicky odolný výplňový materiál," říká docent Zemen.

Zubař se smlouvou musí nabídnout amalgám 

Většina zubařů dnes dělá amalgámové plomby nerada. Od pojišťoven totiž dostávají jen část peněz, které je tato plomba skutečně stojí. Konkrétně 290 korun za jednu výplň. "Což ve většině případů absolutně nepokryje náklady zubní ordinace, kde nejdražší položkou je čas stomatologa," upozorňuje zubní lékař Richard Klail z Kutné Hory.

Od příštího roku budou pojišťovny platit za amalgámové plomby téměř dvojnásobek současné částky - zhruba 490 korun. Navýšení platby prosadila při jednáních s pojišťovnami Česká stomatologická komora.

Dnes však mnozí pacienti od některých zubařů slyší, že amalgámové plomby prostě nedělají, a pokud má pacient zubní kaz, musí si připlatit za nadstandardní plombu. A to přesto, že jejich zubaři mají smlouvu s pojišťovnou. Potvrzuje to i šéf České stomatologické komory Roman Šmucler: "Je mnoho pacientů, kteří si nemohou platit nadstandardní výplně. Někteří lékaři takové pacienty odmítají, i když by to správně neměli dělat." 

Také pojišťovny upozorňují na to, že pacient má nárok na plně hrazenou plombu. "Pokud má stomatolog smlouvu s pojišťovnou, musí pacientům nabídnout i výplně z amalgámu, které pojišťovna hradí," upozorňuje ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Martin Balada.

Pojišťovny vydají příští rok na zubní péči rekordní množství peněz - celkem více než 13 miliard korun. VZP pošle celkem 7,35 miliardy korun, což je nárůst o 18 procent oproti letošnímu roku. Zaměstnanecké pojišťovny dají do stomatologie dalších šest miliard korun, což je o 16,4 procenta více než letos.

VIDEO: Češi vyrábějí unikátní zubní pastu

Česká firma Herbadent je známá důrazem na biokvalitu svých výrobků. Podívejte se, jak vzniká zubní pasta, která je bez chemických pěnidel a barviv. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 57 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy