Revoluční kartáček vyčistí zuby za 10 vteřin. Připomíná nasazovací rovnátka, podívejte se

Markéta Zemánková Markéta Zemánková
26. 7. 2017 6:42
Plně automatický kartáček Amabrush zvládne vyčistit všechny zuby najednou mnohem rychleji než běžný kartáček, přitom se každému zubu věnuje déle. Firma láká na to, že lidé díky tomu ušetří až 100 dní života. Na serveru Kickstarter už novinka našla plno podporovatelů.
Podívejte se na propagační video. | Video: Kickstarter

Praha - Zuby si vyčistíte za pouhých deset vteřin, přesto osmkrát efektivněji než dosud. To je hlavní lákadlo údajně revolučního kartáčku nazvaného Amabrush, který zaujal na crowfundingovém serveru Kickstarter. Lidé mohou přispět na jeho výrobu, která se má rozjet už letos na podzim. Tvůrci už takto vybrali přes dva miliony eur, což je výrazně více než původně požadovaných 50 tisíc.

Foto: Amabrush

Plně automatický kartáček se má díky jemným vibracím postarat o každý zub zvlášť. Čištění zubů běžným kartáčkem má trvat zhruba tři minuty, během nichž se každé části jednotlivých zubů věnuje jen 1,25 vteřiny. Oproti tomu Amabrush stačí používat jen deset vteřin, přičemž se věnuje všem zubům současně - tedy každému zubu celých deset vteřin.

Novinka se skládá z náustku a elektronického držáku. Část, kterou si člověk vloží do úst, připomíná nasazovací rovnátka. Je vyrobena z antibakteriálního flexibilního silikonu, který se přizpůsobí tvaru čelistí, a 3D štětin na obou stranách. K ústní části se magnetem připne elektronická jednotka, která ji rozvibruje a zároveň je zásobníkem zubní pasty. Tato elektronická část mimo jiné nabídne i bezdrátový nabíjecí modul.

Celé zařízení si lze na Kickstarteru předobjednat za cenu od 69 eur, ve variantě s bezdrátovou nabíječkou za 99 eur (což je prý poloviční sleva oproti plánované retailové ceně). Samotná ústní část by se měla měnit každých tři až šest měsíců a její cena se bude podle tvůrců pohybovat kolem šesti eur (přes 150 korun).

Zubní pasta ve formě kapsle má v průměru vydržet něco přes měsíc a stát okolo tří eur, což je kolem 80 korun. K dostání má být více druhů pasty od výrobce s více než stoletou tradicí, jehož jméno ale tvůrci nezveřejnili.

Foto: Amabrush

Amabrush vynalezl tým podnikatelů z Rakouska, Německa a Spojených států amerických. Zakladatel Marvin Musialek vytvořil první prototyp tohoto kartáčku v roce 2015 a podle deníku Telegraph získal podporu rakouské vlády, soukromých institucí i Evropské komise. První kartáčky by měli podporovatelé z Kickstarteru získat letos v prosinci.

Podle společnosti Electric Teeth, která se zabývá produkty v oblasti dentální a orální hygieny, se jedná o revoluční výrobek. Výrobci slibují, že díky novému kartáčku lidé ušetří více než 100 dní svého života - tedy pokud jde o čas strávený čištěním.

Nastupující prezident České stomatologické komory Roman Šmucler upozorňuje, že zatím neexistuje dostatek klinických studií, aby nový produkt mohl zhodnotit.

"Je to zajímavá idea, uvidíme, zda se z ní stane trend. Před dvaceti lety se tvrdilo, že dnes už budeme používat jen elektrické zubní kartáčky. To se ale z několika důvodů nevyplnilo a stále většina obyvatel používá kartáčky klasické, mimo jiné kvůli ceně. Idea strojového čištění je určitě vhodná pro všechny, kteří mají nějaký handicap, pro děti a také seniory," říká Šmucler.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy