Praha - Přistěhování dvou nebo tří rodin uprchlíků do českého města či obce by podle poloviny lidí způsobilo problémy. Druhá polovina Čechů - přesně 51 procent - zastává opačný názor a myslí si, že žádné potíže by to nepřineslo. Názory na přistěhování rodin úzce souvisí s velikostí města a vzděláním dotazovaných.
"Se zvyšujícím se počtem obyvatel se snižuje podíl těch, kteří od příchodu rodin uprchlíků očekávají vážné problémy," vyplynulo z květnového průzkumu agentury STEM, do kterého se zapojilo 1292 lidí. Pokud by se migranti přestěhovali do menších měst a obcí, šlo by o reálné „sousedství“ s větším potenciálním vlivem na život obce v porovnání s městy či velkoměsty.
Větší problém s potenciálním přistěhováním rodin migrantů mají také lidé s nižším vzděláním. Jde například o dělníky a úředníky a lidi z domácností hůře finančně zajištěných.
Tři pětiny dotazovaných by také byly raději, kdyby se uprchlíci přizpůsobili českému způsobu života a začlenili se do společnosti. Názor, že by se přistěhovalci měli držet jen ve svých rodinách a komunitách má 39 procent lidí. Většinou se jedná o občany s nižším vzděláním.