Iráčany před úprkem z Česka navštívil úředník z vnitra. Ponoukal je k odjezdu, tvrdí dobrovolníci

Jan Hejl Jan Hejl
16. 5. 2016 5:30
V rozhodování šestnácti iráckých křesťanů přebývajících v Brně, zda zůstat v Česku, mohl hrát důležitou roli úředník ministerstva vnitra. Deník Aktuálně.cz zjistil, že skupinu uprchlíků, které do země přivedla nadace Generace 21, neočekávaně navštívil jen několik dní před jejich odjezdem. Podle dobrovolníků odjezd Iráčanů uspíšil – poradil jim, jak se vzdát českého azylu. Spolupracovníci Generace 21 návštěvu úředníka z odboru azylové a migrační politiky považují za neprofesionální. S uprchlíky se totiž setkal v citlivé době, kdy se rozhodovali, jestli v Brně zůstat. Ministerstvo vnitra však oponuje, že o schůzku požádali sami Iráčané a že úředník jen dělal, co po něm uprchlíci žádali.
Křesťanští uprchlíci v Brně.
Křesťanští uprchlíci v Brně. | Foto: David Kohout

Brno – Poté, co na začátku dubna z Okrouhlíku odjelo pětadvacet iráckých křesťanů do Německa, jejich brněnští druzi začali pochybovat, jestli je také nemají následovat. Nadace Generace 21, která jejich příjezd zorganizovala, pro ně měla připravené městské byty k nastěhování, děti už byly zapsané do škol.

Šestnáct Iráčanů se nakonec 14. dubna překvapivě vzdalo českého azylu. Uprchlíci požádali o vrácení pasů a z Brna odcestovali. Pokusili se taky dostat do Německa – v Ústí nad Labem je ale zadržela policie a po krátkém pobytu v uprchlickém táboře v Zastávce u Brna se vrátili do Iráku.

Nyní deník Aktuálně.cz zjistil, že v rozhodnutí běženců odjet z Brna sehrál zřejmě roli ministerský úředník.

Pracovník ministerstva vnitra se se skupinou brněnských uprchlíků sešel týden předtím, než vyrazili do Německa. Podle několika zdrojů redakce z okolí iráckých uprchlíků jejich odchod přinejmenším uspíšil.

Iráčanům na schůzce, která z větší části proběhla o samotě jen s tlumočníkem z arabštiny, poradil, jak se vzdát azylu, a pomohl zařídit odjezd.

Nečekaná návštěva v citlivý čas překvapila i dobrovolníky nadačního fondu, kteří Iráčanům pomáhali. "Nikdo nevěděl, že dojede, nedali nám písemně vědět s předstihem, což předtím vždy udělali. Přístup ministerstva byl prudce neprofesionální," zlobí se Bohumil Hampl, brněnský spolupracovník Generace 21.

Úředník z vnitra za uprchlíky přijel v době, kdy se dlouho rozhodovali, jestli nemají z Brna odejít. "V tu dobu zažívali určitou krizi, my jsme s nimi asi deset dní hovořili a do toho tam vstoupil člověk, který vůbec nevěděl, jaká je situace. Bez nás to tak trochu rozvířil," popsal Hampl s tím, že Iráčané dlouhá léta žili pod tvrdým nesvobodným režimem a často ještě nejsou zvyklí se sami rozhodovat. Na nejisté běžence, kteří často měnili názory, měl velmi důležitý vliv.

Vnitro: Schůzku si vyžádali Iráčané

Oním pracovníkem ministerstva vnitra, který se s Iráčany sešel, je Martin Šípek. Pracuje v Zastávce u Brna v oddělení mezinárodní ochrany patřící pod vlivný odbor azylové a migrační politiky.

Deník Aktuálně.cz Šípka kontaktoval s dotazy na jeho roli v odjezdu Iráčanů, nicméně odpovědi se nedočkal. "Po telefonu vám nic neřeknu nebo oficiálně neodpovím," sdělil a odkázal na tiskový odbor.

Mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá schůzku jednoho z jejich zaměstnanců s brněnskými uprchlíky potvrdila. Říká, že o ni požádali sami Iráčané, protože ztratili důvěru k pracovníkům Generace 21. "Chtěli konkrétní odpovědi na své konkrétní dotazy ohledně pobytu v ČR ze strany kompetentního státního orgánu, jímž je ministerstvo vnitra," oponuje Malá.

Spolupracovník nadace Bohumil Hampl ale tvrdí, že o žádné žádosti uprchlíků o schůzku se zástupci ministerstva nevěděl. "To je pro mě nová informace. Z vedení jsme o tom nevěděli," reaguje Hampl. Podle něj je to nelogické i kvůli tomu, že v ten samý den se podobné schůzky ministerských úředníků s uprchlíky odehrály i na dalších místech, kde běženci přivedení Generací 21 bydleli - v Praze a Třinci. Den nato - 7. dubna - pak vláda rozhodla o ukončení projektu na přesídlení dalších Iráčanů, "protože neplní svůj účel".

Úředník Šípek podle verze Chovancova úřadu Iráčanům vysvětloval, co obnáší status azylanta v Česku, a chtěl si vyslechnout důvody, proč zvažují odchod ze země. "Zástupce ministerstva s celou skupinou diskutoval o jejich představách dalšího života v České republice včetně možnosti ukončení mezinárodní ochrany a odcestování," popisuje Malá s tím, že se uprchlíci na možnost vzdát se azylu opakovaně dotazovali.

„Iráčané jsou důkaz, že kvóty nebudou fungovat“

Nadace Generace 21 odchod Iráčanů oficiálně komentovat příliš nechce. Její mluvčí Martin Frýdl říká, že se ministerstvo po celou dobu spolupráce chovalo korektně. "Návštěvu úředníka nehodláme hodnotit už proto, že ani neznáme obsah jeho rozhovoru s uprchlíky," reagoval Frýdl.

Nadace Iráčanům ještě pro případ, že by chtěli rozhodnutí o pobytu v Česku oddálit, nabízela možnost přechodně bydlet v jednom z hotelů na jižním okraji Brna. Do 14. dubna se totiž museli z hostelu, do kterého měli přijít jiní hosté, vystěhovat.

Nakonec se definitivně rozhodli odejít z Česka jen den předtím, než se měli nastěhovat z hostelu do bytů.

Odchod iráckých křesťanů z Česka také dostal politický přesah. Ministr vnitra Milan Chovanec Iráčany, kteří se vzdali azylu a odjeli z Česka, tvrdě kritizoval. Uvedl například, že Česká republika není cestovní kancelář ani "hřiště pro hraní azylové rulety". Premiér Bohuslav Sobotka sdělil, že na projektu nadačního fondu bude při jednání na evropské úrovni ilustrovat nefunkčnost navrhovaných kvót na přerozdělování migrantů v rámci EU.

V Česku se rozhodlo zůstat 40 z 89 Iráčanů, které přivedla Generace 21. "Projekt není mrtvý. Část uprchlíků se již přestěhovala do bytů a začínají vést normální život," doplnil mluvčí Frýdl. Čtyřicítka běženců bydlí v Praze, Soběšicích a na Frýdecku-Místecku.

Bylo to nerozumné a riskantní, charakterní člověk by tu zůstal, možná to teď navíc napadne i další Iráčany, říká Jan Talafant. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 14 minutami

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze za miliardu

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze nejméně za miliardu korun. Oznámil to v úterý v tiskové zprávě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle generální ředitelky ÚZSVM Kateřiny Arajmu se jedná o dražbu s nejvyšší minimální cenou za dobu existence úřadu. Na svém webu již úřad zveřejnil výběrové řízení. Elektronická aukce začne 14. září a skončí 16. září. Dům ze 30. let 20. století patří k největším funkcionalistickým novostavbám v historickém jádru Prahy.

ÚZSVM převzal komplex Paláce Broadway do svého majetku v roce 2016 od tehdejší státní Správy železniční a dopravní cesty (nyní Správa železnic). Podle zákona úřad nejprve palác nabídl jiným státním institucím, žádná z nich ale o něj podle ÚZSVM neprojevila zájem.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Obrat českých herních studií loni stoupl o 17 procent na 5,3 miliardy Kč

Obrat tuzemských firem zabývajících se vývojem počítačových her loni vzrostl o 17 procent na 5,32 miliardy korun. Letos by měl stoupnout o další desetinu na 5,8 miliardy. Uvedli to zástupci Asociace českých herních vývojářů na dnešní tiskové konferenci.

V Česku působí celkem 118 herních studií, z toho sedm vzniklo v minulém roce. Zaměstnávají dohromady 2074 pracovníků, což je meziroční nárůst o 18,5 procenta. Loni tak v oboru vzniklo 330 nových pracovních pozic. Okolo 73 procent studií zaměstnává do deseti lidí. Velká studia nad 50 zaměstnanců tvoří sedm procent z celkového počtu.

V roce 2020 čeští vývojáři vydali dohromady 58 her, z toho 16 bylo uvedeno ne zcela dokončených, ve stádiu tzv. early acces.

Na 44 procent studií neměla pandemie koronaviru žádný nebo neutrální vliv, 18 procent firem uvádí spíše pozitivní dopad a 38 procent uvedlo, že převládá spíš negativní vliv.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Zásah úřadů v Číně od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů z hodnoty kryptoměn

Další zásah čínských úřadů proti kryptoměnám od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč) z hodnoty všech obchodovaných digitálních měn. Napsal to dnes server CNBC. Například nejznámější kryptoměna bitcoin se ještě ve čtvrtek prodávala zhruba za 39 300 dolarů, do pondělí ale spadla až na 32 000 USD.

Čína v posledních dnech stupňuje tlak proti kryptoměnám a v pátek úřady v jihozápadní provincii S'-čchuan podle médií takzvaným těžařům kryptoměn nařídily, aby se svou činností přestali. Právě tato provincie patří k největším centrům těžby bitcoinů v Číně a mnoho těžařů do neděle skutečně činnost zastavilo, napsal deník Global Times, který má podporu vládní čínské komunistické strany.

Krok úřadů v S'-čchuanu přichází po dřívějším zásahu na jiných místech Číny, kde se hodně těží bitcoiny, včetně autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Vláda v Pekingu v květnu vyzvala k zastavení těžby kryptoměn, a dala tak jasně najevo, že pokyny přicházejí shora, tedy že nejde o aktivitu jednotlivých provincií.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady za uplynulý rok zhoršil

České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě neudržitelné. Situace se navíc za poslední rok výrazně zhoršila nejen vlivem pandemie, ale i kvůli krokům vlády, jako byl například pokles zdanění. V každoroční Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí to v úterý uvedla Národní rozpočtová rada.

Vývoj by mohl zlepšit ve střednědobém horizontu důvěryhodný ozdravný plán veřejných financí, který by podle rady měl zahrnovat především revizi daňového systému, racionalizaci výdajů nebo zefektivnění veřejné správy. Rada zároveň upozornila, že největším problémem pro vývoj veřejných financí do budoucna je stárnutí populace, což bude vyžadovat zejména úpravu důchodového systému.

Takzvaná dluhová brzda se může podle dnešní zprávy prolomit již v roce 2024, tedy o 19 let dříve, než uváděla projekce z loňského roku. Při překonání zákonem stanovené dluhové brzdy musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Podíl dluhu sektoru veřejných institucí na HDP by na konci 50letého horizontu projekce mohl dosáhnout až 334 procent HDP, zatímco před rokem projekce počítala s 202 procenty HDP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy