Příslušníci StB odmítli, že by šikanovali rodinu Hyblerové. Nepamatujeme si to, tvrdí

ČTK ČTK
15. 10. 2019 13:47
Bývalí příslušníci StB Milan Kopinec a Vladimír Novotný odmítli obžalobu, podle které při akci Asanace donutili vytrvalou šikanou rodinu Hyblerových k vystěhování do zahraničí. Oba muži uvedli, že pracovali v kontrarozvědce a pouze získávali informace. Jejich nadřízený a spoluobžalovaný Karel Vykypěl se z jednání u Obvodního soudu pro Prahu 1 omluvil.
Někdejší členové státní bezpečnosti Vladimír Novotný a Milan Kopinec
Někdejší členové státní bezpečnosti Vladimír Novotný a Milan Kopinec | Foto: ČTK

Někdejší členové státní bezpečnosti měli podle státního zástupce Jana Binka za úkol dotlačit Martina a Ivanku Hyblerovy k emigraci, což se jim povedlo. Hyblera údajně předváděli k opakovaným výslechům, při nichž ho ponižovali a vyhrožovali mu vězením či nehodou, která by se mu v ČR mohla stát.

V domově manželů prováděli tehdejší příslušníci StB několikahodinové domovní prohlídky, manželku sledovali a znemožnili jí pracovat na pozici, pro kterou měla jako vysokoškolačka kvalifikaci. Rodina se třemi malými dětmi nakonec nátlak nevydržela a v roce 1982 souhlasila s vycestováním.

"Obžaloba je tendenční a bez důkazů. Je postavena na principu kolektivní viny - jsou nám připisovány zločiny jiných," řekl Kopinec. "Nikdy jsem nikomu nevyhrožoval, takový postoj mi není vlastní," dodal.

Spolu s Novotným shodně vypověděl, že manžele na služebnu nepředváděli, jejich ponižování nezažili a nebyli ani u domovních prohlídek. Na případ si ale podle svých výpovědí s odstupem téměř 40 let příliš nepamatují.

Oba muži uvedli, že pracovali pro kontrarozvědku, a získávali proto zpravodajské informace. Kopinec uvedl, že také zjišťovali, zda se rodina nedopouští trestné činnosti. Takové podezření se ale nepotvrdilo.

Podle Novotného pak byl Hybner "zájmovou osobou" kvůli jeho kontaktům v zahraničí, kterých chtěla StB využít. Státní zástupce ale upozornil na to, že muži pracovali na oddělení státní bezpečnosti, která se zaměřovala na boj proti vnitřnímu nepříteli, a ne přímo na kontrarozvědnou činnost.

Hyblerová žije dodnes ve Francii

Hyblerová-Lefeuvre dodnes žije ve Francii, k českému soudu však chce podle dřívějšího vyjádření jejího zmocněnce, historika Petra Blažka, přijet svědčit.

"Patřila k jádru Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, jejímž členem byl její tehdejší manžel. Velmi se angažovala v pomoci lidem, kteří byli tehdy pronásledováni. Byla signatářka Charty 77, v souvislosti s letákovou kampaní byla odsouzena už na začátku 70. let," řekl v polovině června novinářům Blažek. Žena se k trestnímu řízení připojila s požadavkem na náhradu škody.

Pozdější šéf kontrarozvědky Vykypěl už byl za zneužití pravomoci odsouzen počátkem 90. let, a to společně s bývalým ministrem vnitra Františkem Kinclem a posledním náčelníkem StB Alojzem Lorencem.

Soud je uznal vinnými, že od října 1988 do listopadu 1989 organizovali na celém území republiky izolaci velkého počtu osob, zejména v době očekávaných protestních akcí občanů. Vykypěl dostal trest 3,5 roku.

Akce Asanace

Akci Asanace vymyslela StB na přelomu 70. a 80. let. Jejím cílem bylo fyzickým a psychickým nátlakem donutit občany nepohodlné režimu k trvalému opuštění republiky.

Pracovníci StB po celé zemi začali předem vytipované odpůrce režimu šikanovat i fyzicky týrat. Mezi jejich oběťmi byli například hudebníci Jaroslav Hutka a Vlastimil Třešňák, duchovní Svatopluk Karásek, herec Pavel Landovský nebo spisovatelka Petruška Šustrová.

Kategoricky to vylučuji, zastupoval jsem celou řadu disidentů a nikdy jsem žádného klienta nepoškodil, mám čisté svědomí, tvrdí advokát Josef Lžičař. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 36 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy