Praha - Ve vyšetřovacím spisu obviněného poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha údajně chybí dokument o povolení odposlechů v politikově kanceláři v budově středočeského krajského úřadu.
Novinářům to ve středu řekl jeho advokát Roman Jelínek. Podle něj by tam rozhodnutí mělo být, protože jej soud vydal, a má proto obavy, že někdo do spisu zasahoval. Státní zastupitelství podobná tvrzení odmítá.
Jelínek řekl, že odposlechy povolila soudkyně Okresního soudu v Ústí nad Labem. Zjistil to údajně mimo trestní spis. "Povolení není dosud ve vyšetřovacím spisu, přitom není důvod, proč by tam nebylo, protože už jsou tam všechna povolení, která se týkají odposlechů," sdělil právník.
Spis podle něj rovněž neobsahuje samotný záznam odposlechů, není ale zřejmé, jestli je policie vůbec pořídila. Záznamy z hejtmanské kanceláře by přitom mohly být důležité, protože od Ratha i svědků údajně již dříve zaznělo, že se tam odehrávala důležitá jednání. Tyto dokumenty prý mohou sloužit ve prospěch Ratha.
Čeští poslanci vydaní sněmovnou. Zde je seznam
Advokát Jelínek již v úterý uvedl, že má pochybnosti také o pracovních přepisech odposlechů obviněného poslance. Údajně obsahují pasáž podporující Rathovo tvrzení o tom, že nevěděl, že si z bytu svých spoluobviněných odnáší úplatek.
Tuto část však policie podle právníka nezařadila mezi podklady pro soudce při rozhodování o vazbě, ani pro poslance při hlasování o politikově vydání. Jelínek kvůli tomu podal trestní oznámení na neznámého pachatele.
Část spisu může mít někdo jiný
Státní zástupce Petr Jirát, který na případ dohlíží, obavy o manipulování se spisem odmítá. Obhájci si podle něj někdy myslí, že mohou mít celý spis v určitý okamžik celý, a pokud tomu tak není, přijdou s úvahami o zasahování do trestní dokumentace. Jirát ale namítá, že v danou chvíli může mít část spisu žalobce, nebo policie, která jej musí mít u sebe kvůli výslechu apod.
"Po celou dobu jsou součástí spisu CD s odposlechy, které jsou primárním důkazem, a soudy je měly k dispozici. Veškeré příkazy jsou a budou součástí spisu. Je vyloučené, aby si státní zastupitelství nebo policie dovolily tam něco nedat," řekl ve středu Jirát.
Policie obvinila v květnu Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku, podle Mladé fronty Dnes se vyšetřování chýlí ke konci. Detektivové již shromáždili všechny důkazy, obvinění by se měli v příštím týdnu začít seznamovat se spisem. Policisté poslance zadrželi s krabicí, v níž byly peníze.
Podle kriminalistů to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. V září začali politika stíhat kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý středočeský hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.
Rath se na počátku hájil tím, že si myslel, že je v krabici víno. Uvedl to i při svém prvním výslechu. Toto tvrzení pak podle Jelínka potvrzují i přepisy odposlechů, které nyní policie zařadila do spisu. Rath na nich před odchodem z domu ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a někdejšího poslance Petra Kotta například říká: "Na to francouzské se těším" nebo: "Nesmím ho vypít moc najednou, to víš, to by mi večer zas bylo špatně".
Podle advokáta se ten, kdo tuto pasáž odposlechů vyjmul z přepisů, dopustil trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Pachatel prý věděl, že uvedená část může svědčit ve prospěch Ratha. Přesto do spisu zařadil pouze částečný přepis, na jehož základě byl poslanec obviněn a poslán do vazby.
Za přijetí úplatku hrozí poslanci v případě odsouzení až dvanáctileté vězení. Kromě Ratha stíhá policie v kauze dalších deset lidí. Politik, Pancová a Kott jsou stále ve vazbě.